Dell, producent pecetów i urządzeń peryferyjnych, z giełdy został wycofany dwa lata temu. Nie wiadomo, czy po fuzji koncern zdecyduje się również zawiesić notowania EMC. W ciągu ostatniego roku analitycy wielokrotnie obniżali wycenę akcji tej spółki. Akcje EMC jednak drożeją. W piątek za papiery spółki, która produkuje software i hardware na potrzeby wysokowydajnych centrów przechowywania danych, drożały o 2,5 proc., do 27,85 dol. Od początku roku walory EMC potaniały jednak o 5 proc.
Firma boryka się bowiem z problemami finansowymi. Jeszcze latem zarząd spółki, która na rynku znana jest z dostarczania systemów zarządzania, współdzielenia, ochrony i przechowywania danych, a także urządzeń sieciowych, zapowiadał cięcie kosztów. Mówiło się o masowych zwolnieniach. Fuzja z Dellem będzie dla spółki więc ratunkiem. Nie oznacza to jednak, że kłopoty znikną. EMC boryka się bowiem z trudną konkurencją ze strony platform opierających się na chmurze obliczeniowej. Jej rywalami w zakresie tzw. cloud computing, są tacy potentaci, jak Microsoft, Amazon czy Google.
Dell to jedna z największych firm komputerowych na świecie. Pod względem sprzedaży wyprzedzają ją tylko chińskie Lenovo oraz Hewlett-Packard.