W tym roku o tytuł Prawnika Pro Bono walczyło 17 kandydatów zgłoszonych przez osobyfizyczne, prawne, w tym samorządy zawodów prawniczych, organizacje pozarządowe,instytucje państwowe i samorządowe.
Kandydatury oceniało zacne grono 23 prawników m.in. Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Rzecznik Praw Obywatelskich, Minister Sprawiedliwości, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, przedstawiciele Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych, a także laureaci i laureatki poprzednich edycji konkursu. Pracom Kapituły przewodniczył sędzia TK w stanie spoczynku Wojciech Hermeliński.
Czytaj więcej
Kancelaria CMS to obecnie największy zespół prawników w Polsce. Dotychczasowy lider – polskie biuro Dentons – po raz pierwszy od 12 lat spadło na pozycję drugą. Na trzecim miejscu mocno trzyma się DZP.
Po stronie prześladowanych
Tegoroczny laureat nagrody Prawnik Pro Bono jest adwokatem, specjalizuje się m.in. w sprawach karnych. Mec. Radosław Baszuk od lat jest też zaangażowany w działalność pro bono w ramach Fundacji Wolnych Obywateli RP. Udzielał porad, podejmował interwencje oraz występował w kilkudziesięciu sprawach osób, które zgłaszały się do biura pomocy prawnej ObyPomoc. Podejmował się obrony osób protestujących przeciwko naruszaniu Konstytucji RP, stających w obronie niezależnych sądów, uczestników pokojowych kontrmanifestacji przeciwko marszom, w trakcie których głoszono skrajnie nacjonalistyczne hasła, czy osób walczących o prawo do wyrażania swoich przekonań i sprzeciwiających się homofobii. Osoby reprezentowane przez Radosława Baszuka podkreślały jego prawy charakter, odwagę, głębokie osobiste zaangażowanie oraz empatię i bezinteresowność. Pan Mecenas był jedynym z pierwszych adwokatów, którzy "stanęli po stronie obywateli prześladowanych przez władzę” i z zaangażowaniem podejmował się prowadzenia spraw trudnych.
W styczniu 2024 roku Radosław Baszuk został powołany przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara na funkcję jego doradcy społecznego.