Tomasz Krzyżak

Tomasz Krzyżak

Kierownik działu krajowego „Rzeczpospolitej”

Dziennikarz, publicysta, od 2016 r. kierownik działu krajowego „Rzeczpospolitej”. Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW, studiów podyplomowych „Profilaktyka przemocy wobec dzieci i młodzieży” na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, studiów podyplomowych prawa kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, kursów komunikacji instytucjonalnej na papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie. W dziennikarstwie od 1997 roku, pracował m.in. w tygodnikach „Wprost”, „Ozon”, „Życiu Warszawy”, "Polsce The Times”. W „Rzeczpospolitej” w latach 2007-2008 i ponownie od 2013 r. Autor licznych analiz i tekstów dotyczących Kościoła w Polsce i na świecie. Od ponad 10 lat zajmuje się tematyką wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży w środowiskach kościelnych, bada także historię Kościoła w okresie PRL. Laureat nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks” (2012), Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka (2019). W 2022 r. nominowany do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Autor kilku książek – m.in. biografii abp. Józefa Michalika, Wandy Półtawskiej.

Bp Artur Ważny: Nie mam w diecezji sosnowieckiej nic do ukrycia. Im szybciej wyjaśnimy skandale, tym lepiej

– Przychodząc do Sosnowca, wiedziałem, że będę wchodził na pewne miny. I one właśnie wybuchają, ale to nie jest cała prawda o tej diecezji – mówi „Rzeczpospolitej” bp Artur Ważny, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, w której ujawniony został właśnie kolejny skandal o podłożu seksualnym. – Niestety, myślę, że takich spraw może być więcej. Chcemy dojść do prawdy i się oczyścić – dodaje.

Tomasz Krzyżak: Wokół religii w szkołach rozpęta się wojna

Religia w szkołach staje się zarzewiem kolejnego konfliktu, konfliktu, który w istocie potrzebny jest do życia tylko jednej formacji politycznej.

Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich

Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.

Tomasz Krzyżak: Czy Zbigniew Ziobro zostanie męczennikiem?

Komisja ds. Pegasusa uparła się przesłuchać Zbigniewa Ziobrę. Ma jedną opinię lekarską, z której wynika, że chorujący na nowotwór polityk po kilku ciężkich operacjach może stanąć przed jej obliczem. Jednak komisja powinna mieć tych opinii więcej.

Tomasz Krzyżak: Watykańskie uspokajanie sumień w sprawie Medziugorie

Watykańskie „nic nie stoi na przeszkodzie” w sprawie objawień w Medziugorie to uspokojenie sumień dla tych, którzy mieli poczucie, że robią coś wbrew Kościołowi. Ale dokument Stolicy Apostolskiej to też znak, że temat ewentualnego uznania objawień maryjnych za autentyczne został przez Kościół na wiele lat zamknięty.

Watykan podjął decyzję w sprawie objawień w Medziugorie

Kościół zgadza się na kult publiczny w Medziugorie – miejscu, w którym miała objawiać się Matka Boża. Oznacza to m.in. zgodę na oficjalne pielgrzymki i propagowanie orędzi z Medziugorie. Watykan zastrzega jednak, że decyzja nie jest uznaniem prawdziwości objawień.

Krzyżak: Po co minister Nowacka wywołała wojnę o religię?

Przez lata PiS wykorzystywało Kościół do działalności politycznej. Paradoksem jest, że dziś robi to także lewica. Wojna o religię, którą wywołała minister Barbara Nowacka i którą nieustająco podtrzymuje, jest tego namacalnym dowodem.

Sondaż: Czy PiS powinien stracić subwencję? Polacy bez litości dla partii Kaczyńskiego

Czy PKW słusznie odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS i partia ta powinna stracić dotację i subwencję na trzy lata? - na to pytanie odpowiedzieli uczestnicy sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Biskup Wojciech Osial: Nie chcemy wojny w sprawie religii

Kościół jest otwarty na dialog. Chcemy rozmawiać z resortem edukacji, by w sprawie lekcji religii wypracować porozumienie. Chcemy porozumienia, a nie wojny o religię w szkole – mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, administrator apostolski diecezji łowickiej.

Tomasz Krzyżak: Dlaczego nikt dziś nie chce umierać za religię?

Przeciwko wprowadzanym wbrew prawu zmianom w nauczaniu religii protestują tylko biskupi. Politycy siedzą cicho. Sojusz z biskupami przestał się po prostu opłacać.