Maria Szpakowska

Wszystkie alkohole powinny być traktowane tak samo. Debata

Afera z tzw. alkotubkami to wierzchołek góry lodowej. Reklama i system podatkowy preferują niektóre rodzaje alkoholu w Polsce.

Mobilność oparta na edukacji

Rower jako codzienny środek transportu, inwestycje w infrastrukturę i kampanie edukacyjne – to główne tematy debaty podczas wrześniowego Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.

KPO szansą dla ochrony zdrowia?

Braki kadrowe, problemy z finansowaniem leczenia oraz sprzętu – to wyzwania, z jakimi boryka się system ochrony zdrowia. Środki z KPO mogą pomóc, ale bez wykwalifikowanych specjalistów inwestycje mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Sztuczna inteligencja. Przyszłość, która staje się teraźniejszością

AI przenika niemal każdą branżę. W jaki sposób sztuczna inteligencja wpływa na nasze życie? Jakie niesie zagrożenia i jakie nowe szanse?

Są szanse na refundację nowoczesnych metod diagnostyki molekularnej w Polsce

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad tym, by wprowadzić kompleksowe profilowanie genomowe z sekwencjonowaniem następnej generacji do listy świadczeń gwarantowanych. To pomoże precyzyjniej dobrać leczenie.

Piwo i młodzi. To nie jest izotonik

Depresja, lęki, psychozy. Obniżenie zdolności poznawczych, problemy z koncentracją i nauką. Ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych wśród młodych ludzi zwiększa picie alkoholu, a najpowszechniejszą dziś substancją psychoaktywną wśród młodzieży szkolnej jest piwo.

W pracy konieczna jest równowaga

Kobiety wciąż napotykają na przeszkody w życiu zawodowym. Trwający właśnie konkurs „Prokobieca firma roku. RównoWaga” ma pomóc tworzyć środowisko pracy przyjazne wszystkim, bez względu na płeć.

Bez nowoczesnych badań nie pokonamy raka

Pacjentki chore na raka jajnika nie mogą w pełni korzystać z najnowszych terapii onkologicznych. Powód? Brak odpowiedniej diagnostyki molekularnej. W efekcie innowacyjne metody leczenia są niewykorzystywane.

Pacjentów z nowotworem można leczyć lepiej

W Polsce chorzy na raka nie mają dostępu do kompleksowego profilowania genomowego, które zapewnia dostęp do optymalnej terapii lekowej. O realnych potrzebach pacjentów i barierach w stosowaniu medycyny personalizowanej rozmawiali eksperci podczas IX Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej.

Szansa na skuteczniejsze leczenie nowotworów

Badania molekularne stanowią podstawę diagnostyki nowotworów. W Polsce wykonuje się ich jednak zbyt mało. Jak to zmienić?