Jan Zielonka

Jan Zielonka

Polsko-brytyjski prawnik i politolog, profesor europeistyki na uniwersytetach w Wenecji i Warszawie. Stały felietonista „Rzeczpospolitej”. Przez lata związany z Uniwersytetem Oksfordzkim, gdzie wykładał na St Antony’s College oraz był dyrektorem Centrum Studiów Europejskich. Znany na świecie myśliciel liberalny. Autor politologicznej koncepcji Europy jako imperium. Autor książek, w tym „Europa jako imperium” (2007), „Koniec Unii Europejskiej?” (2014), „Kontrrewolucja. Liberalna Europa w odwrocie” (2018), „Stracona przyszłość i jak ją odzyskać” (2023).

Jan Zielonka: Wojna hybrydowa Rosji z Zachodem to jeszcze nie inwazja militarna na Polskę

Wojna z Rosją, nawet ta w Ukrainie, jest wojną o system wartości, a nie o taki czy inny skrawek terytorium. Gdy nasze normy i wartości będą przypominać te promowane przez Putina, to już przegraliśmy wojnę, którą nas dzisiaj tak straszą.

Jan Zielonka: G7 coraz słabsze. Jakie czekają nas w związku z tym perspektywy?

Pięć dekad temu najbogatsze demokracje stworzyły nieformalną grupę pod nazwą G7, by wspólnie sterować światem. Ostatnie spotkanie tej grupy miało miejsce kilka dni temu we Włoszech. Wynik tego spotkania był dość skromny.

Jan Zielonka: Logika wyborcza nie pomaga w rządzeniu

Wybory są specjalnością partii. Bez partii trudno zdobyć władzę we współczesnej demokracji. Jednak rządzenie wymaga innego myślenia i umiejętności niż te, które gwarantują sukces wyborczy. Widać to na przykładzie stosunku rządu Donalda Tuska wobec migrantów na granicy polsko-białoruskiej, a także pomyśle tworzenia tam Tarczy Wschód.

Jan Zielonka: O co chodzi w wyborach do europarlamentu

Wybór do podjęcia pomiędzy 6 a 9 czerwca jest między tymi, którzy chcą zintegrowanej Europy, a tymi, którzy chcą europejskiej mozaiki suwerennych państw narodowych. Wiemy, po jakiej stronie w tej debacie stoi PiS, zaś postawa PO i Donalda Tuska jest dosyć mglista.

Jan Zielonka: W sprawie migracji liberałowie i chadecy w UE mówią głosem populistów

Oświadczenie Donalda Tuska, że prawo międzynarodowe w dziedzinie pushbacków nie przystaje do rzeczywistości, jest kuriozalne.

Jan Zielonka: Donald Tusk musi w końcu wziąć się za odbudowę demokracji

Donald Tusk najwyraźniej wychodzi z przekonania, że to, co jest dobre dla jego partii, jest dobre dla Polski. Bez PO przecież zły PiS wciąż by psuł demokrację. Trudno kwestionować rolę Tuska i jego partii w odsunięciu PiS od władzy. Pytanie jednak, czy działania nowego rządu mają na celu odbudowę demokracji, czy też wymianę partyjnych elit.

Jan Zielonka: Wybory samorządowe to stracona szansa. Czas na reformę ustrojową

Niestety dyskurs wyborczy został zdominowany przez walkę partii politycznych o przywództwo w państwie. Sprawy lokalne sprowadzono do kwestii metra czy żłobka. Nic dziwnego, że frekwencja wyborcza była marna.

Jan Zielonka: Wojna w Ukrainie. Zróbmy rachunek sumienia

Walka Ukrainy z rosyjskim najeźdźcą wkroczyła w trudną fazę. Rosjanie robią postępy na froncie. Zachodni sojusznicy nie nadążają z pomocą, a czasem Ukrainie szkodzą. Ofiary w ludziach wciąż rosną.

Jan Zielonka: Interes narodowy? Fałszywy patriotyzm prowadzi do zguby

Zamiast wygłaszać dumne, lecz puste deklaracje o narodowym interesie Polaków, należy w państwie i Europie poważnie rozmawiać o tym, jak rozwiązać konkretne problemy. Tyczy się to również ostatnich wypowiedzi Donalda Tuska.

Czy Europa stworzy wspólną armię? I czy może ona zastąpić NATO?

Stworzenie europejskiej armii wymaga zmiany zasad, na jakich funkcjonuje UE. Trzeba też powstrzymać falę nacjonalizmu, która zalewa Europę. Bez tego europejska armia pozostanie mrzonką, bo żołnierze potrzebują zjednoczonego przywództwa, jasno określonych wspólnych celów i wzajemnego zaufania.