Wiadomo, kiedy EMA podejmie decyzję w sprawie szczepionki AstraZeneca

- Wciąż uważamy, że korzyści z przyjęcia szczepionki zapobiegającej COVID-19 przewyższają ryzyko wystąpienia ewentualnych objawów niepożądanych - oświadczyła szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke. Dodała, że decyzji EMA w sprawie szczepionki AstraZeneca należy się spodziewać w najbliższy czwartek.

Aktualizacja: 16.03.2021 14:22 Publikacja: 16.03.2021 13:32

Wiadomo, kiedy EMA podejmie decyzję w sprawie szczepionki AstraZeneca

Foto: AFP

zew

Kolejne kraje europejskie - Szwecja, Łotwa, Luksemburg i Słowenia - zdecydowały we wtorek o tymczasowym zawieszeniu wykonywania szczepień przeciw COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca. Decyzje mają związek z pojawieniem się zakrzepów u niektórych osób zaszczepionych tą szczepionką.

Koncern AstraZeneca przekonywał, że przegląd danych dotyczących bezpieczeństwa szczepionki nie wykazał, iż podawanie jej zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów.

Jak dotąd Polska nie podjęła decyzji na temat wstrzymania szczepień preparatem AstraZeneca.

Czytaj także:
Rząd omawia szczegóły dotyczące kolejnych obostrzeń
Nieoficjalnie: Możliwe surowsze obostrzenia w całej Polsce

We wtorek do sprawy szczepionki odniosła się Europejska Agencja Leków (EMA). Szefowa agencji powiedziała na konferencji prasowej, że sprawą wciąż zajmuje się komitet bezpieczeństwa EMA i że dzisiaj wyniki analizy nie zostaną opublikowane.

Emer Cooke dodała, że temat szczepionki AstraZeneca wywołuje bezprecedensowe zainteresowanie. Mówiła, że trwa analiza danych i że EMA poprosiła o pomoc także ekspertów zewnętrznych. Eksperci agencji, kontynuowała, spotykali się w ubiegłym tygodniu, kolejne zebranie zaplanowano na wtorek.

Szefowa EMA oceniła, że gdy miliony osób poddawane są szczepieniom, występowanie objawów niepożądanych jest nieuniknione, a rolą agencji jest szybkie ocenienie tych przypadków.

Cooke dodała, że co roku tysiące osób w UE doznają zakrzepów i należy sprawdzić, czy istnieje związek przyczynowy między szczepionką a przypadkami, o których teraz informują media i władze państw. - Eksperci przyglądają się wszelkim dostępnym danym - mówiła.

Koronawirus w Polsce - najnowsze dane:
Najwyższy wzrost liczby pacjentów od 133 dni
Ponad 44-proc. wzrost liczby nowych zakażeń

W najbliższy czwartek mają w EMA mają zapaść wnioski dotyczące szczepionki AstraZeneca. - Nie możemy ich podjąć zanim nie zostanie dokonana dogłębna analiza danych - zastrzegła Emer Cooke.

Szefowa EMA podkreśliła, że jak dotąd nie ma dowodów, że przypadki zakrzepów zostały wywołane przez szczepionkę. Dodała, że według agencji korzyści z przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 przewyższają ryzyko związane z ewentualnymi objawami niepożądanymi.

Cooke była też pytana o przypadki wystąpienia zakrzepów u osób w USA, którym wcześniej podano szczepionki innych niż AstraZeneca producentów. - Oceniamy, przyglądamy się (objawom niepożądanym - red.) wszystkich szczepionek - odparła.

Pozostało 84% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1003
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1002
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1001
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1000
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 999