Na konferencji prasowej Szymon Hołownia przedstawił postulaty ruchu Polska 2050 dotyczące "uporządkowania relacji Kościoła i państwa". Były kandydat na prezydenta powiedział m.in., że za tym, by państwa były świeckie opowiadał się papież Franciszek.
Hołownia komentował też opublikowanie w Dzienniku Ustaw październikowego orzeczenia TK w sprawie aborcji. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.
- Oburza mnie do głębi ten chór obrońców życia, który dzisiaj słyszę i widzę. Będą się teraz stroić w piórka i opowiadać, a przez pięć lat nie umieli obronić życia 250 tys. Polaków, którzy zginęli nie z powodu aborcji, a z powodu jakości polskiego powietrza. Gdzie byli ci obrońcy życia, kiedy trzeba było bronić życia tych 60 tys. ludzi, którzy umarli w ubiegłym roku, a również przez nieudolność tej władzy to się stało? Gdzie wtedy była ta obrona życia, o której dzisiaj tyle słyszymy? - mówił Szymon Hołownia.
Wśród postulatów dotyczących "porządkowania relacji" między państwem a Kościołem Hołownia wymienił przygotowanie "kodeksu dobrych praktyk" dla pracowników administracji rządowej, który będzie precyzyjnie regulował "sytuacje, w których urzędnik państwowy reprezentujący Rzeczpospolitą może wziąć udział w obrzędach kultu religijnego".
"Analiza przepływów finansowych między państwem a Kościołem"
- Po drugie, władza nie może korumpować Kościoła, a my, obywatele, musimy odzyskać pełną kontrolę nad każdym groszem płynącym z budżetu i do budżetu - powiedział Hołownia, mówiąc o potrzebie przeprowadzenia "całościowej analizy przepływów finansowych" między państwem a Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi.
Zdaniem Hołowni, niezbędny jest pilny audyt NIK "wszystkich przepływów finansowych pomiędzy wszystkimi jednostkami finansowanymi z budżetu państwa a tzw. dziełami ojca Tadeusza Rydzyka". - Zapewniam, że każdy grosz, który w wyniku tego audytu zostanie wykryty jako przekazany z jakimkolwiek naruszeniem procedur instytucje związane z o. Tadeuszem Rydzykiem do budżetu będą musiały oddać - oświadczył lider Polski 2050.
Likwidacja Funduszu Kościelnego, temat lekcji religii
Według Hołowni, należy uznać za zamkniętą kwestię rozliczeń majątkowych między państwem a Kościołem katolickim. - Należy zabrać politykom i oddać obywatelom prawo do wspierania organizacji religijnych środkami z budżetu, trzeba zlikwidować Fundusz Kościelny, który jest anachroniczną instytucją - mówił Szymon Hołownia.