O znaczeniu wojny polsko-bolszewickiej dla cywilizacji europejskiej dyskutowali historycy z Polski, Litwy i Niemiec w trakcie debaty zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Kancelarię Prezydenta RP przy udziale Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dyskusja pod hasłem „Bitwa Warszawska – wojna o wolność Europy" była czternastym spotkaniem z cyklu debat belwederskich, które zapoczątkowano z okazji obchodów stulecia niepodległości Polski.
Robert Supeł, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
To dla nas ogromny zaszczyt, że jako muzeum możemy gościć w naszych progach debatę, która normalnie odbywa się w duecie Kancelarii Prezydenta oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Pierwotnie dzisiejsza debata miała się odbyć w marcu, ale stan epidemii nie pozwolił nam na jej zorganizowanie. Cieszymy się jednak, że jest to możliwe teraz, choć w nieco innym składzie. Wśród panelistów tamtej debaty miał się bowiem znaleźć prof. Janusz Cisek, który brał udział w pracach nad dokumentami z wojny polsko-bolszewickiej. Był także zaangażowany w budowanie słownika legionistów polskich, który dziś jest podstawą naszego portalu internetowego – Żołnierze Niepodległości. Dziś nie ma już z nami prof. Ciska, który odszedł bardzo przedwcześnie (zmarł 28 lutego – red.).
Prof. Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP
Od 2016 r. w Belwederze odbyło się już kilkanaście debat historycznych z okazji stulecia niepodległości Polski. Były to debaty, które w różnych aspektach analizowały całą epopeję odzyskania niepodległości przez Polskę w latach I wojny światowej aż po rok 1920, którego stulecie teraz obchodzimy. Dzisiejsza debata kończy pewien cykl, ale równocześnie pokazuje nam, że mamy do wykonania nową pracę. Jest to walka o to, żeby kultura polska i Polska przyszłości były budowane w oparciu o prawdziwą świadomość historyczną.