Profesor chemii Fernando Uribe-Romona z University of Central Floridaa odkrył sposób na wywołanie fotosyntezy w materiale syntetycznym, zamieniając gazy cieplarniane w czyste powietrze i produkując energię w tym samym czasie. Proces ten ma ogromny potencjał w zakresie opracowania technologii, która mogłaby znacznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych związanych ze zmianami klimatu, a jednocześnie stworzyć ekologiczny sposób wytwarzania energii.
- Praca ta jest przełomem - powiedział profesor Fernando Uribe-Romo.
- Dostosowywanie materiałów, które pochłoną określoną barwę światła, jest bardzo trudne z naukowego punktu widzenia, ale z punktu społecznego przyczyniamy się do opracowania technologii, która może pomóc w redukcji gazów cieplarnianych - dodał.
Uribe-Romo i jego zespół stworzyli sposób wywołania reakcji chemicznej w syntetycznym materiale zwanym związkiem metaloorganicznym (jest to związek organiczny zawierający przynajmniej jedno wiązanie pomiędzy atomem metalu i atomem węgla w grupie organicznej), który rozkłada dwutlenek węgla na nieszkodliwe substancje organiczne. Działa to tak, jak proces fotosyntezy w roślinach, które ze światła i dwutlenku węgla wytwarzają substancje odżywcze. W metodzie Uribe-Romo zamiast pożywienia produkują energię.
Naukowcy na całym świecie poszukują metody, która pozwoli, aby światło słoneczne wywołało reakcję chemiczną. Promienie ultrafioletowe mają wystarczającą energię, ale ultrafiolet to zaledwie 4% tego, co dostaje Ziemia od Słońca. Większość promieni słonecznych to światło widzialne, które nie jest w stanie wywołać reakcji chemicznej przekształcającej dwutlenek węgla w paliwo.