Powszechnie uważa się, że wśród populacji żerujących - takich, które pozyskują żywność w drodze łowiectwa lub zbieractwa - mężczyźni zazwyczaj polowali na zwierzęta, podczas gdy kobiety zbierały jadalne produkty roślinne.
Coraz więcej dowodów archeologicznych z całej historii ludzkości i prehistorii podważa to przekonanie. W wielu społecznościach w grobach kobiet znaleziono narzędzia do polowania na grubego zwierza.
Czytaj więcej
W peruwiańskich Andach archeolodzy odkryli kompleks kąpielowy Inków zbudowany ok. 500 lat temu, który najprawdopodobniej służył elicie rozległego imperium.
Aby zbadać to zjawisko, naukowcy z Seattle Pacific University w USA, pod przewodnictwem antropolożki Abigail Anderson przeanalizowali dane uzyskane przez ostatnich 100 lat dotyczące 63 społeczności żerujących na całym świecie, w tym społeczności w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce, Australii, Azji i regionie Oceanu.
Stwierdzono, że w 79 proc. badanych społeczności także kobiety polują na zwierzęta, niezależnie od statusu matki. W 70 proc. są to polowania celowe, a więc nakierowane na zdobycie pożywienia, a nie np. przypadki zabicia zwierzęcia podczas wykonywania innej czynności.