Fiolka została znaleziona podczas wykopalisk archeologicznych w mauzoleum, znalezionym przy okazji budowy domu przy Calle Sevillat w Carmonie.
Perfumy znajdowały się w grobowcu, prawdopodobnie należącym do zamożnej rodziny, w którym znaleziono urny popiołowe sześciu dorosłych osób – trzech kobiet i trzech mężczyzn.
W jednej z urn, nad skremowanymi szczątkami kobiety w wieku od 30 do 40 lat, umieszczono płócienny woreczek zawierający trzy bursztynowe paciorki i małą kwarcową kolbę wyrzeźbioną w kształcie amfory, zawierającą maść.
Czytaj więcej
Zespół badaczy ze Szkoły Archeologii Uniwersytetu Oksfordzkiego zidentyfikował ślady nieznanych dotąd trzech ufortyfikowanych obozów rzymskich, ulokowanych w Jordanii.
Aby poznac skład perfum, zastosowano różne techniki, w tym między innymi dyfrakcję rentgenowską, chromatografię gazową i spektrometrię mas. Dzięki tym analizom ustalono, że mały cylindryczny korek został wykonany z dolomitu, formy wapienia, podczas gdy bitum został użyty do zapewnienia precyzyjnego dopasowania i stworzenia hermetycznego uszczelnienia.