Przyrządu tego używali żeglarze do początku XVIII wieku. Najstarszy znany egzemplarz tego urządzenia przetrwał we wraku spoczywającym koło Półwyspu Arabskiego w Zatoce Omańskiej na Oceanie Indyjskim koło wybrzeża dzisiejszego Omanu. Służył nawigatorowi statku „Esmeralda" podczas drugiej wyprawy Vasco da Gamy.
O odkryciu poinformował Amerykanin osiadły w Wielkiej Brytanii, David Mearns, poszukiwacz i eksplorator starych wraków. W rozmowie z Agence France Presse powiedział o odkryciu dysku z brązu, średnicy 17,5 cm, podczas nurkowania w 2014 roku. Oświadczył, że pokazał instrument specjalistom z brytyjskiego Uniwersytetu w Warwick, którzy zeskanowali zabytek.
Vasco da Gama odkrył w latach 1497–1499 wschodni szlak do Indii. Rządzący Portugalią Manuel I wysyłał kolejne floty do Indii. W roku 1502 na czele czwartej floty wyruszył Vasco da Gama. Miał poskromić władcę Kalikatu, bowiem w mieście tym zniszczono portugalską faktorię handlową, zabijając kilkudziesięciu poddanych Manuela I.
Vasco da Gama na początku 1503 r. wyruszył z powrotem do Portugalii. W Indiach pozostawił jedną eskadrę, aby patrolowała wybrzeża tego kraju i ochraniała pozostałe dwie portugalskie faktorie. Wbrew jego poleceniom dowodzący eskadrą jego wuj, Vicente Sodré, popłynął w kierunku Morza Czerwonego, by łupić statki muzułmańskich kupców. To właśnie tam – na przełomie kwietnia i maja 1503 roku – zatonęły dwa portugalskie żaglowce. Jednym z nich była „Esmeralda".
W 1998 roku wrak namierzyła w pobliżu wyspy Al Hallaniyah firma Blue Water Recoveries Ltd, ale badania archeologiczne, prowadzone w porozumieniu z władzami Omanu, zaczęły się dopiero w 2013 roku. Pracami kierują David L. Mearns z Blue Water Recoveries i Dave Parham z Bournemouth University w Anglii. Wsparcia udzieliło „National Geographic".