Alkohol nie jest zdrowy - nawet w umiarkowanych ilościach. Do takiego wniosku doszło Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe (DGE) w swoim nowym dokumencie zatytułowanym "Alkohol ist eine psychoaktive Droge" („Alkohol jest środkiem psychoaktywnym”). Zalecenie stowarzyszenia jest teraz jasne: zero promili to jedyna bezpieczna zasada.
Według DGE, nowe zalecenie zastępuje wcześniejsze referencje dla spożycia alkoholu. Nie ma „bezpiecznego spożycia alkoholu”; nawet niewielkie ilości mogą zwiększać ryzyko chorób, wypadków i urazów. Eksperci zidentyfikowali ponad 200 negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
Negatywne skutki spożycia alkoholu
W dłuższej perspektywie alkohol niesie ze sobą nie tylko ryzyko uzależnienia, ale przyczynia się również do powstania raka (zwłaszcza raka piersi i jelita grubego), chorób układu krążenia, żołądka i jelit, cukrzycy, a także pogorszenia funkcji poznawczych, choroby Alzheimera i innych demencji.
Każdy, kto jednak zdecyduje się picie alkoholu, powinien unikać dużych ilości i tak zwanego upijania się - dotyczy to w szczególności młodych ludzi. „Dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny generalnie unikać alkoholu”. W swojej nowej ocenie DGE przeanalizowało w swoim dokumencie kilka badań na ten temat.