Prawie 50 proc. pracujących matek pomimo przeziębienia czy grypy nadal pracuje – to główny wniosek z badań przeprowadzonych przez firmy badawcze IPSOS i SW Research. Przyczyn można upatrywać w tym, że pracujące matki chcą pokazać jak poważnie traktują swoje obowiązki zawodowe lub uważają, że nie ma nikogo, kto mógłby je zastąpić w pracy. Kiedy w końcu decydują się wziąć wolne – też nie odpoczywają, zajmując się w tym czasie domem i dziećmi.
Taki stan rzeczy ma zmienić kampania społeczna „MAMY czas na zdrowie”. Jej celem jest pomoc pracującym matkom, aby mogły korzystać z odpoczynku, gdy są przeziębione lub mają grypę. Kampania ma również zwiększyć świadomość wyzwań, z jakimi zmagają się pracujące matki w domu i w miejscu pracy, gdy są chore, oraz doprowadzić do poprawy ich sytuacji, by mogły dać sobie czas na odpoczynek, kiedy czują się źle.
Z badań wynika, że pracujące polskie matki często nie mogą sobie pozwolić na odpowiedni wypoczynek, gdy są chore. Wypowiedzi pracujących matek są poruszające i dają do myślenia. „Nikt za mnie nie posprząta, nie pozmywa, nie ugotuje dzieciom obiadu. No i stos ubrań do wyprania, wyprasowania i złożenia, to chyba najgorsze. Kiedy zostaję w domu (jak zachoruję) to zamiast się położyć nadrabiam zaległości, na które normalnie nie mam czasu,” opowiada badaczom jedna z mam. Inna mówi „Nikt tak dobrze nie posprząta i nie zajmie się domem, jak ja. Po prostu nie mogę odpuścić”. Trzecia mama dodaje: „W mojej poprzedniej pracy, kiedy pewien młody ojciec chciał wziąć wolne z powodu choroby dziecka, usłyszał od kierownika „a co, dziecko nie ma matki?”. Dał mu jasno do zrozumienia, że powinien pracować, a nie zajmować się dziećmi.” Czwarta dodaje: „Wolne w pracy? A kto nadrobi za mnie zaległości?”. Kolejna mama mówi „Wolne w pracy dla siebie? Nigdy!
Jak czuję się bardzo źle, wolę po prostu wziąć urlop, a nie zwolnienie.”
- Gdy patrzymy na wyniki tych badań, trudno przejść obok nich obojętnie.” – mówi Karolina Andrian, prezeska i współzałożycielka Fundacji Share the Care, jednego z organizatorów kampanii. - Niesprawiedliwy podział obowiązków między matką a ojcem dziecka jest w naszym kraju dość powszechny – zauważa. Stąd zrodził się pomysł stworzenia zbioru zaleceń, które mają pomóc kobietom zmienić swoje podejście i dać sobie czas na odpoczynek, kiedy wymaga tego sytuacja.