Kampania ma wesprzeć pracujące matki

Co druga pracująca matka w Polsce nadal pracuje, kiedy jest przeziębiona lub ma grypę - kampania „MAMY czas na zdrowie” ma wesprzeć aktywne zawodowo matki w realizacji ich prawa do odpoczynku w czasie choroby.

Publikacja: 21.12.2023 14:16

Kampania ma wesprzeć pracujące matki

Foto: Adobe Stock

mp

Prawie 50 proc. pracujących matek pomimo przeziębienia czy grypy nadal pracuje – to główny wniosek z badań przeprowadzonych przez firmy badawcze IPSOS i SW Research. Przyczyn można upatrywać w tym, że pracujące matki chcą pokazać jak poważnie traktują swoje obowiązki zawodowe lub uważają, że nie ma nikogo, kto mógłby je zastąpić w pracy. Kiedy w końcu decydują się wziąć wolne – też nie odpoczywają, zajmując się w tym czasie domem i dziećmi.

Taki stan rzeczy ma zmienić kampania społeczna „MAMY czas na zdrowie”. Jej celem jest pomoc pracującym matkom, aby mogły korzystać z odpoczynku, gdy są przeziębione lub mają grypę. Kampania ma również zwiększyć świadomość wyzwań, z jakimi zmagają się pracujące matki w domu i w miejscu pracy, gdy są chore, oraz doprowadzić do poprawy ich sytuacji, by mogły dać sobie czas na odpoczynek, kiedy czują się źle.

Z badań wynika, że pracujące polskie matki często nie mogą sobie pozwolić na odpowiedni wypoczynek, gdy są chore. Wypowiedzi pracujących matek są poruszające i dają do myślenia. „Nikt za mnie nie posprząta, nie pozmywa, nie ugotuje dzieciom obiadu. No i stos ubrań do wyprania, wyprasowania i złożenia, to chyba najgorsze. Kiedy zostaję w domu (jak zachoruję) to zamiast się położyć nadrabiam zaległości, na które normalnie nie mam czasu,” opowiada badaczom jedna z mam. Inna mówi „Nikt tak dobrze nie posprząta i nie zajmie się domem, jak ja. Po prostu nie mogę odpuścić”. Trzecia mama dodaje: „W mojej poprzedniej pracy, kiedy pewien młody ojciec chciał wziąć wolne z powodu choroby dziecka, usłyszał od kierownika „a co, dziecko nie ma matki?”. Dał mu jasno do zrozumienia, że powinien pracować, a nie zajmować się dziećmi.” Czwarta dodaje: „Wolne w pracy? A kto nadrobi za mnie zaległości?”. Kolejna mama mówi „Wolne w pracy dla siebie? Nigdy!

Jak czuję się bardzo źle, wolę po prostu wziąć urlop, a nie zwolnienie.”

- Gdy patrzymy na wyniki tych badań, trudno przejść obok nich obojętnie.” – mówi Karolina Andrian, prezeska i współzałożycielka Fundacji Share the Care, jednego z organizatorów kampanii. - Niesprawiedliwy podział obowiązków między matką a ojcem dziecka jest w naszym kraju dość powszechny – zauważa. Stąd zrodził się pomysł stworzenia zbioru zaleceń, które mają pomóc kobietom zmienić swoje podejście i dać sobie czas na odpoczynek, kiedy wymaga tego sytuacja.

W ramach kampanii i przy udziale ekspertów, powstał Kodeks „MAMY czas na zdrowie”. Jest on skierowany zarówno do pracujących matek, jak i do ich partnerów i bliskich, a także ich współpracowników i pracodawców. Organizatorzy kampanii są przekonani, że wprowadzenie zasad postępowania zawartych w Kodeksie doprowadzi do wyeliminowania barier, z jakimi mierzą się obecnie pracujące mamy, a tym samym – do ważnych zmian społecznych. - Liczymy, że pomoże on stworzyć w Polsce środowisko bardziej przyjazne pracującym matkom – mówi Karolina Andrian.

Aby ułatwić wprowadzenie realnych zmian, organizatorzy kampanii przygotowali także zestaw narzędzi zarówno dla pracujących matek, jak i ich otoczenia. Wśród nich są m.in: internetowa platforma edukacyjna z filmami oraz seria warsztatów, a także przewodnik z praktycznymi wskazówkami i ćwiczeniami. Rozwiązania te pomogą pracującym matkom nabrać pewności siebie, zrozumieć, jak ważną rolę w trakcie leczenia przeziębienia i grypy pełni odpoczynek, a także nauczą ich odpuszczania i mówienia o swoich potrzebach. Z kolei ich otoczeniu pomogą zrozumieć niełatwą sytuację pracujących matek, ucząc jak skutecznie wspierać je, aby znalazły czas na odpoczynek podczas choroby.

Wnioski z pogłębionych badań przeprowadzonych w ramach kampanii są niepokojące. Pracujące matki w Polsce są zdecydowanie najmniej uprzywilejowaną grupą społeczną, jeśli chodzi o znalezienie czasu i przestrzeni na powrót do zdrowia w przypadku przeziębienia lub grypy. Blisko co druga mama nadal pracuje kiedy jest chora (46 proc.), 60 proc. nadal zajmuje się domem, a 55 proc. ma poczucie winy, że nie zajmuje się w tym czasie dziećmi. Badania pokazują wyraźnie, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się pracujące matki w Polsce, kiedy są przeziębione lub mają grypę i dlaczego znajdowanie czasu na odpoczynek jest dla nich takie trudne.

- Warto zwrócić także uwagę na wyzwania w miejscu pracy – komentuje Karolina Andrian. - Chociaż postrzeganie przez pracodawcę pracujących matek się zmienia, to wciąż są tacy, którzy nie dostrzegają potrzeb pracujących mam i wyzwań z jakimi się mierzą – dodaje. Badania pokazują, że co druga pracująca matka, jeśli jest przeziębiona, nadal pracuje chcąc pokazać pracodawcy, jak poważnie podchodzi do swoich obowiązków służbowych, a 2 na 3 twierdzą, że nie mogą wziąć wolnego, bo nie ma kto ich zastąpić. Z kolei co trzecia badana obawia się, że wzięcie wolnego będzie miało negatywny wpływ na rozwój jej kariery zawodowej. - Pomimo tego, że Kodeks Pracy daje możliwość wzięcia zwolnienia lekarskiego podczas choroby, obawa ze skorzystania z tego prawa jest realna wśród znacznej części pracowników – mówi Andrian.

Badania wśród pracujących matek przeprowadzono na zlecenie firmy Haleon oraz Fundacji Share the Care. Te podmioty są również współorganizatorami kampanii „MAMY czas na zdrowie”.

Oprac. MP

Prawie 50 proc. pracujących matek pomimo przeziębienia czy grypy nadal pracuje – to główny wniosek z badań przeprowadzonych przez firmy badawcze IPSOS i SW Research. Przyczyn można upatrywać w tym, że pracujące matki chcą pokazać jak poważnie traktują swoje obowiązki zawodowe lub uważają, że nie ma nikogo, kto mógłby je zastąpić w pracy. Kiedy w końcu decydują się wziąć wolne – też nie odpoczywają, zajmując się w tym czasie domem i dziećmi.

Pozostało 91% artykułu
Zdrowie
Reforma szpitali na politycznym zakręcie
Zdrowie
Reforma szpitali. Projekt trafi do ponownych konsultacji
Zdrowie
Dziecko też może mieć kryzys psychiczny
Zdrowie
Zespół Trójstronny pochyli się nad płacami lekarzy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wkrótce standardy prewencji suicydalnej