Podczas uroczystości w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie prezydent Andrzej Duda podkreślił, że potrzeby związane z opieką geriatryczną są duże już teraz, a będą stale rosły. O ile bowiem Polacy w wieku powyżej 75 lat stanowią obecnie ok. 7 proc. społeczeństwa, to w 2040 r. ma ich być 15 proc.
– Prognozy te wymagają systemowego rozwiązania w zakresie ochrony zdrowia. Nie ma wątpliwości, że do tej pory opieki geriatrycznej, tej dedykowanej, specjalistycznej, jest w Polsce za mało. To zaledwie 64 oddziały geriatryczne na cały kraj. Jeśli podzielimy to na województwa, to wychodzi zaledwie po 4, a widomo, że nie ma równego podziału. Ta liczba nie wystarczy, by opiekę geriatryczną zapewnić w pełnym zakresie – powiedział Andrzej Duda.
W Centrach 75+ osoby starsze będą mogły przez maksymalnie 12 tygodni w roku korzystać ze świadczeń dziennego ośrodka opieki geriatrycznej. Oferta centrów ma obejmować zarówno świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, konsultacje bieżących problemów, opiekę dzienną, a także domową. Seniorzy będą też mieli możliwość konsultacji ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny. Taki zakres świadczeń ma być dostępny dla każdego seniora. Kwalifikację do centrów mają przeprowadzać lekarze pierwszego kontaktu na podstawie badań diagnostycznych.
– Będzie tam możliwość uzyskania i opieki, i porady, a także rehabilitacji: wszystkiego, co na podstawowym poziomie jest potrzebne – zapowiedział Andrzej Duda.
Centra powstaną na poziomie powiatów, ale jak zaznaczył prezydent finansowanie tych placówek odbywać się będzie w głównej mierze na poziomie centralnym, ograniczając wkład powiatów do minimum.