Już trzeci rok z rzędu Szpital Powiatowy w Radomsku tryumfuje w naszym rankingu w kategorii szpitali z kontraktem powyżej 99 mln zł. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który rok temu uplasował się na drugim miejscu, tym razem spadł na trzecie. Wyprzedziła go inna placówka akademicka – Szpital Kliniczny im. Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Z myślą o pacjencie
Co sprawia, że powiatowy szpital w Radomsku, położonym 40 km od Częstochowy, 90 km od Łodzi i 180 od Warszawy, wygrywa z gigantami dysponującymi niemal trzykrotnie wyższym kontraktem i o wiele większym zapleczem lokalowym i sprzętowym? Jak tłumaczy Piotr Kagankiewicz, jego dyrektor od 2016 r., kluczem jest wielkość kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. – To wielkość kontraktu z płatnikiem jest najistotniejszym czynnikiem determinującym rozwój nie tylko w sferze udzielanych świadczeń medycznych, ale także stabilności finansowej placówki. Zwiększający się kontrakt z NFZ to możliwość racjonalnego dysponowania budżetem szpitala, przesuwanie środków pomiędzy działami tak, aby zachować strukturę organizacyjną jednostki wraz z realizowaniem jej działań statutowych. Bez wzrostu kontraktu efektywne działanie placówki medycznej jest bardzo trudne. Większy kontrakt z NFZ to rozwój szpitala, jego brak oznaczałby jego stagnację, co w dzisiejszym świecie intensywnego rozwoju medycyny nie może mieć miejsca – mówi Piotr Kagankiewicz.
W tym roku w zwycięskim szpitalu otwarto nowoczesną pracownię tomografii komputerowej, której koszt wyniósł ponad 2,7 mln zł, rozbudowano instalację tlenową dla potrzeb Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego oraz Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej, a także pracownię wirusologiczną. – Z punktu widzenia pacjenta ważną inwestycją było uruchomienie pododdziału urologicznego, poradni alergologicznej dla dzieci czy też przebudowa oddziału kardiologicznego z wyodrębnieniem dwóch pracowni badań czynnościowych z nowoczesnymi aparatami echokardiologicznymi, jak również zakup dwóch nowoczesnych ambulansów medycznych dla potrzeb zespołów ratownictwa medycznego – wylicza dyrektor Kagankiewicz.
Szpital w Radomsku dysponuje 389 łóżkami na 17 oddziałach, a także 75 miejscami dostępnymi w ramach Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Radomsku i w filii w miejscowości Przedbórz. W 2020 r. placówka hospitalizowała około 17 tys. osób w ramach lecznictwa stacjonarnego i udzieliła około 90 tys. porad ambulatoryjnych w ramach poradni specjalistycznych.