Brak szczepienia przeciw Covid-19 nie jest powodem, dla którego lekarz mógłby odstąpić od leczenia pacjenta lub w ogóle się tego leczenia nie podjąć. Nie ma bowiem prawa wymagać, by rodzic zaszczepił swoje dziecko – przypomina RPP.
Czytaj więcej
Od 1 października mają obowiązywać nowe zasady udzielania teleporad u specjalistów. Lekarze i pacjenci muszą być przygotowani na to, że w niektórych przypadkach możliwość zdalnej konsultacji będzie wykluczona lub ograniczona.
Zgodnie z art. 38 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz może nie podjąć lub odstąpić od leczenia pacjenta, o ile nie zachodzi przypadek niecierpiący zwłoki. Przepis ten uprawnia każdego lekarza – bez względu na rodzaj udzielanych świadczeń zdrowotnych, miejsce wykonywania pracy i przyczyny – do odstąpienia lub odmowy leczenia pacjenta. Lekarz musi jednak wówczas dostatecznie wcześnie uprzedzić o tym pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego bądź opiekuna faktycznego i wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza.
Dodatkowo, lekarz ma obowiązek uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej pacjenta. Uzasadnienie powinno określać przyczyny odmowy i wskazywać pobudki, jakie kierowały pacjentem.
Jak jednak podkreśla RPP, brak szczepienia przeciw Covid-19 nie jest wystarczającym powodem takiej odmowy.