Jak co roku najlepsze kancelarie wyłanialiśmy na podstawie rekomendacji środowiska prawniczego, pozycji w międzynarodowych rankingach, prawniczych osiągnięć oraz badania opinii o kancelariach/prawnikach przeprowadzonego wśród dyrektorów i zarządzających departamentami prawnymi przedsiębiorstw i ekspertów z rynków kapitałowych. Wskazujemy zwycięzców w podziale na dwie grupy – dużych kancelarii, tj. ponad 50 prawników, i mniejszych, do 50 prawników.
TABELA rankingowa - wyniki — duże kancelarie
Wśród tych pierwszych jest ewidentny zwycięzca i mocna, szeroka grupa pościgowa. Liderem pozostała kancelaria Rymarz Zdort Maruta. Uzyskała ona rekomendację w sześciu obszarach (ochrona prywatności i danych osobowych; prawo handlowe, korporacyjne, fuzje i przejęcia; prawo ochrony środowiska; private equity; rynki kapitałowe i doradztwo regulacyjne; TMT – informatyka, media, telekomunikacja). Jeśli dołączymy do tego siedem wskazań indywidualnych dla prawników kancelarii – co także jest tegorocznym rekordem – to łącznie może ona pochwalić się aż trzynastoma rekomendacjami. Dla porównania rok wcześniej też wyróżniono ją w sześciu obszarach, a indywidualne wskazania dotyczyły aż dziewięciu prawników. Mimo delikatnego spadku tych drugich rekomendacji kancelaria w praktyce umocniła się na pozycji lidera (w zeszłym roku sześć „obszarowych” wskazań miała też kancelaria Clifford Chance). Jak lider rekomendacji ocenia obecną sytuację na rynku usług prawniczych?
— Dzięki nieustannemu poszerzaniu naszych kompetencji oraz dostępowi do nowoczesnych technologii jesteśmy w stanie efektywnie realizować zlecenia, które wcześniej były poza zakresem naszego zainteresowania. Dotyczy to na przykład spraw o charakterze masowym – procesowych, restrukturyzacyjnych czy po prostu dokumentacyjnych. Trendy „hiperregulacyjne” wymuszają coraz dalej idącą specjalizację, co z jednej strony daje przewagę kancelariom z większymi zespołami o szerokich kompetencjach, z drugiej daje impuls do tworzenia nowych, niszowych kancelarii, skupiających się na wąsko określonych dziedzinach prawa — podkreśla Paweł Zdort, partner zarządzający w kancelarii Rymarz Zdort Maruta.
Jednocześnie wskazuje na wyzwania związane z nowoczesnymi technologiami, w tym z rozwojem dużych modeli językowych (LLM) i szerzej – sztucznej inteligencji.