Czterysta milionów złotych przekroczyły roczne przychody z doradztwa podatkowego w firmie EY. Dotychczas jeszcze żadna firma w Polsce nie zainkasowała tyle na sprzedawaniu wiedzy fiskalnej. EY to jeden ze światowych gigantów doradztwa, ale firmy o polskim rodowodzie też w większości osiągają coraz lepsze wyniki. Największy z krajowych graczy na tym rynku, firma MDDP, przekroczyła już 90 mln zł rocznych przychodów. Takie są wnioski z osiemnastej już edycji rankingu firm doradztwa podatkowego „Rzeczpospolitej”. Pokazujemy w nim największe kancelarie doradcze pod względem zespołów eksperckich, wskazujemy też wybitnych znawców poszczególnych dziedzin podatków. Analizujemy też, jak wyglądała sytuacja finansowa tych firm.
Największe firmy doradztwa podatkowego według przychodów za 2023 rok w mln zł
Największe firmy doradztwa podatkowego według przychodów za 2023 rok w mln zł. KLIKNIJ TABELĘ, ŻEBY ZOBACZYĆ PEŁNE WYNIKI
Czytaj więcej
Presja cenowa ze strony rynku i rosnące koszty sprawiły, że tylko połowa uczestników rankingu pokonała inflację.
Ranking Rzeczpospolitej: inflacja utrudnia zarabianie doradcom podatkowym
Ubiegły rok był dla tej branży trudny, podobnie zresztą jak dla całej gospodarki. Z relacji uczestników naszego rankingu wynika, że za sprawą wciąż wysokiej inflacji klienci wywierali silną presję cenową na firmy doradcze. Gdy tego nie mogli osiągnąć – wybierali innego doradcę. Jednym z efektów takiego zjawiska jest fakt, że tylko połowa z kancelarii biorących udział w naszym rankingu wykazała wzrost przychodów rok do roku ponad stopę ubiegłorocznej inflacji, czyli o więcej niż 11,4 proc. To już drugi rok trwania takiego trendu. A jeszcze w 2021 roku hossa na rynku doradztwa byłą taka, że inflację „przeskoczyło” aż ¾ uczestników rankingu.
— Polski rynek jest już całkiem dojrzały i zjawisko zmiany doradcy przez klienta, który szuka niższych cen, nie jest czymś zaskakującym ani nowym. Minęły już czasy wiązania się z jednym doradcą na wiele lat. — ocenia Bartłomiej Suszko, partner w Deloitte (to lider rankingu pod względem wielkości zespołu).Doradcy wciąż mają wiele pracy i – wbrew stereotypom – wiele zleceń dotyczy właśnie zapewnienia zgodności z systemem podatkowym, a nie trików obliczonych na oszukanie fiskusa. Ma to szczególne znaczenie w przypadku spółek giełdowych.