Firmy biorące udział w naszym rankingu nie obawiają się sporów z fiskusem. Widać to po opisach przesłanych spraw, jakie prowadzili doradcy podatkowi: wielomilionowe kwoty sporów, kolejne instancje sądowe łącznie z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, spory wbrew dotychczasowej linii orzeczniczej.
Czytaj więcej
Zwycięską firmą zostaje PwC za program współdziałania z KAS.
Podobnie jak w poprzednich latach oceniamy orzeczenia zapadłe w poszczególnych kategoriach prawa podatkowego: PIT, CIT, VAT, akcyzie, podatku od nieruchomości oraz w prawie materialnym i procesowym.
Konkurencja była bardzo duża. Członkowie kapituły mieli twardy orzech do zgryzienia. Nie w każdej kategorii udało się wyróżnić to jedno jedyne orzeczenie. Szczególną uwagę kapituła zwracała na wyroki, które pozwoliły na przełamanie kształtującej się linii orzeczniczej i praktycznie pełne uwolnienie klienta od podatku, a także na takie, które mają istotne znaczenie dla ogółu podatników, bo dotyczą sytuacji, które często zdarzają się w praktyce i dotykają osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.
Zwycięskich liderów w poszczególnych dziedzinach podatków wybrała kapituła. Zaproszenia przyjęli wybitni przedstawiciele świata nauki: prof. Hanna Litwińczuk (Uniwersytet Warszawski), prof. Elżbieta Chojna-Duch (UW), prof. Bogumił Brzeziński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i prof. Leonard Etel (Uniwersytet w Białymstoku). W kapitule znaleźli się też reprezentanci świata biznesu, wśród nich Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Piotr Kamiński (Pracodawcy RP) i Arkadiusz Pączka (Federacja Przedsiębiorców Polskich). W skład kapituły weszli też przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”: Marek Kobylański i Wojciech Tumidalski (zastępcy szefa działu Prawo) oraz Anna Wojda (redaktor) i Aleksandra Tarka (dziennikarka).