Wielka Brytania straci 1 stycznia 2021 r. pozostałe więzi z Unią Europejską. Przestanie uczestniczyć w mechanizmach swobód unijnych, a migrujący tam obywatele UE będą musieli przejść procedurę imigracyjną, jak do tej pory obcokrajowcy z innych regionów (część nowych przepisów wchodzi w życie 1 grudnia).
Pobyt i dostęp do brytyjskiego rynku pracy nie będzie już nieograniczony. Kiedyś Polak mógł spakować walizkę, pojechać na lotnisko i ruszyć do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy. Teraz osiedlenie się i podjęcie tam pracy będzie wymagało uzyskania odpowiedniego rodzaju dokumentu pobytu.
Pierwszym rodzajem wizy, którą można otrzymać, to wiza dla tzw. high net-worth individuals. Ta kategoria dzieli się na tzw. global talent, czyli osoby o wyjątkowej wiedzy i umiejętnościach, wyróżniające się w branży. Uzyskanie takiej wizy wymaga wsparcia i oceny lokalnej jednostki brytyjskiej.
Czytaj także: Brexit: Brytyjczycy nie stracą prawa do pracy w Polsce
Innym rodzajem wizy jest wiza dla inwestorów. Wymaga ona trwałego zainwestowania na brytyjskiej giełdzie co najmniej 2 mln funtów. Jest też wiza dla startupów/innowacji. Mogą się o nią ubiegać osoby, które chcą otworzyć na Wyspach nowy biznes, wspierany przez lokalną jednostkę (np. przez inkubator przedsiębiorczości).