Prawie 63 proc. pracowników na świecie, w tym 72 proc. w Polsce, na pytanie o to, co jest dla nich najważniejsze w pracy, wskazują wynagrodzenie – dowodzi tegoroczna edycja globalnego raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”. „Rzeczpospolita” jako pierwsza przedstawia raport, który podsumowuje wyniki badania opinii ponad 32,6 tys. pracowników z 17 krajów, w tym z Polski. I pokazuje, że wraz z szybkim wzrostem inflacji wszędzie wzrosło znaczenie finansowego aspektu pracy.
Co prawda również w ubiegłym roku (gdy inflacja dopiero się rozkręcała) wysokość wynagrodzenia była kluczową kwestią w pracy, lecz wtedy wskazywało ją nieco mniej, bo 68 proc., Polaków. Nie dziwią się temu eksperci ADP.
Dogonić koszty życia
– Rosnące koszty utrzymania sprawiają, że pracownicy jeszcze bardziej niż kiedykolwiek zwracają uwagę na wysokość swoich wypłat i oczekują podwyżek – komentuje Anna Barbachowska, dyrektorka HR w ADP Polska. To kwestia bezpieczeństwa finansowego, tym bardziej że nawet podwyższone płace nie nadążają za rosnącymi kosztami życia. Jak zwraca uwagę globalny raport z badania ADP, choć prawie dwie trzecie pracowników dostało w zeszłym roku podwyżkę (w Polsce 68 proc.), to jej przeciętny poziom – 6,2 proc., a w Polsce niespełna 7 proc. – znacznie odbiegał od wskaźnika inflacji.
Nic więc dziwnego, że prawie co drugi pracownik w Polsce czuje się niedopłacany, wskazując, że jego praca nie jest dostatecznie wynagradzana (na świecie – 43 proc.). Katarzyna Topczewska, HR Business Partner w ADP Polska, zwraca uwagę na rosnący odsetek polskich pracowników oczekujących podwyżki w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W porównaniu z poprzednią edycją badania zwiększył się on o 12 p.p., do prawie 83 proc.