Zawsze serdeczny, lubiany przez dziennikarzy, a także polityków z przeciwnych obozów politycznych. Nigdy nie wdawał się w polityczne pyskówki, choć jako adwokat mógłby brylować na sejmowej a później senackiej mównicy. Nie lubił wychodzić przed szereg. Po śmierci senatora PiS Andrzeja Mazurkiewicza z Jarosławia w 2008 roku wielu polityków tej partii przekonywało go by wystartował w wyborach uzupełniających. — Staszku - po co ci to? — odradzała mu żona Alicja, radna powiatu jasielskiego. — Mam jeszcze tyle do zrobienia w Sejmie — mówił. Przekonał go dopiero Prezydent RP Lech Kaczyński.
Zającowie byli blisko zaprzyjaźnieni z parą prezydencką.
Długo można wymieniać zasługi Stanisława Zająca dla Podkarpacia. To dzięki niemu powstały w regionie cztery państwowe wyższe szkoły zawodowe, był głównym orędownikiem powstanie Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od lat walczył o powstanie zbiornika retencyjnego Kąty-Myscowa w Beskidzie Niskim, którego tereny tak często nawiedzała powódź.
Był sędzią, adwokatem, doradcą "Solidarności" w stanie wojennym, obrońcą w procesach politycznych. Został posłem I kadencji z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej, był członkiem ZCHN, a w latach 2000-20002 prezesem stronnictwa, wicemarszałkiem Sejmu III kadencji. W 2007 roku po raz czwarty został wybrany do Sejmu. W czerwcu 2008 roku po śmierci Andrzeja Mazurkiewicza został senatorem. W trakcie kampanii gościł w domu w Jaśle prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W wyborach uzupełniających oddało na niego głos blisko 50 procent wyborców. Znokautował rywali. Politycy PO byli załamani druzgocącą przegraną ich kandydata, a przede wszystkim rozmiarami zwycięstwa Zająca. Wiceszef klubu PO mówił, że dla partii jest to lekcja, by PO bliżej spojrzała na ścianę wschodnią.
Ostatnie przesłanie zamieścił na swojej stronie internetowej (www.stanislawzajac.pl) składając życzenia wielkanocne. — Święta Wielkanocne są dla nas Polaków szczególnie ważne. Uczestniczymy w męce i zmartwychwstaniu Chrystusa. Ten czas sprawia, że mamy możliwość spotkać się z bliskimi, przyjaciółmi, aby złożyć sobie wzajemne życzenia, które nas zbliżają w tych trudnych czasach. Życzę Wam wszystkiego co najlepsze, aby ten czas był okresem szczególnego zbliżenia człowieka do człowieka.