Przypomnijmy, że trend wzrostowy cen polis ubezpieczeniowych na świecie utrzymywał się od końca 2017 r. Początkowo te wzrosty były niewielkie, ale potem gwałtownie przyspieszyły. Szczyt przypadł na ostatni kwartał 2020 r., gdy ubezpieczenia na świecie zdrożały średnio o 22 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 r. Począwszy od pierwszego kwartału 2021 r. wzrosty zaczęły jednak hamować. W pierwszym kwartale 2024 r. ceny wzrosły średnio już tylko o 1 proc. w ujęciu rocznym, a w drugim nie zmieniły się. Teraz było jeszcze lepiej.
Trzeci kwartał łaskawy dla ubezpieczonych
- Ceny ubezpieczeń na świecie spadły w trzecim kwartale 2024 r. o 1 proc. Po raz pierwszy od 2017 r. indeks odnotował spadek – wynika z najnowszego raportu Global Insurance Market Index, opublikowanego przez Marsh, wiodącego na świecie brokera ubezpieczeniowego i doradcę ds. ryzyka, należącego do Grupy Marsh McLennan.
Marsh ocenia, że spadek odzwierciedla kontynuację trendu stabilizacji stawek, który w znacznym stopniu jest wynikiem rosnącej konkurencji wśród ubezpieczycieli na światowym rynku ubezpieczeń majątkowych. W poszczególnych regionach świata ceny polis zachowywały się przy tym odmiennie. I tak w regionie Pacyfiku stawki ubezpieczeniowe spadły średnio o 6 proc., w Wielkiej Brytanii o 5 proc., w Azji o 4 proc., o 3 proc. w Kanadzie oraz o 2 proc. w regionie Indii, Bliskiego Wschodu i Afryki. A W Stanach Zjednoczonych oraz w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów stawki wzrosły o 3 proc., zaś w Europie pozostały na niezmienionym poziomie.
Różnice występowały też w poszczególnych kategoriach ubezpieczeń. I tak ceny polis majątkowych na świecie spadły o 2 proc., po tym jak w drugim kwartale 2024 r. nie zmieniły się, a w pierwszym wzrosły o 3 proc. Stawki spadły w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Azji, regionie Pacyfiku, ale wzrosły za to w Europie, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Ubezpieczeni, którzy posiadają aktywa skoncentrowane w strefach katastroficznych, takich jak Zatoka Meksykańska, wschodnie wybrzeże USA czy Kalifornia, a także ci, którzy niedawno doświadczyli wyższych niż przeciętne wzrostów stawek, zazwyczaj odnotowali spadki powyżej średniej. Marsh zauważa jednak, że miało to miejsce przed ostatnimi huraganami w Zatoce.
Stawki ubezpieczeń OC wzrosły o 6 proc., po utrzymującym się przez siedem poprzednich kwartałów wzroście o 3 proc., na co wpływ miały głównie obawy związane z dużymi odszkodowaniami zasądzanymi przez amerykańskie sądy.