Ustawa o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych (FKSO), czyli nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, od początku budzi kontrowersje. W dodatku, choć projekt rządowy trafił do Sejmu już w sierpniu, na początku grudnia do Sejmu wpłynął projekt poselski, a parlamentarzyści zajęli się nim w sposób błyskawiczny. Skąd te zawirowania?
Obok wprowadzenia Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, czyli świadczeń dla osób, które doznały ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), projekt rządowy przewidywał m.in. zwiększenie sankcji w ramach działań przeciwepidemicznych. Kwestie te były na tyle kontrowersyjne, że postanowiono je rozdzielić i sprawę Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych rozpatrywać w oddzielnym projekcie. Chodziło o to, by przepisy regulujące te zagadnienia, będące zresztą wiernym powtórzeniem regulacji z projektu rządowego, zaczęły obowiązywać jak najszybciej.
Czytaj więcej
Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o funduszu kompensacyjnym, z którego mają być wypłacane kompensaty za hospitalizację w wyniku niepożądanego odczynu poszczepiennego. Odrzucił jednak większość senackich poprawek, m.in. tę, która znosiła obowiązek zapłacenia 200 zł za wniosek o takie świadczenie.
One również budzą spore kontrowersje, o czym świadczy burzliwa dyskusja na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Posłowie opozycji pytali, dlaczego projekt nie przewiduje świadczenia za najcięższy NOP, czyli śmierć.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, opierając się na danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, informował, że w Polsce od 20 lat nie został potwierdzony fakt śmierci po szczepieniu obowiązkowym. Na razie nie potwierdzono też, by jakikolwiek zgon nastąpił po przyjęciu szczepionki przeciw Covid-19. Oczywiście, do systemu zdarzeń niepożądanych wpływają zgłoszenia, że po podaniu szczepionki jakaś osoba zmarła, jednak w żadnym przypadku nie potwierdzono związku między zgonem a szczepieniem. Powstaje też pytanie, w jaki sposób w postępowaniu administracyjnym rzecznik praw pacjenta miałby potwierdzać czy ustalać, że zgon nastąpił w wyniku podania szczepionki. W większości sytuacji nie przeprowadza się sekcji zwłok, która pozwoliłaby ustalić dokładną przyczynę śmierci.