Przyjęta przez Sejm nowelizacja o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw, wprowadza Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Przewiduje, że świadczenia z tego funduszu będzie można otrzymać za ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne (tzw. NOP-y).
Maksymalna kwota świadczenia ma wynosić 100 tys. zł. Obejmie to zwrot kosztów leczenia (do 10 000 zł) oraz kwotę uzależnioną od dolegliwości zdarzenia niepożądanego (jak długość pobytu w szpitalu, ale też zabieg operacyjny, leczenie lub diagnostyka stwarzające podwyższone ryzyko, pobyt na oddziale intensywnej terapii).
Warunkiem uzyskania świadczenia będzie pobyt w szpitalu nie krótszy niż 14 dni, tak by to dodatkowe rozszerzenie odpowiedzialności państwa w stosunku do stanu obecnego nie obejmowało sytuacji mniej poważnych, np. związanych z poddaniem pacjenta jedynie obserwacji. Wyjątkiem będzie wstrząs anafilaktyczny, będący stan bezpośredniego zagrożenia dla pacjenta – tu wystarczy, by pomoc medyczna została udzielona w szpitalnym oddziale ratunkowym lub na izbie przyjęć.
Czytaj więcej
Posłowie odrzucili pomysł świadczenia za zgon po przyjęciu zastrzyku. Niepożądany odczyn poszczepienny w postaci zgonu rozpatrzy sąd cywilny.
Ustawa reguluje kompensaty za NOP-y, które wystąpiły po szczepieniach przeciw COVID-19 od początku ich wykonywania oraz za NOP-y po jakichkolwiek szczepieniach obowiązkowych przyjętych od 1 stycznia 2023 r.