Stanisław Lem pozostaje jednym z najbardziej popularnych polskich pisarzy na świecie pomimo śmierci w 2006 r. Czytelnicy kupili 30 mln książek.
Próbę wyjaśnienie paradoksów i zagadek jego biografii podjął reżyser Borys Lankosz („Rewers") w inscenizowanym dokumencie „Autor Solaris" , złożonym z unikalnych wywiadów. Poza głównym bohaterem występuje przed kamerą Stanisław Bereś, literaturoznawcy i tłumacze, w tym z Ukrainy. Dostajemy odpowiedzi na pytania, dlaczego Lem pisał do katolickiego „Tygodnika Powszechnego", jednocześnie mówiąc o swoim ateizmie, i jak obchodził cenzurę.
Dowiadujemy się o najbardziej zagadkowym okresie II wojny światowej, gdy pisarzowi o żydowskich i burżuazyjnych korzeniach udało się we Lwowie przeżyć dwie okupacje sowieckie i niemiecką. Dość powiedzieć, że do jego mieszkania wprowadził się enkawudysta, który był poetą, zaś w czasie niemieckiego terroru Lem pracował w niemieckich garażach.
Resztę warto obejrzeć i usłyszeć. Narratorem filmu jest Marek Kondrat, fragmenty książek czyta Jan Peszek.
Na portalu Arte jest też udostępniony streaming premiery opery „Elektra" Richarda Straussa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, która 1 sierpnia uświetniła otwarcie setnej edycji Festiwalu Salzburskiego.