Inicjatorzy pomysłu tłumaczą, ze „herstoria” to „jej opowieść”, a więc historia ludzkości ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet. To pochodzące z języka angielskiego pojęcie i gra słów, która w miejsce angielskiego zaimka „his” (history) wprowadza „her” (herstory), kładąc nacisk na rodzaj żeński w opowieści o dziejach świata. W herstorii mówi się więc o kobiecych bohaterkach i zmianach w świecie z ich udziałem.
- Podobno Churchill powiedział kiedyś, że historię piszą zwycięzcy. Tak się składa, że znamy przede wszystkim zwycięskich mężczyzn, a przecież za wieloma sukcesami stoją kobiety. O nich właśnie chcemy mówić na antenie History Channel i na wielu innych platformach, gdzie pojawiać się będą historie o nich – kobietach innowacyjnych, opiekuńczych, wizjonerkach, ryzykantkach i liderkach. – tłumaczy Izabella Wiley, wiceprezeska, dyrektorka generalna A+E Networks Central & Eastern Europe. I zapowiada trwającą do listopada emisję filmów wideo w HISTORY Channel oraz inne materiały w mediach społecznościowych.
Interdyscyplinarny projekt „Herstory” przybliży postacie 18 wybranych Polek, które mają wkład w rozwój różnych dziedzin: naukę, sztukę, sport, walkę o niepodległość.
Niezwykłe Polki
Listę tę otwiera Marta Karczewicz, współczesna matematyczka i wynalazczyni. Zaczynała od studiów na Politechnice Szczecińskiej, a dziś pracuje w firmie Qualcomm w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Jest specjalistką od kompresji wideo. Przyczyniła się do rozwoju najnowszych standardów kodowania plików wideo, umożliwiających szybszy streaming np. na YouTube. To jej zawdzięczamy perfekcyjną jakość obrazu podczas streamingowania konferencji wideo, transmisji na żywo, czy przy oglądaniu seriali.
W nauce przypomniana zostanie także podwójna noblistka Maria Skłodowska-Curie - pierwsza kobieta w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla (po raz pierwszy w 1903 razem z mężem Piotrem Curie w dziedzinie fizyki, po raz drugi w 1911 samodzielnie w dziedzinie chemii). Rozwinęła teorię promieniotwórczości, odkrywając dwa nowe pierwiastki: rad i polon. Była prekursorka radiochemii. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.