„Herstory”, opowieści o inspirujących kobietach

Telewizja HISTORY Channel wprowadza nowy projekt „Herstory”, poświęcony Polkom, które miały znaczący wpływ na bieg historii. Projekt wspiera także ideę budowy w Polsce Muzeum Historii Kobiet.

Publikacja: 08.03.2023 11:51

Na konferencji projektu "Herstory" o kobietach mówiły kobiety

Herstory

Na konferencji projektu "Herstory" o kobietach mówiły kobiety

Foto: Monika Kluc

Inicjatorzy pomysłu tłumaczą, ze „herstoria” to „jej opowieść”, a więc historia ludzkości ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet. To pochodzące z języka angielskiego pojęcie i gra słów, która w miejsce angielskiego zaimka „his” (history) wprowadza „her” (herstory), kładąc nacisk na rodzaj żeński w opowieści o dziejach świata. W herstorii mówi się więc o kobiecych bohaterkach i zmianach w świecie z ich udziałem.

- Podobno Churchill powiedział kiedyś, że historię piszą zwycięzcy. Tak się składa, że znamy przede wszystkim zwycięskich mężczyzn, a przecież za wieloma sukcesami stoją kobiety. O nich właśnie chcemy mówić na antenie History Channel i na wielu innych platformach, gdzie pojawiać się będą historie o nich – kobietach innowacyjnych, opiekuńczych, wizjonerkach, ryzykantkach i liderkach. – tłumaczy Izabella Wiley, wiceprezeska, dyrektorka generalna A+E Networks Central & Eastern Europe. I zapowiada trwającą do listopada emisję filmów wideo w HISTORY Channel oraz inne materiały w mediach społecznościowych.

Interdyscyplinarny projekt „Herstory” przybliży postacie 18 wybranych Polek, które mają wkład w rozwój różnych dziedzin: naukę, sztukę, sport, walkę o niepodległość.

Niezwykłe Polki

Listę tę otwiera Marta Karczewicz, współczesna matematyczka i wynalazczyni. Zaczynała od studiów na Politechnice Szczecińskiej, a dziś pracuje w firmie Qualcomm w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Jest specjalistką od kompresji wideo. Przyczyniła się do rozwoju najnowszych standardów kodowania plików wideo, umożliwiających szybszy streaming np. na YouTube. To jej zawdzięczamy perfekcyjną jakość obrazu podczas streamingowania konferencji wideo, transmisji na żywo, czy przy oglądaniu seriali.

W nauce przypomniana zostanie także podwójna noblistka Maria Skłodowska-Curie - pierwsza kobieta w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla (po raz pierwszy w 1903 razem z mężem Piotrem Curie w dziedzinie fizyki, po raz drugi w 1911 samodzielnie w dziedzinie chemii). Rozwinęła teorię promieniotwórczości, odkrywając dwa nowe pierwiastki: rad i polon. Była prekursorka radiochemii. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

Czytaj więcej

Irlandia usunie z konstytucji zapis o tym, że miejsce kobiety jest w domu?

Z kobiet zasłużonych dla kultury projekt Telewizji HISTORY Channel zaprezentuje m.in. Izabelę Czartoryską - arystokratkę, mecenaskę sztuki i pisarkę, założycielkę w czasach zaborów pierwszego polskiego muzeum w Świątyni Sybilli w Puławach, które wraz ze zbiorami Domu Gotyckiego, stało się zaczątkiem obecnego Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Z artystek przypomni m.in. Helenę Modrzejewską, jedna z najwybitniejszych aktorek w historii teatru w Polsce i na amerykańskiej scenie, słynąca z w ról tragicznych - szekspirowskich, czy w „Marii Stuart” Juliusza Słowackiego. A także Tamarę Łempicką – malarkę, jedna z głównych przedstawicielek art déco w latach 20. i 30. XX wieku, której obrazy biją dziś rekordy aukcyjne. Jej „Portret Marjorie Ferry" w 2020 roku osiągnął na aukcyjnej licytacji 16,4 mln funtów, czyli ponad 82 milionów złotych.

Czytaj więcej

Kobiety kierują rozważniej i powodują mniej wypadków

Projekt zawiera również portrety Polek, który wsławiły się niezłomnością i brawurową odwagą, walcząc o wolność, jak np. Elżbieta Zawacka, kurierka AK o pseudonimie „Zo”, która w czasie II wojny światowej przekroczyła nielegalnie granice III Rzeszy ponad 100 razy, przenosząc meldunki i informacje. Czy Krystyna Skarbek - pseudonim Christine Granville, agentka brytyjskich służb specjalnych. Zbierała podczas II wojny informacje wywiadowcze, dzięki którym Brytyjczycy poznali datę ataku III Rzeszy na ZSRR. Pomagała też Polakom w ucieczce z obozów dla internowanych. Legenda głosi, że to właśnie ona była pierwowzorem dla Vesper Lynd, partnerki najsłynniejszego fikcyjnego agenta, Jamesa Bonda w „Casino Royale”. A być może nawet prototypem samego 007. Czy Aleksandra Piłsudska - aktywistka, rewolucjonistka, sufrażystka, żona marszałka Józefa Piłsudskiego, zaangażowana w walkę o niepodległość Polski.

Muzeum Historii Kobiet

Kampania „Herstory” wspiera ideę budowy pierwszego w Polsce Muzeum Historii Kobiet, prezentującej wystawy i prowadzącego działalność badawczą, zainicjowaną przez Fundację Historii Kobiet.

-To oddolna inicjatywa badaczek i aktywistek herstorii z Poznania, związanych z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza – wyjaśnia Anna Kowalczyk, prezeska Fundacji, zarejestrowanej w ubiegłym roku, której współzałożycielkami są także prof. Iwona Chmura-Rutkowska, Katarzyna Dworaczyk, prof. Edyta Głowacka-Sobiech, dr Anna Jankowiak, Agnieszka Jankowiak-Maik, Paulina Kirschke, Agata Kominiak. – Gromadzimy środki i szukamy partnerów samorządowych. - dodaje Kowalczyk. - Mamy już stronę internetową, a wkrótce uruchomimy też bazę historii kobiet, która będzie zaczątkiem wirtualnego Muzeum Historii Kobiet zanim powstanie jego siedziba.

Twarzą i głosem kampanii „Herstory” w HISTORY Channel została Patricia Kazadi.

Projekt wsparła także DESA Unicum, która zaprosiła współczesne artystki, do stworzenia prac poświęconych jego bohaterkom.

- Wierzę że powstaną wspaniałe dzieła sztuki, które przybliżą te postacie. Prace zaprezentujemy najpierw na wystawie, a następnie w listopadzie na aukcji charytatywnej zorganizowaną w rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. – informuje Anna Szynkarczuk, kierowniczka działu sztuki współczesnej w Desa Unicum.

Dochód z aukcji przekazany zostanie na działalność Fundacji Muzeum Historii Kobiet.

Inicjatorzy pomysłu tłumaczą, ze „herstoria” to „jej opowieść”, a więc historia ludzkości ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet. To pochodzące z języka angielskiego pojęcie i gra słów, która w miejsce angielskiego zaimka „his” (history) wprowadza „her” (herstory), kładąc nacisk na rodzaj żeński w opowieści o dziejach świata. W herstorii mówi się więc o kobiecych bohaterkach i zmianach w świecie z ich udziałem.

Pozostało 92% artykułu
Telewizja
Arya Stark może powrócić? Tajemniczy wpis George'a R.R. Martina
Telewizja
„Pełna powaga”. Wieloznaczny Teatr Telewizji o ukrywaniu tożsamości
Telewizja
Emmy 2024: „Szogun” bierze wszystko. Pobił rekord
Telewizja
"Gra z cieniem" w TVP: Serial o feminizmie w dobie stalinizmu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Telewizja
"Pingwin" na platformie Max. O czym opowiada serial o przeciwniku Batmana?