Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W okupowanym Mariupolu w ostatnich dniach zamordowano sześciu rosyjskich żołnierzy.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
NATO wskaże Ukrainie reformy
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że podczas spotkania NATO-Ukraina w tym tygodniu członkowie NATO uzgodnią zalecenia dotyczące reform, które Kijów musi wdrożyć, aby uzyskać członkostwo w sojuszu.
Jak odwieść Ukraińców od unikania poboru? Władze zmieniają politykę
Nowy plan ma przedstawić prezydentowi Zełenskiemu minister obrony Rustem Umerow.
Czytaj więcej
Rząd ukraiński planuje zmienić swoje praktyki poboru do wojska, chcąc utrzymać zdolność bojową po prawie dwóch latach wojny z Rosją.
Spiker Izby Reprezentantów: Rozumiemy potrzebę udzielenia pomocy Ukrainie
Spiker Izby Reprezentantów USA Mike Johnson powiedział, że kwestia pomocy dla Ukrainy jest priorytetem dla Kongresu.
- Nie możemy pozwolić Putinowi maszerować przez Europę. Rozumiemy potrzebę udzielenia pomocy Ukrainie - powiedział.
NATO potwierdzi niezachwiane zaangażowanie w dalsze wspieranie Ukrainy
Spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli, a także odbywające się w tym tygodniu posiedzenie Rady NATO-Ukraina, w którym będzie obecny Sekretarz Stanu USA Antony Blinken, potwierdzą silne zaangażowanie Sojuszu w dalsze wsparcie dla Ukrainy.
- Będzie to pierwsze spotkanie Rady NATO-Ukraina na szczeblu ministerialnym ds. spraw zagranicznych. Podczas tej sesji będą mieli okazję potwierdzić niezłomne zaangażowanie Sojuszu wobec Ukrainy - powiedział zastępca sekretarza stanu do spraw europejskich i euroazjatyckich James O'Brien
Wystartowała platforma BRICS Pay. Ma rywalizować ze SWIFT
Pracę rozpoczęła powstała z inicjatywy Kremla platforma BRISC Pay. Ma to być konkurencja dla SWIFT, umożliwiająca wymianę w narodowych walutach. Do platformy przyłączył się już pierwszy zachodni bank - działający głównie na rynkach wschodzących brytyjski Standard Chartered.
Czytaj więcej
Pracę rozpoczęła powstała z inicjatywy Kremla platforma BRISC Pay. Ma to być konkurencja dla SWIFT, umożliwiająca wymianę w narodowych walutach. Do platformy przyłączył się już pierwszy zachodni bank - działający głównie na rynkach wschodzących brytyjski Standard Chartered.
Zełenski zapewnia von der Leyen o antykorupcyjnych działaniach Ukrainy
Podczas rozmowy telefonicznych Wołodymyr Zełenski zapewnił szefową KE, że "Ukraina spełni wszystkie pozostałe zalecenia do grudniowego spotkania EUCO, w tym dotyczące praw mniejszości narodowych i wzmocnienia instytucji antykorupcyjnych".
Ihnat: Rosja wielokrotnie częściej używa dronów niż rakiet
Do ataku na Ukrainę rosyjskie wojska prawdopodobnie będą aktywniej wykorzystywać drony niż rakiety - uważa rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat.
Rzecznik przypomniał, że według Głównego Zarządu Wywiadu MON Rosjanie gromadzą rakiety, więc ataki rakietowe są prawdopodobne, ale nie wiadomo, jak masowe będą.
Według Ihnata ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła dotychczas 15 rakiet Kindżał i dziesiątki rakiet balistycznych lecących w stronę Kijowa. Patriot się sprawdził – podkreślił.
Departament Stanu USA uważa, że Kongres zatwierdzi dodatkowe fundusze dla Ukrainy
Departament Stanu USA optymistycznie ocenia perspektywy zatwierdzenia przez Kongres dodatkowego finansowania dla Ukrainy.
James O'Brien, zastępca sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich zauważył, że Senat przygotowuje się do podjęcia decyzji w sprawie pakietu „w ciągu najbliższych kilku tygodni”, a w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych „znaczna większość popiera dodatek, który ma zapewnić kluczową pomoc w zakresie bezpieczeństwa Izraelowi, Tajwanowi i Ukrainie, a także potencjalnie pozwoli zająć się innymi kluczowymi kwestiami, takimi jak migracja”.
We wrześniu Biały Dom zwrócił się do Kongresu o zatwierdzenie pakietu dodatkowego finansowania o wartości 106 miliardów dolarów, który obejmuje finansowanie dla Ukrainy o wartości ponad 61 miliardów dolarów, pomoc dla Izraela, Tajwanu oraz finansowanie bezpieczeństwa granic.
Inicjatywa jednak utknęła w martwym punkcie z powodu sprzeciwu skrajnie prawicowych Republikanów w Izbie Reprezentantów, której nowy spiker Mike Johnson zaproponował podział pomocy dla Ukrainy i Izraela.
Polski rząd odpowiedział na blokadę granicy z Ukrainą
Minister infrastruktury RP Andrzej Adamczyk wystosował do wicepremiera ds. odbudowy Ukrainy, ministra rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Oleksandra Kubrakowa pismo związane z protestem polskich przewoźników przed drogowymi przejściami granicznymi między Polską a Ukrainą.
Ukraina odzyskała Skarb Scytów. Rosja wszczyna dochodzenie
Muzeum Allarda Pearsona w Amsterdamie zwróciło Ukrainie przechowywany od 2014 r. skarb znany jako Złoto Scytów. Skarb zawierający wyjątkowej urody złote ozdoby o wadze 2694 kg dziś wjechał do Kijowa. Kreml chce go dla siebie.
Czytaj więcej
Muzeum Allarda Pearsona w Amsterdamie zwróciło Ukrainie przechowywany od 2014 r. skarb znany jako Złoto Scytów. Skarb zawierający wyjątkowej urody złote ozdoby o wadze 2694 kg, dziś wjechał do Kijowa.
Szef Rady Europejskiej z wizytą u Orbana
Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, i Viktor Orbán, premier Węgier, odbyli spotkanie 27 listopada w Budapeszcie.
Rankiem 27 listopada Michel ogłosił, że przybył do Budapesztu na konsultacje z premierem Węgier w ramach przygotowań do szczytu Rady Europejskiej odbywającego się w połowie grudnia. „Jedność UE wymaga ciągłego wysiłku i to jest nasza główna siła” – powiedział.Wieczorem Orbán napisał na swoim Twitterze (X), że spotkanie było „pożyteczne”, nie wyjaśniając, co przez to miał na myśli.
Negocjacje toczyły się w kontekście niedawnego listu Orbána do Michela, w którym premier Węgier zagroził zablokowaniem wszelkiej pomocy UE dla Ukrainy, a także przyszłego przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej, jeśli przywódcy UE nie zgodzą się na dokonanie przeglądu całego strategia wspierania Kijowa.
Rząd Niemiec i Departament Stanu USA dementują informacje dziennika "Bild"
Chodzi o artykuł, w którym "Bild" pisze o tajnym porozumieniu USA i Niemiec, dotyczącym skłonienia władz Ukrainy do negocjacji:
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden opracowali „tajny plan”, aby zakończyć wojnę rosyjsko-ukraińską. Zełenski sam musi zrozumieć, że negocjacje są konieczne - pisze niemiecki dziennik "Bild".
Ukraina uderza w rosyjską fabrykę samolotów
Jak podaje serwis informacyjny Hromadske, siły ukraińskie uderzyły w fabrykę samolotów w rosyjskim Smoleńsku.
Lokalne kanały Telegram podały, że zeszłej nocy w mieście słychać było eksplozje.
Ministerstwo obrony Rosji twierdziło, że jego siły przechwyciły ukraińskiego drona nad regionem około godziny 23:00 czasu lokalnego.
Pełniący obowiązki gubernatora regionu stwierdził, że nie doszło do uszkodzeń infrastruktury ani ofiar. Źródła ukraińskiego wywiadu podały jednak, że udało im się uderzyć w fabrykę samolotów.
Smoleńsk leży około 400 km na południowy zachód od Moskwy i 300 km od granicy z Ukrainą.
Potężna śnieżyca sparaliżowała Odessę i Krym
Południe Ukrainy nawiedziła potężna śnieżyca. W Odessie zginęły trzy osoby, cztery na okupowanym terytorium Krymu.
Gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper poinformował obecnie, że zespoły ratownicze udzieliły pomocy 1927 osobom, w tym 138 dzieciom.
W akcji wzięło udział około 218 pojazdów służb ratowniczych i 800 ratowników. Wśród pojazdów wymagających holowania znalazły się autobusy i karetki pogotowia, które utknęły na lodzie.
Kiper powiedział, że sytuacja się poprawia, ale ostrzegł ludzi, aby w miarę możliwości nie wychodzili z domów, aby „dać ratownikom, policji, pracownikom energetyki i przedsiębiorstwom użyteczności publicznej możliwość dokończenia pracy”.
Szef NATO twierdzi, że Moskwa celowo wywiera presję migracyjną na Finlandię
- W ostatnich tygodniach Moskwa ułatwiała przybycie migrantów na granicę Finlandii z Rosją, powodując zamykanie przejść granicznych, wykorzystując migrację jako narzędzie wywierania presji – powiedział Jens Stoltenberg.
Dodał, że NATO solidaryzuje się z sojuszniczą Finlandią.
W tym miesiącu setki migrantów przedostały się do Finlandii z Rosji, a Helsinki oskarżają Moskwę o umyślne działanie.
W odpowiedzi Finlandia zamknęła większość swoich punktów kontrolnych na granicy z Rosją.
Stoltenberg powiedział, że Rosja próbuje obecnie zdestabilizować zachodnie kraje demokratyczne za pomocą cyberataków, dezinformacji, szantażu energetycznego i migracji.
Rosja przygotowuje nowe listy dzieci do deportacji
Według Narodowego Centrum Oporu Ukrainy (NRC), rosyjscy urzędnicy przygotowują nowe listy ukraińskich dzieci, które mają zostać deportowane z terytoriów okupowanych.
„Administracje okupacyjne na terenach czasowo okupowanych otrzymały polecenie przygotowania nowych list dzieci nieobjętych opieką na potrzeby ich dalszej deportacji” – stwierdziło NRC.
Proces monitoruje Maria Lwowa-Biełowa, komisarz ds. praw dziecka Władimira Putina. Rosji wielokrotnie oskarżano o deportacje ukraińskich dzieci, nawet jeśli mają one krewnych na terytorium kontrolowanym przez Kijów.
"Politico": Wołodymyr Zełenski najbardziej wpływową osobą w Europie w 2023 roku
"Politico" przyznało taki tytuł Zełenskiemu drugi raz z rzędu.
W ciągu miesiąca z wyzwolonej części obwodu chersońskiego przymusowo ewakuowano 629 dzieci wraz z rodzinami
Informacje takie przekazał gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Dzieci wraz z rodzinami ewakuowano z 23 miejscowości zagrożonych działaniami zbrojnymi.
Szef MSZ Ukrainy udaje się z dwudniową wizytą do Brukseli
28-29 listopada Kułeba będzie w Brukseli, gdzie spotka się m.in. z szefem unijnej dyplomacji, Josepem Borrellem. Kułeba ma w Brukseli - jak podaje ukraiński MSZ - "mobilizować do wsparcia politycznego i militarnego Ukrainy przez kraje UE i NATO oraz promować akcesję Ukrainy do obu organizacji, w szczególności w kontekście kolejnego szczytu Rady Europejskiej w grudniu".
W 17 obwodach na Ukrainie przerwy w dostawach prądu
Według stanu na godzinę 13 prądu na Ukrainie, w związku ze złymi warunkami pogodowymi, pozbawionych było 1 638 miejscowości - podaje Ministerstwo Energii Ukrainy.
Rosjanie podali nowe dane o ukraińskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić 542 samoloty, 255 śmigłowców, 9 257 bezzałogowych statków powietrznych, 442 zestawy przeciwlotnicze, 13 647 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 185 wyrzutni rakiet, 7 192 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 15 666 specjalnych pojazdów wojskowych.
Rosja straciła bezpowrotnie 76 samolotów
- Zostaliśmy całkowicie zaskoczeni, kiedy wrogie kraje postanowiły zająć nasze maszyny. W efekcie straciliśmy 76 samolotów, które albo czekały na odlot następnego dnia, bądź już były w trakcie przygotowań do odlotu, bądź też przechodziły tam rutynowe serwisowanie. Najzwyczajniej je aresztowano i nie mieliśmy już do nich dostępu - mówi Sawieljew, który w latach 2009-2020 był prezesem Aerofłotu.
Czytaj więcej
Rosja straciła bezpowrotnie 76 samolotów z powodu zachodnich sankcji - przyznał minister transportu Witalij Sawieljew.
Sekretarz generalny NATO: To Ukraina musi zdecydować na jakich warunkach zakończyć wojnę z Rosją
Jens Stoltenberg podkreślił, że zadaniem NATO jest dostarczyć pomocy walczącej Ukrainie, tak aby "wzmocnić jej pozycję przy przyszłym stole negocjacyjnym". - To do Ukrainy należy zdecydowanie o tym jaki będzie dopuszczalny (dla niej) sposób zakończenia tej wokny. Nasza odpowiedzialność polega na wspieraniu Ukrainy i danie jej możliwości wyzwolenia tak dużego terytorium, jak to możliwe i zajęcia lepszej pozycji gdy i jeżeli negocjacje się rozpoczną - powiedział Stoltenberg.
Ministerstwo obrony Rosji podało, że w ciągu doby rosyjska armia odparła sześć ukraińskich ataków
Ukraińcy mieli atakować w rejonie Kupiańska, Łymanu i w obwodzie zaporoskim - poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.
Załamanie pogody odbiło się na sytuacji na ukraińskim froncie
Największy od stu lat sztorm przeszedł na Morzem Czarnym i pobliskimi terenami, na których toczy się wojna. Na Ukrainie ucierpiało 16 z 24 obwodów. Najbardziej jednak te na bezpośrednim zapleczu frontu, w odeskim i mikołajowskim 615 miejscowości zostało bez prądu. Jeszcze nie wiadomo, jak przeżyły go ukraińskie przyczółki na okupowanym brzegu Dniepru, w sąsiednim obwodzie chersońskim.
Czytaj więcej
Huraganowy wiatr, opady śniegu i śniegu z deszczem zastopowały działania wojenne.
Bułgaria ma przepuścić samolot z rosyjską delegacją udającą się na spotkanie szefów MSZ państw OBWE do Skopje
Informacje takie przekazał szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow. Kraje UE, w związku z wojną jaką Rosja prowadzi przeciw Ukrainie, zamknęły przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Już wcześniej Macedonia Północna zapowiedziała, że wpuści w swoją przestrzeń powietrzną samoloty z Rosji, jeśli Ławrow zdecyduje się przybyć na szczyt OBWE.
Ihnat: Ukraina potrzebuje tysięcy dronów
Zwiększenie produkcji dronów bojowych i rozpoznawczych jest dla Ukrainy żywotną koniecznością - powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat. Dodał, że w odpowiedzi na działania wojsk rosyjskich siły ukraińskie potrzebują "setek, tysięcy" bezzałogowców.
Łotwa chce pomóc w sporze na granicy
Odpowiednie oświadczenie złożył minister spraw zagranicznych Łotwy Krisjanis Karins w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw europejskich polskiego rządu Szymonem Szynkowskim vel Senk – poinformowała służba prasowa łotewskiego MSZ.
Czytaj więcej
Władze Łotwy wyraziły gotowość przyłączenia się do negocjacji w sprawie odblokowania ukraińsko-polskiej granicy. Powód związany jest z sytuacją w łotewskim przetwórstwie.
Na wschodzie Ukrainy Rosjanie prowadzą ofensywę na trzech kierunkach
Dowódca wojsk lądowych Ukrainy, gen. Ołeksandr Syrski poinformował, że Rosjanie nacierają na kierunkach kupiańskim (tu do walki miały zostać rzucone oddziały złożone z więźniów), w rejonie lasu Serebriańskiego w rejonie Łymanu oraz w rejonie Bachmutu.
Ostrzał Awdijiwki
Szef donieckiej administracji Ihor Moroz poinformował, że rano wojska rosyjskie za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Grad oraz artylerii ostrzelały Awdijiwkę. Moroz dodał, że w wyniku rosyjskiego ostrzału w mieście Torećk jedna osoba została ranna, uszkodzonych zostało 10 domów i pięć budynków administracyjnych.
Skutki ostrzału w obwodzie chersońskim
Szef chersońskiej administracji Ołeksandr Prokudin opublikował w mediach społecznościowych nagranie ukazujące skutki ostatnich rosyjskich ostrzałów w obwodzie chersońskim.
Burza i huragan nawiedziły Rosję
W niedzielę wieczorem 26 listopada nad Krymem i Krajem Krasnodarskim przeszła gigantyczna burza. Moskwa pod czarną zamiecią.
Czytaj więcej
Nie trzeba ukraińskich dronów, wystarczy atak zimy. Burza i huragan nawiedziły Rosję. Miliony ludzi zostało bez ogrzewania, prądu i wody. Nie działa kanalizacja i lotniska. W Moskwie szaleją „czarne zamiecie”. Władze apelują o pozostanie w domach.
Część Zaporoża bez prądu, upadające drzewa uszkadzały sieć energetyczną
O uszkodzeniach sieci, spowodowanych silnymi porywami wiatru, informuje mer Zaporoża, Anatolij Kurtiew.
Największa flaga Ukrainy uszkodzona
Kijowska Miejska Administracja Państwowa poinformowała, że silny wiatr uszkodził największą na Ukrainie ukraińską flagę, która znajduje się w Kijowie. Flaga ma zostać zastąpiona nową.
Walki o Awdijiwkę
Dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria" gen. Ołeksandr Tarnawski podał, że ukraińscy żołnierze utrzymują pozycje obronne na kierunku Awdijiwki w obwodzie donieckim. Według Tarnawskiego, wojska rosyjskie kontynuują ataki naziemne, aktywnie wykorzystując lotnictwo.
Ile dronów zestrzelili Ukraińcy?
W ciągu ostatniego tygodnia podczas działań bojowych Sił Powietrznych Ukrainy we współpracy z obroną powietrzną zniszczono 124 ze 126 rosyjskich dronów szturmowych typu Shahed - przekazał rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowaliow.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 17,356 mln osób
26 listopada granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 20,4 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 22,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 15,558 mln osób.
Ilu uczniów z Ukrainy uczy się w Polsce?
Według stanu na koniec listopada, w polskich placówkach przedszkolnych i szkolnych uczy się 286 534 ukraińskich dzieci - podał Ukrinform, powołując się na dane z Systemu Informacji Oświatowej Ministerstwa Edukacji i Nauki RP.
Ostrzał na południu Ukrainy
Szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Jurij Małaszko podał, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 97 razy prowadziły ostrzał terenów w regionie. Ostrzelano 20 osad, nie było ofiar.
Ostrzał w obwodzie chersońskim
W ciągu ostatniej doby w obwodzie chersońskim wojska rosyjskie przeprowadziły 56 ataków, wystrzeliwując 236 pocisków z moździerzy, artylerii, wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Grad, dronów i samolotów - podał szef lokalnej administracji Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału jedna osoba została lekko ranna.
Udana operacja ukraińskich snajperów
Dowództwo Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy podało, że na kierunku łymańskim (obwód doniecki) ukraińscy snajperzy sił specjalnych wyeliminowali w ciągu doby 10 rosyjskich żołnierzy.
Obwód ługański: Rosjanie wznowili ofensywę w rejonie Swatowego
Informacje takie przekazuje ługańska obwodowa administracja wojskowa.
Dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria": Rosjanie na południu stracili ponad 500 żołnierzy w ciągu doby
Jak pisze gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria", w ciągu doby Rosjanie stracili na południu ponad 500 żołnierzy, trzy czołgi, 2 bojowe wozy piechoty, jeden dron i jeden samochód. 80 proc. tych strat Rosjanie mieli ponieść na kierunku donieckim.
190 tys. mieszkańców okupowanego Doniecka bez prądu
Mieszkańcy Doniecka są pozbawieni prądu w związku z trudnymi warunkami pogodowymi i silnymi porywami wiatru.
Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma obecnie żadnego rosyjskiego okrętu
Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosjan
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 325 580 żołnierzy, 5 520 czołgów, 10 282 pojazdy opancerzone, 7 875 zestawów artyleryjskich, 907 wyrzutni rakiet, 597 zestawów przeciwlotniczych, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 905 bezzałogowych statków powietrznych, 1 565 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, jeden okręt podwodny, 10 299 pojazdów (w tym cystern), 1 113 jednostek sprzętu specjalnego.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali sześć miejscowości w obwodzie sumskim
Leżąca przy granicy z Rosją część obwodu sumskiego została w niedzielę ostrzelana przez Rosjan 14 razy - podaje obwodowa administracja wojskowa.
W ciągu doby na ukraińskich frontach doszło do 63 potyczek
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego porannego komunikatu wynika, że w ciągu doby Rosja przeprowadziła jeden atak rakietowy, 34 ataki powietrzne i 51 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich jednostek i terenów zamieszkanych.
W czasie sztormu na Morzu Azowskim woda wdarła się do okupowanego przez Rosjan Berdiańska
Jak informuje kanał na kanale Telegram opisujący sytuację w Berdiańsku, woda pojawiła się na ulicach w centrum miasta. W Berdiańsku pojawiły się też problemy z dostawami prądu.
W 22 miejscowościach okupowanej części obwodu ługańskiego nie ma prądu
Przerwa w dostawach prądu ma być efektem złych warunków pogodowych - linie energetyczne zrywają silne porywy wiatru - podaje rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Łącznie bez prądu ma pozostawać 23 874 odbiorców.
Wołodymyr Zełenski: Intensywne walki nie ustają na kierunkach donieckim i charkowskim
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski podkreślał, że "wszyscy Ukraińcy powinni być szczególnie wdzięczni tym, którzy bronią kraju, którzy prowadzą ukraińskie operacje ofensywne, którzy zajmują pozycje bojowe". - Intensywne walki nie ustają na kierunkach donieckim i w obwodzie charkowskim - na kierunku kupiańskim. Nasi wojownicy utrzymują pozycje na południu kraju: w obwodach zaporoskim i chersońskim - mówił Zełenski.
W nocy z 26 na 27 listopada w południowych obwodach Ukrainy ogłoszono alarm rakietowy
Zagrożone atakiem rakietowym miały być obwody dniepropietrowski, zaporoski, mikołajowski i chersoński - podało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Od 1 lipca do 22 listopada 2023 r. Ukraina wyeksportowała 12,033 mln ton zbóż i roślin strączkowych
Informacje takie przekazuje ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa.
Rosja nie reaguje na prośby swojego obywatela skazanego na Ukrainie
Jeden z Rosjan skazanych na Ukrainie za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy po raz piąty zwrócił się z prośbą do władz Federacji Rosyjskiej, by te zorganizowały jego powrót do Rosji. Władze w Moskwie nie reagują na te prośby - twierdzi Dmytro Łubiniec, komisarz ds. praw człowieka Rady Najwyższej Ukrainy. Łubiniec podkreśla, że strona ukraińska jest otwarta na taką możliwość. Rosjanin, proszący o powrót do ojczystego kraju to Bohdan Jermochin.
Pół miliona mieszkańców Krymu bez prądu ze względu na uszkodzenie linii energetycznych
Informację taką przekazał Oleg Kriuczkow, doradca szefa władz okupacyjnych Krymu. Uszkodzenie linii energetycznych na Krymie to efekt burz, które przechodzą nad półwyspem.
Atak drona na obwód smoleński w Rosji
O strąceniu drona nad obwodem smoleńskim poinformował jego gubernator, Wasilij Anochin, na swoim kanale w serwisie Telegram. Z wpisu Anochina wynika, że atak został udaremniony przez "siły obrony powietrznej i systemy walki radioelektronicznej".
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. O świcie w sobotę Rosja zaatakowała Ukrainę najpoważniejszym uderzeniem dronów od początku wojny.