Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosa rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił w wieczornym wystąpieniu, że walki nie ustają w obwodzie donieckim i w rejonie Kupiańska w obwodzie charkowskim.
Największy od stu lat sztorm przeszedł na Morzem Czarnym i pobliskimi terenami, na których toczy się wojna. Na Ukrainie ucierpiało 16 z 24 obwodów. Najbardziej jednak te na bezpośrednim zapleczu frontu, w odeskim i mikołajowskim 615 miejscowości zostało bez prądu. Jeszcze nie wiadomo, jak przeżyły go ukraińskie przyczółki na okupowanym brzegu Dniepru, w sąsiednim obwodzie chersońskim.
Nad frontem nie latają obecnie drony, nie strzela artyleria, żołnierze odkopują okopy ze śniegu.
Załamanie pogody na Ukrainie: Co mogą rakiety w czasie huraganu
- Rakietowe systemy przeciwlotnicze mogą (w taką pogodę) bez problemu niszczyć aparaty latające, powietrzne środki wroga: pociski kierowane drony. Ale tak zła widoczność bardzo negatywnie wpływa na działania mobilnych grup przeciwlotniczych – tak rzecznik ukraińskiego lotnictwa, płk Jurij Ihnat wyjaśniał jak pogoda wpływa na wojnę w powietrzu.
Ale po rekordowych atakach dronów w ciągu weekendu (najpierw rosyjskim na Kijów, a potem odwetowym ukraińskim na Moskwę) w nocy z niedzieli na poniedziałek była cisza. Eksperci ukraińscy wskazują, że „bardzo silny wiatr może po prostu zdmuchiwać drony (z kursu)”.