Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski poinformował, że minister obrony Ukrainy wraz z komisarzem Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka pracuje nad powołaniem rzecznika praw żołnierzy.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Opera Berlińska wznawia współpracę z rosyjską śpiewaczką Anną Netrebko
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyraziło niezadowolenie z decyzji Opery Berlińskiej o wznowieniu współpracy z rosyjską śpiewaczką Anną Netrebko.
„Głos Ukrainy w Niemczech powinien być zawsze słyszalny ponad sopranistką Anną Netrebko” – stwierdziło MSZ w oświadczeniu.
Berlin i Kijów zostały miastami bliźniaczymi
Mer Kijowa Witalij Kliczko i burmistrz Berlina Kai Wegner spotkali się dzisiaj, aby podpisać nowe partnerstwo miejskie w celu połączenia obu miast.
Obaj spotkali się przy Bramie Brandenburskiej w stolicy Niemiec, a następnie udali się do ratusza, aby podpisać porozumienie.
Według Kancelarii Senatu Berlin ma 17 innych miast bliźniaczych.
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zatwierdził listę chorób zwalniających z wojska
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zatwierdził listę chorób, z powodu których obywatele nie będą mogli odbywać służby kontraktowej w czasie mobilizacji, stanu wojennego i czasu wojny.
Na liście znalazło się 26 punktów, m.in. HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, cukrzyca, wszelkie formy aktywnej gruźlicy, narkomania, brak kończyn czy nerki.
Jednak wielu poważnych chorób na liście nie ma. Teraz ludzie z wadami serca, ubytkiem słuchu, schizofrenią i upośledzeniem umysłowym będa mogli zostać wysłani na front.
Dwie osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku na obwód chersoński
Jak podała regionalna administracja, siły rosyjskie uderzyły 14 września na pole w pobliżu wsi Mikołajówka w obwodzie chersońskim, raniąc dwóch cywilów.
UE usuwa trzech rosyjskich liderów biznesu z listy sankcyjnej
UE usunęła trzech rosyjskich liderów biznesu z sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę.
Zostali z niej usunięci przedsiębiorca Grigorij Bierieżkin, miliarder Farkhad Achmedow i Aleksander Szulgin, były szef rosyjskiej firmy e-commerce Ozon
„Czy tę decyzję można postrzegać jako przejaw przejścia od polityki sankcji całkowitych na rzecz bardziej uznaniowej, czy też będzie to «pobożne życzenie», trudno na tym etapie powiedzieć” – stwierdził zespół prawników reprezentujących Bieriezkina i Szulgina.
„Jest to uznanie, że nasz klient nigdy nie powinien był zostać objęty systemem sankcji UE” – powiedział prawnik Achmedowa.
Prokremlowskie media mają milczeć o mobilizacji
Jak informuje niezależny rosyjski portal Meduza, prorządowym dziennikarzom nakazano, by nie poruszali tematu kolejnej fali mobilizacji ani nawet nie dementowali pogłosek o ewentualnym poborze. "I w ogóle rozmawiajcie na ten temat jak najmniej” - zalecono.
Czytaj więcej
Administracja prezydenta Władimira Putina „zdecydowanie zaleciła” mediom państwowym niepublikowanie informacji o ewentualnej drugiej fali mobilizacji.
Holandia przekazała odzież i obuwie ukraińskim żołnierkom
Na początku marca organizacja pozarządowa Women & Defense na zlecenie Ukraińskiego Ruchu Weteranów Kobiet zainicjowała zbiórkę odzieży dla wojskowych z Ukrainy. Później dołączyli do niego żołnierze z Holandii.
Wśród kluczowych priorytetów znalazły się umundurowanie i kamizelki kuloodporne uwzględniające anatomię kobiecego ciała, a także inny sprzęt. Przekazywały je zarówno holenderskie wojskowe, jak i mężczyźni noszący mundury i buty mniejsze niż standardowe rozmiary.
Minister obrony Holandii Kaisa Ollongren z zadowoleniem przyjęła holenderską inicjatywę, która jej zdaniem podkreśla potrzebę odpowiedniego wyposażenia na liniach frontu na Ukrainie.
Rustem Umerow rozmawiał z szefem NATO
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow omówił realizację porozumień Szczytu Wileńskiego oraz sytuację na froncie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
„Przeprowadziłem produktywną rozmowę z Jensem Stoltenbergiem, Sekretarzem Generalnym NATO. Omówiliśmy wdrażanie porozumień osiągniętych na szczycie w Wilnie i naszą wspólną pracę z NATO nad planem działania na rzecz interoperacyjności” – napisał Umerow.
Zełenski dziękuje wojsku za zniszczenie rosyjskiego systemu obrony powietrznej na Krymie
„Na szczególną uwagę zasługuje cały personel Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, a także nasze siły morskie” – powiedział Zełenski w swoim wieczornym przesłaniu wideo w czwartek.
- Dziękuję za dzisiejszy triumf – powiedział, nawiązując do rosyjskiego systemu obrony powietrznej „Triumf”. - System obrony powietrznej najeźdźców został zniszczony. Bardzo znaczące, dobra robota!
Departament Stanu komentuje wydalenie z Rosji dwóch dyplomatów USA
Departament Stanu USA stwierdził, że wydalenie dwóch amerykańskich dyplomatów z Rosji było niesprowokowane i całkowicie bezpodstawne. Rzecznik Departamentu Matthew Miller ostrzegł, że Waszyngton odpowiednio zareaguje.
- Po raz kolejny Rosja wybrała konfrontację i eskalację zamiast konstruktywnego zaangażowania dyplomatycznego. Nadal nęka pracowników naszej ambasady, tak samo jak w dalszym ciągu zastrasza własnych obywateli – powiedział Miller reporterom podczas konferencji prasowej w czwartek.
Biden i Zełenski spotkają się w Białym Domu
Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu prezydent Joe Biden spotka się w Białym Domu z Wołodymyrem Zełenskim - zapowiedział amerykański urzędnik.
Spotkanie obu przywódców odbędzie się po posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Ostatni raz Zełenski odwiedził Stany Zjednoczone w grudniu ubiegłego roku. Podczas wizyty, która była jego pierwszą znaną podróżą poza Ukrainę od początku wojny, zwrócił się do Kongresu USA i powiedział, że jego kraj „żyje i ma się dobrze”. Powiedział także, że Stany Zjednoczone i Ukraina są „sojusznikami w tej bitwie” i „przyszły rok będzie punktem zwrotnym”.
Wysłannik papieża w Chinach
Stolica Apostolska ogłosiła, że kardynał Matteo Zuppi spotkał się w Pekinie z Li Hui, specjalnym przedstawicielem Chin do spraw euroazjatyckich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Czytaj więcej
Watykan poinformował, że wysłannik papieża Franciszka, kardynał Matteo Zuppi, odbył w Pekinie „otwarte i serdeczne” rozmowy z urzędnikiem chińskiego rządu na temat konieczności znalezienia sposobów na osiągnięcie pokoju na Ukrainie.
Kuba popiera legalne uczestnictwo swoich obywateli w wojnie z Ukrainą
- Nie mamy nic przeciwko Kubańczykom, którzy chcą po prostu podpisać kontrakt i legalnie wziąć udział w tej operacji z armią rosyjską - powiedział ambasador Kuby w Rosji Julio Antonio Garmendia Peña.
Czytaj więcej
Kuba nie jest przeciwna legalnemu udziałowi swoich obywateli w wojnie Rosji na Ukrainie – podała w czwartek państwowa agencja informacyjna RIA, powołując się na ambasadora Kuby w Moskwie.
Putin i Kim Dzong Un obdarowali się nawzajem karabinami
Kreml poinformował, że Władimir Putin i Kim Dzong Un podarowali sobie karabiny, gdy spotkali się na Dalekim Wschodzie Rosji.
- Putin dał Kimowi karabin naszej produkcji najwyższej jakości. W zamian otrzymał także karabin produkcji północnokoreańskiej – powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Putin podarował także północnokoreańskiemu przywódcy „rękawicę ze skafandra kosmicznego, który kilkakrotnie był w kosmosie”.
Rumunia przedłuża ograniczenia lotów na granicy z Ukrainą
Ministerstwo obrony Rumunii poinformowało, że Rumunia nałożyła dodatkowe ograniczenia lotów na częściach swojej przestrzeni powietrznej wzdłuż granicy z Ukrainą.
Decyzja ta nastąpiła po tym, jak kraj po raz trzeci w ciągu tygodnia odkrył na swoim terytorium w pobliżu granicy z Ukrainą kolejne fragmenty dronów.
Z programu Teatru Bolszoj znikają dzieła przeciwników inwazji
Niektórzy twórcy spektakli bardzo stanowczo wypowiadają się o operacji specjalnej (tak eufemistycznie Rosja nazywa inwazję na Ukrainę - red.). W tym przypadku ich spektakle zniknęły z programu – powiedział dyrektor generalny Teatru Bolszoj,
Czytaj więcej
Dyrektor generalny słynnego Teatru Bolszoj Władimir Urin potwierdził, że jego teatr wycofuje z repertuaru i usuwa z plakatów nazwiska autorów spektakli, którzy sprzeciwiali się rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Biały Dom dodał do czarnej listy firmy z Rosji, ale też z Turcji i Finlandii
Biały Dom rozszerzył listę sankcji nałożonych na rosyjski biznes. Znalazły się na niej m.in. zakłady motoryzacyjne AwtoWAZ, Moskwicz, Sollers, oligarchowie Machmudow i Altuszkin, państwowy Awtodor (odpowiednik polskiej GDDKiA), największy koncern miedziowy Rosji. A także firmy z Turcji i Finlandii wspomagające rosyjską wojnę.
Czytaj więcej
Biały Dom rozszerzył listę sankcji nałożonych na rosyjski biznes. Znalazły się na niej m.in. zakłady motoryzacyjne AwtoWAZ, Moskwicz, Sollers, oligarchowie Machmudow i Altuszkin, państwowy Awtodor (odpowiednik polskiej GDDKiA), największy koncern miedziowy Rosji. A także firmy z Turcji i Finlandii wspomagające rosyjską wojnę.
Prezydent USA mianował nowego specjalnego przedstawiciela USA ds. ożywienia gospodarczego Ukrainy
Prezydent USA Joe Biden poinformował, że mianował byłą sekretarz handlu Penny Pritzker na nowego specjalnego przedstawiciela USA ds. ożywienia gospodarczego Ukrainy.
Biden zapowiedział, że Penny Pritzker zmobilizuje inwestycje publiczne i prywatne, określi priorytety darczyńców i będzie działać na rzecz otwarcia rynków eksportowych i przedsiębiorstw zamkniętych w wyniku brutalnych ataków i zniszczeń ze strony Rosji.
FSB zatrzymała mieszkańca Inguszetii, który chciał wstąpić do ukraińskiej armii
Funkcjonariusze FSB zatrzymali mieszkańca Inguszetii, podejrzanego o próbę wstąpienia do ukraińskiego wojska. „Stwierdzono, że obywatel Rosji, aby wstąpić w szeregi Sił Zbrojnych Ukrainy, nawiązał kontakt z oficerem SBU, który zajmuje się werbunkiem i szkoleniem ochotników do udziału w działaniach wojennych przeciwko Siłom Zbrojnym Rosji” – czytamy w komunikacie. .Mężczyzna został zatrzymany „podczas próby opuszczenia Rosji”. Grozi mu 20 lat więzienia.
Słowacja wydaliła rosyjskiego dyplomatę
Słowacja wydaliła dyplomatę przebywającego w ambasadzie Rosji – poinformowało w czwartek na swojej stronie internetowej słowackie ministerstwo spraw zagranicznych.
"Powodem są jego działania, które bezpośrednio naruszają Konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, co zostało szczegółowo udokumentowane przez właściwe władze Republiki Słowackiej" - podaje MSZ.
Kułeba: Mam nadzieję, że KE dotrzyma słowa
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że oczekuje, że Komisja Europejska „dotrzyma słowa i jutro zniesie wszelkie ograniczenia nałożone na ukraiński eksport produktów rolnych”.
"Żadna forma kontynuowania zakazu jest nie do zaakceptowania, ponieważ podważyłoby to jednolity rynek, układ stowarzyszeniowy Ukraina-UE i zaufanie do zobowiązań UE" - napisał Kułeba w mediach społecznościowych.
Restrykcje nałożone przez UE w maju pozwoliły Polsce, Bułgarii, Węgrom, Rumunii i Słowacji na wprowadzenie zakazu krajowej sprzedaży ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika, zezwalając jednocześnie na tranzyt tych ładunków w celu eksportu w inne miejsce. Ograniczenia, mające złagodzić nadwyżkę podaży, wygasną w piątek
Dwa Tu-95MS przeleciały nad Morzem Barentsa i Morzem Norweskim
Rosyjskie Ministerstwo Obrony przyznało, że dwa bombowce strategiczne Tu-95MS wykonały „planowy lot nad Morzem Barentsa i Morzem Norweskim”. Towarzyszyły im myśliwce Su-30SM, a czas lotu wyniósł ok. 4 godz. Jak przekonywał dowódca lotnictwa dalekiego zasięgu, generał Siergiej Kobyłasz, lot nad wodami neutralnymi „odbył się przy ścisłym przestrzeganiu międzynarodowych zasad korzystania z przestrzeni powietrznej”.
Pierwsze takie połączenie Lwowa z Warszawą od 15 lat
Jeszcze tej jesieni ukraińskie koleje uruchomią nowe połączenie Lwowa z Warszawą, z przesiadką w Rawie Ruskiej. W tym regionie połączenia transgranicznego nie ma od 15 lat.
Czytaj więcej
Jeszcze tej jesieni ukraińskie koleje uruchomią nowe połączenie Lwowa z Warszawą, z przesiadką w Rawie Ruskiej. W tym regionie połączenia transgranicznego nie ma od 15 lat.
Walki w rejonie Bachmutu
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar podała w mediach społecznościowych, że na kierunku bachmuckim ukraińskie wojska posuwają się naprzód. Według niej, na północnej flance Rosjanie próbują odbić utracone pozycje, zaś na południowej Ukraińcy robią "duże postępy.
Hanna Malar dodała, że główne walki toczą się w rejonie Andrijiwki, Kurdiumiwki i Kliszczijiwki.
Szmyhal: Ukraina powinna zwiększyć produkcję broni i amunicji
"Ukraina musi zwiększyć produkcję własnych dronów, broni i amunicji" - oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal dodając, że Gabinet Ministrów przedstawił projekt ustawy, który ma zwiększyć środki wykorzystywane do zakupu sprzętu i produkcji broni we własnym zakresie.
Zełenski odznaczył czołgistów
Z okazji Dnia Czołgistów prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wręczył odznaczenia państwowe żołnierzom wojsk pancernych.
Kreml przycisnął oligarchów
Bogacze sprowadzają swoje majątki do Rosji.
Czytaj więcej
Od marca 2022 roku rosyjscy oligarchowie przelali na swoje krajowe rachunki miliardy dolarów. Zrobili to w obawie przed zamrożeniem aktywów i problemami w dostępie do własnego majątku.
Rosja uznała dwóch pracowników ambasady USA w Moskwie za persona non grata
Lynne M. Tracy, ambasador USA w Moskwie, została wezwana przez rosyjski MSZ i poinformowana, że dwóch pracowników ambasady zostało uznanych za persona non grata w Rosji ze względu na "podejmowania nielegalnych działań" i "utrzymywanie kontaktów z obywatelem Rosji, R. Szonowem, oskarżonym o 'poufną współpracę' z obcym państwem, któremu wyznaczali zadania, za rekompensatę finansową, które miały godzić w bezpieczeństwo narodowe Federacji Rosyjskiej".
Bułgaria nie boi się ukraińskiego zboża
Parlament przegłosował zniesienie zakazu importu. Z decyzją parlamentu nie zgadzają się producenci zbóż, a rolnicy zapowiadają protesty.
Czytaj więcej
Bułgarski parlament przegłosował zniesienie zakazu importu zboża z Ukrainy. Z decyzją parlamentu nie zgadzają się producenci zbóż, a rolnicy już zapowiadają protesty.
Rawa Ruska-Warszawa. Ukraińcy planują nowe połączenie kolejowe
Ukraina: Medycy przygotowani na zimę
Ćwiczenia wojskowe na Białorusi
Ministerstwo Obrony Rosji pisze o zniszczeniu ukraińskiego drona na Morzu Czarnym
Lotnictwo Floty Czarnomorskiej zniszczyło ukraińskiego drona morskiego na Morzu Czarnym - poinformował resort obrony Rosji.
Bułgaria nie dostarczy sprawnych zestawów S-300 Ukrainie
Bułgarski parlamentarzysta sugeruje, że Sofia może przekazać Ukrainie niesprawne zestawy S-300 na części.
Czytaj więcej
Bułgaria nie dostarczy Ukrainie zestawów rakietowych S-300 - oświadczył członek tworzącej koalicję rządzącą w Bułgarii poseł partii Tak, Bułgaria!, Iwajło Mirczew.
Nieoficjalnie: Pilot rosyjskiego myśliwca omal nie zestrzelił brytyjskiego samolotu
Do incydentu, który teraz opisuje BBC, doszło we wrześniu 2022 r. nad Morzem Czarnym.
Czytaj więcej
Rosyjski pilot usiłował zestrzelić samolot obserwacyjny RAF-u myśląc, że otrzymał pozwolenie na otworzenie ognia - ustaliło BBC. Do incydentu doszło w 2022 r.
Bułgarski parlament poparł inicjatywę rządu, by znieść embargo na zboże z Ukrainy
Embargo zostanie zniesione 15 września.
Gen. Serhij Najew odznaczył żołnierzy strącających drony-kamikadze z broni ręcznej
Odznaczeni zostali żołnierze z grupy mobilnej, którzy w ciągu miesiąca strącili z broni ręcznej cztery drony-kamikadze Shahed nad obwodem sumskim.
Do końca roku do Polski trafi 12 myśliwców FA-50 z Korei Południowej
Z kolei w przyszłym roku do Polski trafią 32 amerykańskie myśliwce wielozadaniowe F-35 - oświadczył w rozmowie z PAP minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.
Rada Bezpieczeństwa Rosji rozmawiała o "relacjach Rosji z sąsiednimi państwami"
Posiedzeniu z udziałem stałych członków Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej przewodniczył prezydent Rosji, Władimir Putin. W czasie posiedzenia rozmawiano o "rozwoju relacji z Rosji z najbliższymi sąsiadami i sojusznikami, a także o zagwarantowaniu rosyjskich interesów w innych państwach".
Rosjanie uciekają z Krymu
Na jedynym moście na okupowany półwysep są kilometrowe korki.
Czytaj więcej
Nocny atak dronów na obiekty na Krymie spowodował wstrzymanie przez rosyjskie władze okupacyjne ruchu na jedynym moście łączącym półwysep z Rosją. Od nocy stoi tam w kolejce ponad 1100 aut - większość chce się wydostać z Krymu.
W rejonie wsi Opytne rosyjska artyleria miała ostrzelać własne, wycofujące się jednostki
W ostrzale zabitych i rannych miało zostać ponad 60 rosyjskich żołnierzy.
Czytaj więcej
Co najmniej 60 rosyjskich żołnierzy miało zostać zabitych lub ranionych w wyniku ostrzelania przez własne oddziały w rejonie wsi Opytne, w pobliżu lotniska międzynarodowego w Doniecku, podczas chaotycznego odwrotu Rosjan z zajmowanych przez nich pozycji.
Starowojt: W obwodzie kurskim jedna osoba zginęła, jedna została ranna
Gubernator obwodu kurskiego podał w mediach społecznościowych kolejne informacje dotyczące sytuacji w regionie. Według jego relacji, w wyniku ostrzału prowadzonego z terenu Ukrainy śmiertelnie ranny został kierowca wózka widłowego w jednej z wsi rejonu głuszkowskiego, zaś jedna osoba została lekko ranna.
Ok. 1,1 tys. pojazdów czeka na wjazd na Most Krymski
Po czterogodzinnym zawieszeniu ruchu na Moście Krymskim w nocy, w czasie gdy doszło do ataku ukraińskich dronów na Krym, na wjazd na most, po obu jego stronach, czeka ok. 1,1 tys. pojazdów - 500 od strony Kraju Krasnodarskiego, 650 od strony Krymu. Most Krymski był zamknięty dla ruchu od 5:13 do 9:23 czasu moskiewskiego.
Ukraińcy twierdzą, że po ataku rakietowym na Sewastopol Rosjanie nie mają gdzie naprawiać okrętów
Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" podaje, że Rosjanie "nie mają gdzie naprawiać uszkodzonych okrętów", ponieważ stocznia w Sewastopolu po ataku przypomina raczej "stodołę niż fabrykę".
Czytaj więcej
Stocznia w Sewastopolu po nocnym ataku rakietowym Rosji wygląda bardziej jak stodoła, niż fabryka, Rosjanie nie mają gdzie naprawiać okrętów - twierdzi Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe".
Łukaszenko 15 września uda się z wyborczą wizytą do Rosji
Kanał "Puł Pierwowo" w serwisie Telegram, zbliżony do biura prasowego przywódcy Białorusi, Aleksandra Łukaszenki podaje, że Aleksandr Łukaszenko 15 września uda się do Rosji z "roboczą wizytą" i będzie rozmawiał z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Ostatnie spotkanie Putina i Łukaszenki miało miejsce w lipcu.
Sławomir Mentzen, lider Nowej Nadziei: Należy starać się pomagać Ukrainie w wojnie z Rosją
Dobrze byłoby, aby Ukraina miała broń i amunicję, aby skutecznie strzelali do Rosjan. Natomiast nie uważam, aby w naszym interesie było, półtora roku po wybuchu wojny, dopłacać 40 złotych dziennie do każdego uchodźcy z Ukrainy - mówił lider tworzącej Konfederację Nowej Nadziei, Sławomir Mentzen, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.
Czytaj więcej
My jako jedyni uczciwie mówimy, że obniżymy wydatki, ale też obniżymy podatki, dzięki czemu dług nam nie eksploduje i więcej pieniędzy będzie w naszych kieszeniach - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem lider Nowej Nadziei, Sławomir Mentzen.
Doniesienia o eksplozjach w rejonie mariupolskim
Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola, miasta od ponad roku kontrolowanego przez Rosję, podał w mediach społecznościowych, że w rejonie mariupolskim słychać eksplozje oraz że działa tam rosyjska obrona przeciwlotnicza.
Ostrzał w obwodzie charkowskim
Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły za pomocą artylerii i moździerzy ponad 13 ataków na infrastrukturę cywilną na terenach przygranicznych. Według niego, wieczorem w wyniku ostrzału zniszczony został budynek administracyjny w mieście Wołczańsk, zaś w nocy w jednej z wsi w rejonie kupiańskim uszkodzony zostały okna w kilku budynkach, nie było ofiar w ludziach.
Starowojt informuje o ostrzale w obwodzie kurskim
Gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt podał w mediach społecznościowych, że rano z terenów Ukrainy ostrzelano wieś o nazwie Gordiejewka w rejonie korieniewskim. Według Starowojta, odnotowano dziewięć "przylotów". Gubernator przekazał, że żaden z mieszkańców nie odniósł obrażeń, a w wyniku ostrzału dopływ wody do wsi został przerwany.
Ukraińcy świętują dziś Dzień Czołgisty
Wołodymyr Zełenski przypomina, że w 2022 roku 14 września nad Izium została podniesiona ukraińska flaga, a ukraińska ofensywa w obwodzie charkowskim kończyła się sukcesem m.in. dzięki ukraińskim czołgistom.
W nocy nad obwodem dniepropietrowskim strącono trzy rosyjskie drony-kamikadze
Szczątki jednego drona częściowo zniszczyły dom w rejonie nikopolskim - wynika z wpisu szefa obwodu dniepropietrowskiego Serhija Łysaka na kanale Telegram.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 15,517 mln osób
Z informacji podawanych przez Straż Graniczną wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 26,3 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 25,4 tys. osób, a od 24 lutego - 13,777 mln osób.
Litewska Komisja ds. Radia i Telewizji blokuje adresy IP pozwalające oglądać rosyjskie kanały
Zablokowane mają zostać 53 adresy IP umożliwiające obecnie oglądanie rosyjskich kanałów na Litwie.
W nocnym ostrzale wsi w obwodzie chersońskim zginął 6-letni chłopiec
Informacje o skutkach ostrzału wsi Nowodmytriwka podaje prokuratura generalna Ukrainy. W wyniku ostrzału artyleryjskiego wsi zginął 6-letni chłopiec a cztery osoby zostały ranne.
W obwodzie sumskim ogłoszono alarm powietrzny
Mieszkańcy mają udać się do schronów
Obwód chersoński ostrzelany 82 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, osiem zostało rannych - podał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.
W nocy Rosja atakowała cele na Ukrainie przy użyciu 22 dronów-kamikadze
Ukraińska obrona powietrzna strąciła 17 takich dronów - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 270 970 żołnierzy, 4 599 czołgów, 8 810 pojazdów opancerzonych, 5 944 zestawy artyleryjskie, 769 wyrzutni rakiet, 517 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 697 bezzałogowych statków powietrznych, 1 455 pociski manewrujące, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 458 pojazdów (w tym cystern) i 889 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosjanie informują o zmasowanym ataku dronów na Krym
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że ok. 5:30 czasu moskiewskiego rosyjska obrona powietrzna odparła atak dronów na okupowany Krym niszcząc 11 bezzałogowych statków powietrznych.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o udaremnieniu ataku 11 ukraińskich dronów na cele na okupowanym Krymie. Tymczasem kanał "Krymskij Wieter" w serwisie Telegram publikuje liczne nagrania eksplozji, do których miało dojść w rejonie Eupatorii.
Ukraińskie drony morskie atakowały rosyjski okręt patrolowy
Pięć ukraińskich dronów morskich, ok. godziny 5 rano czasu moskiewskiego, atakowało okręt patrolowy Floty Czarnomorskiej Siergiej Kotow - informuje Ministerstwo Obrony Rosji. Załoga okrętu miała zniszczyć wszystkie drony odpierając atak - wynika z komunikatu rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
Parlamentarzysta Jednej Rosji twierdzi, że brytyjski premier powinien być celem dla rosyjskiej armii
Władimir Putin, występując na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku stwierdził - nie przedstawiając żadnych dowodów na potwierdzenie swoich słów - że brytyjski wywiad przekazywał instrukcje dotyczące tego, jak uszkodzić rosyjską elektrownię atomową ukraińskim sabotażystom. Putin ostrzegł jednocześnie premiera Wielkiej Brytanii, Rishiego Sunaka, że taki atak wywołałby reakcję Rosji. Andriej Gurulow rozwinął tę myśl twierdząc, że Rosja powinna dokonać ataku rakietowego na Wielką Brytanię i określił Sunaka mianem "celu".
Czytaj więcej
Andriej Gurulow, rosyjski parlamentarzysta, członek prezydenckiej partii Jedna Rosja oraz były dowódca Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej, na antenie rosyjskiej telewizji Rossija-1 mówił, że Rosja powinna zaatakować Wielką Brytanię, a premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, powinien być dla Rosji "celem".
Badania Centrum Lewady: 53 proc. Rosjan najbardziej martwią rosnące ceny
Z kolej 29 proc. respondentów narzeka na korupcje, powszechne łapówkarstwo i niepokoi się z powodu trwającej obecnie „specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie” (tak w Rosji oficjalnie określają agresję nad Dnieprem), konfliktu z Zachodem i sankcji. Brakiem praworządności w rosyjskich sądach przejmuje się jedynie 9 proc. ankietowanych.
Czytaj więcej
Zachód coraz bardziej oddala się od mieszkańców państwa Putina. Społeczeństwo rosyjskie żyje jednak czymś zupełnie innym.
Rosjanie coraz intensywniej szykują się do uchylania się od służby w armii
Widmo mobilizacji zawisło nad Rosją. Tym realniejsze, że formalnie zeszłoroczna „częściowa mobilizacja” nie została zakończona, Putin nie podpisał żadnego dekretu kończącego ją. – Co jest dla was ważniejsze: papierek czy słowo prezydenta? – pytał wtedy senator Andriej Kliszas, tłumacząc, że ponieważ prezydent powiedział, iż została zakończona, to nic już nie musi podpisywać.
Czytaj więcej
Władze próbują wszelkich dostępnych sposobów, by uzupełnić braki żołnierzy w armii i jednocześnie nie wywołać społecznych niepokojów.
W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 10 ataków na zgrupowania Rosjan
Ponadto ukraińskie lotnictwo zaatakowało dwa rosyjskie zestawy przeciwlotnicze - takie informacje podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Sztab podał też, że w ciągu doby ukraińskie wojska rakietowe i artyleria ostrzelały 10 zestawów artyleryjskich, dwa składy amunicji, jedno stanowisko dowodzenia i jeden zestaw przeciwlotniczy oraz jedną stację do walki radioelektronicznej.
Pojawiają się doniesienia o eksplozjach w okupowanej Eupatorii na Krymie
Mieszkańcy twierdzą, że w rejonie Eupatorii pojawił się dron. Tymczasem kanał monitorujący sytuację na Moście Krymskim podaje, że ruch pojazdów na moście został czasowo wstrzymany.
Antony Blinken: Celem USA jest powstrzymanie Rosji przed osiągnięciem strategicznego sukcesu na Ukrainie
Sekretarz stanu USA stwierdził, że "podstawowy cel USA jest dwojaki". - Po pierwsze, oczywiście, uniemożliwić Rosji osiągnięcie strategicznego sukcesu na Ukrainie, ponieważ jeśli tak się stanie, będzie to otwarte zaproszenie dla agresorów na całym świecie - oświadczył. Jak dodał drugim celem jest zapewnienie gospodarczego, wojskowego i demokratycznego dobrostanu ukraińskiego państwa.
Ukraina liczy na dostawy prądu ze Słowacji zimą
Premier Ukrainy, Denys Szmyhal, rozmawiał z premierem Słowacji, Ľudovítem Ódorem, o współpracy Ukrainy i Słowacji w zakresie energetyki, w tym o wsparciu Słowacji jeśli chodzi o import energii przez Ukrainę zimą - wynika z wpisu ukraińskiego premiera na jego kanale w serwisie Telegram.
Zełenski zapowiada zwiększenie środków przeznaczonych na ukraiński przemysł zbrojeniowy
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił, że obrona i bezpieczeństwo kraju będą w przyszłym roku priorytetem jeśli chodzi o wydatki z ukraińskiego budżetu. Zełenski zapowiedział skierowanie większych środków do ukraińskich firm z branży zbrojeniowej, które to środki mają być przeznaczone na "produkcje broni dla Ukrainy". - I na drony. Zarówno na zakup tego, co jest potrzebne za granicą, jak i na produkcję na Ukrainie - zadeklarował.
Szef MSZ Ukrainy: Są postępy w rozmowach o pociskach Taurus i ATACMS
Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy oświadczył w rozmowie z Radiem Wolność, że w rozmowach o zaopatrzeniu dla ukraińskiej armii z Zachodu są "superpriorytetowe tematy", takie jak, przede wszystkim, systemy obrony przeciwlotniczej. Kułeba mówił też, że Ukraina aktywnie pracuje nad pozyskaniem precyzyjnych pocisków dalekiego zasięgu - Taurus i ATACMS. Jak dodał w rozmowach na temat obu tych typów uzbrojenia "są postępy".
Ukraiński wywiad: Korea Północna będzie dostarczać Rosji amunicję przez półtora miesiąca
Amunicja z Korei Północnej może dać Rosji czas na to, by jej krajowy przemysł nadążył z popytem na zaopatrzenie dla rosyjskiej armii - twierdzi szef wywiadu wojskowego Ukrainy, Kyryło Budanow, komentujący wizytę Kim Dzong Una w Rosji. Według Budanowa przez ok. półtora miesiąca Korea Północna będzie dostarczać Rosji amunicję artyleryjską kalibru 122 i 152 mm, a także pociski ziemia-powietrze.
Wicepremier i szef MSZ Mjanmy (Birmy) spotka się w Moskwie z Siergiejem Ławrowem
Than Swe, przebywający z wizytą w Moskwie od 13 września, w czwartek spotka się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem - poinformowała rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa. Ministrowie mają rozmawiać o współpracy dwustronnej, w tym w zakresie obronności i bezpieczeństwa - wynika z komunikatu Zacharowej.
W nocy, nad obwodem briańskim w Rosji, strącono cztery ukraińskie drony
Ostatni dron miał zostać strącony przez obronę powietrzną ok. godziny 0:45 czasu lokalnego. Pozostałe trzy drony zostały strącone w okolicach północy.
Kim Dzong Un zaprosił Władimira Putina do Korei Północnej
Agencja KCNA podaje, że w czasie spotkania z Władimirem Putinem przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, zaprosił rosyjskiego prezydenta do swojego kraju "w dogodnym czasie". Z depeszy KCNA wynika, że Putin przyjął zaproszenie.
Czytaj więcej
Północnokoreańska agencja KCNA podała, że w czasie rozmów z Władimirem Putinem Kim Dzong Un zaprosił rosyjskiego prezydenta do Korei Północnej.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy okupowany przez Rosjan Sewastopol był celem ataku rakietowego. W mieście wybuchł pożar.