Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski wylicza, że koszt jednego ataku rakietowego oraz z użyciem dronów-kamikadze na infrastrukturę energetyczną Ukrainy przekracza wysokość 2,3 mln średnich emerytur w Rosji.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Kliczko: W razie awarii w Kijowie tysiąc punktów grzewczych
Władze Kijowa przygotowują się na brak dostaw energii w zimie. - Rozważamy różne scenariusze rozwoju wydarzeń. Najgorszy scenariusz to taki, że w ogóle nie będzie dostaw prądu, wody i ciepła - powiedział mer Witalij Kliczko. - Przygotowujemy ponad tysiąc punktów grzewczych w naszym mieście. Zakupiono generatory elektryczne, utworzono rezerwy wody i wszystkiego, co niezbędne, aby te punkty grzewcze mogły przyjmować ludzi - dodał.
Mer Kijowa zaznaczył, że punkty grzewcze byłyby rozmieszczane w szczególności na terenie szkół i przedszkoli. W miejscach tych można byłoby się ogrzać, wypić ciepły napój czy naładować baterię w telefonie.
Sześć gmin w obwodzie sumskim ostrzelanych
Szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki podał, że we wtorek wojska rosyjskie ostrzelały teren sześciu hromad (gmin) w regionie. W wyniku ostrzału jedna osoba została ranna.
Zełenski: Zrobimy wszystko, aby zapewnić ludziom prąd i ciepło
W wieczornym wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do ostatnich ataków wojsk rosyjskich na obiekty infrastruktury energetycznej na Ukrainie. Powiedział, że szkody powstałe w wyniku ostrzału są sukcesywnie naprawiane, a "niezbędne sygnały poparcia" przekazała też podczas wizyty w Kijowie unijna komisarz ds. energii Kadri Simson. - Zrobimy wszystko, aby tej zimy zapewnić ludziom prąd i ciepło, ale musimy zrozumieć, że Rosja zrobi wszystko, aby zniszczyć normalne życie - oświadczył Zełenski.
Rosjanie stracili śmigłowiec w obwodzie donieckim
Ukraińskie Siły Powietrzne podały, że w obwodzie donieckim za pomocą rakiet przeciwlotniczych w obwodzie donieckim zestrzelono rosyjski śmigłowiec Mi-8 oraz bezzałogowy statek powietrzny.
Kreml: Mamy dowody, że uszkodzenie Nord Stream to sabotaż Wielkiej Brytanii
- Nasze służby wywiadu mają dowody sugerujące, że atak we wrześniu na gazociągi Nord Stream 1 i 2 był kierowany i koordynowany przez brytyjskich specjalistów wojskowych - oświadczył prasie rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
Władze Rosji oskarżyły Wielką Brytanię, że koordynowała akcje sabotażowe wobec magistrali Nord Stream. Brytyjczycy odrzucają takie fałszywe informacje — podała agencja AFP, a za nią najważniejsze tytuły we Francji.
Szef władz Awdijiwki wzywa do ewakuacji
Szef administracji wojskowej miasta Awdijiwka (obwód doniecki) Witalij Barabasz powiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że mimo ciągłego ostrzału w mieście pozostaje ok. 2 tys. cywilów. - Przed nami zima. Jeszcze raz chciałbym podkreślić (konieczność - red.) ewakuacji - oświadczył.
Ukraiński sztab: Rosyjska administracja okupacyjna została przeniesiona
"Okupanci kontynuują przymusowe przesiedlanie ludności cywilnej na czasowo okupowanych terytoriach obwodu chersońskiego" - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według tego źródła, Rosjanie uciekają się do zastraszania cywilów, rozpowszechniając informacje o możliwym zaminowaniu tamy elektrowni wodnej Kachowka. "Rosyjska administracja okupacyjna Chersonia została przeniesiona do miasta Skadowsk" - czytamy.
Stefanczuk liczy, że Rosja zostanie wykluczona z G20
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy (ukraińskiego parlamentu) Rusłan Stefanczuk wyraził nadzieję, że Federacja Rosyjska zostanie wykluczona z G20. Stefanczuk dodał, że Rosja, którą nazwał państwem terrorystycznym, nie ma prawa wstępować do żadnej organizacji międzynarodowej.
G20 to grupa 19 państw oraz kraje Unii Europejskiej, reprezentowane przez ministrów finansów.
Czeski minister: Zimą liczba uchodźców w UE może wzrosnąć do 5 mln
Szef MSW Czech, Vít Rakušan, powiedział, że Ukraińcy, którzy uzyskali status ochrony czasowej w jednym z państw UE i wrócili już na Ukrainę mają prawo wrócić na teren Unii Europejskiej, gdy warunki nie pozwalają im zimą pozostać na Ukrainie. Zdaniem czeskiego polityka, liczba uchodźców w UE może zimą wzrosnąć do 5 mln.
"Szczególnie ohydne". Price o atakach na obiekty infrastruktury
- Rosyjskie ataki na ukraińskie systemy dostaw wody i energii mają na celu zwiększenie ludzkiego cierpienia i są szczególnie ohydne - powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
W poniedziałek Rosja wystrzeliła salwę pocisków w kierunku ukraińskich miast, co prezydent Rosji Władimir Putin nazwał odwetem za atak na rosyjską Flotę Czarnomorską w Sewastopolu. Władze Ukrainy oświadczyły, że ukraińskie siły zestrzeliły większość pocisków, ale niektóre z rakiet uderzyły w elektrownie, powodując przerwy w dostawach energii elektrycznej i wody.
Premier Islandii: Kraje nordyckie niezachwiane w poparciu dla Ukrainy
Szefowa islandzkiego rządu, Katrín Jakobsdóttir, powiedziała, że poparcie krajów nordyckich dla Kijowa pozostaje "mocne i niezachwiane". Na posiedzeniu Rady Nordyckiej w Helsinkach premier Islandii oceniła, że inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała okrpne konsekwencje dla ukraińskij ludności, a także dla gospodardki energetycznej i bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.
Radę Nordycką tworzą Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja, Wyspy Owcze, Grenlandia oraz Wyspy Alandzkie. - Jesteśmy zjednoczeni w naszej odpowiedzi wobec Rosji, która prowadzi brutalną wojnę z Ukrainą – powiedziała premier Finlandii Sanna Marin.
Doniesienia o eksplozjach w obwodzie charkowskim
Informację o wybuchach w obwodzie charkowskim podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na doniesienia z mediów społecznościowych.
Szef władz obwodu kijowskiego: Całkowicie oszczędzajcie prąd
Trzymajmy energetyczny front. Wytrwajmy - tymi słowami szef kijowskiej administracji obwodowej Ołeksij Kułeba wezwał mieszkańców regionu do "całkowitego" oszczędzania prądu.
Szef MSZ Ukrainy zarzuca Rosji ludobójstwo
Dmytro Kułeba odniósł się do ostatnich ataków wojsk rosyjskich na ukraińskie obiekty infrastruktury krytycznej.
Czytaj więcej
Rosyjskie uderzenia na obiekty krytycznej infrastruktury cywilnej na Ukrainie to zbrodnie wojenne i część rosyjskiego ludobójstwa narodu ukraińskiego - ocenił szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
Johnson: Putin byłby szalony, gdyby użył taktycznej broni jądrowej
W rozmowie ze Sky News były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że nie sądzi, iż prezydent Rosji Władimir Putin użyje taktycznej broni jądrowej w wojnie z Ukrainą. Zdaniem Johnsona, Putin byłby szalony, gdyby zdecydował się na taki krok.
Ukraińscy nauczyciele otrzymali 30 000 laptopów
Ministerstwo ds. cyfryzacji Ukrainy podało, że ukraińscy nauczyciele otrzymali od Google i UNESCO 30 tys. laptopów w ramach inicjatywy "Laptop dla każdego nauczyciela".
Ukraiński sztab: Rosjanie tracą ponad 400 żołnierzy dziennie
Według ukraińskiego dowództwa, straty wojsk rosyjskich w październiku przekraczały 400 żołnierzy na dobę.
Czytaj więcej
Straty w ludziach prowadzących inwazję na Ukrainę wojsk rosyjskich wyniosły w październiku blisko 13 tys. osób - wynika z danych ukraińskiego dowództwa.
SBU: Rosjanie użyli bomb fosforowych
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) twierdzi, że w Bachmucie (obwód doniecki) wojska rosyjskie użyły bomb fosforowych, zakazanych przez Konwencję Genewską. Podlegająca prezydentowi ukraińska służba specjalna powołała się przy tym na przechwyconą rozmowę telefoniczną jednego z rosyjskich żołnierzy z żoną.
Macron do Zełenskiego: Francja pomoże Ukrainie przetrwać zimę
Prezydent Emmanuel Macron powiedział w rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, że Francja pomoże Ukrainie przetrwać zimę - wynika z komunikatu opublikowanego przez Pałac Elizejski. Według tego źródła, Macron zadeklarował, że Francja wzmocni ukraińskie zdolności w zakresie obrony przeciwlotniczej, a także naprawy ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Wcześniej Zełenski informował, że odbył "niezwykle ważną i owocną" rozmowę z Macronem.
Komisarz ds. energii zapewnia Zełenskiego o pomocy ze strony UE
Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Oświadczyła, że rosyjskie ataki dotknęły ponad 30 proc. infrastruktury energetycznej Ukrainy, a kraj ten będzie potrzebował odpowiedniego sprzętu i narzędzi do przeprowadzenia napraw. "Zapewniłam prezydenta Zełenskiego, że zwracamy się do partnerów, aby pomóc z niezbędnym odpowiednim wsparciem" - oświadczyła Simson.
Szojgu i Akar rozmawiali o umowie zbożowej
Ministrowie obrony Rosji i Turcji, Siergiej Szojgu i Hulusi Akar, omówili zawieszenie przez Rosję realizacji porozumień dotyczących eksportu produktów rolnych z ukraińskich portów w ramach tzw. umowy zbożowej - podała strona rosyjska. W komunikacie podano, że rozmowa odbyła się z inicjatywy strony tureckiej. Ostartnia rozmowa ministrów obrony Rosji i Turcji na ten temat miała miejsce dzień wcześniej.
Przedstawicielka Departamentu Stanu USA z wizytą w Kijowie
Do Kijowa przybyła asystentka sekretarza stanu do spraw europejskich i euroazjatyckich Karen Donfried - poinformowała ambasador USA na Ukrainie Bridget A. Brink. Współpracowniczka Antony'ego Blinkena ma dowiedzieć się, w jaki sposób Stany Zjednoczone mogą wspierać Ukrainę, która odbudowuje się mimo ciągłych bombardowań.
Szmyhal: Rosja będzie wciąż atakować ukraińską infrastrukturę
Premier Ukrainy Denys Szmyhal ocenił, że Rosja będzie kontynuować próby zniszczenia ukraińskiego systemu energetycznego oraz zaopatrzenia w wodę i ciepło. Powiedział, że poniedziałkowe ataki były częścią większej, wcześniej zaplanowanej strategii Rosji, której celem jest zniszczenie ukraińskiego systemu energetycznego. - Musimy zrozumieć, że ataki na naszą infrastrukturę energetyczną będą kontynuowane - podkreślił szef ukraińskiego rządu.
Ukraiński wywiad: Iran planuje wysłać Rosji 200 dronów
Na początku listopada z Iranu do Rosji wysłana ma zostać dostawa ponad 200 dronów bojowych typu Shahed-136, Mohajer-6 i Arash-2 - twierdzi Główny Zarząd Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy, czyli ukraiński wywiad wojskowy.
Premier Miszustin: Próby Zachodu izolowania Rosji nie powiodły się
- Próby izolowania Rosji nie powiodły się. Wręcz przeciwnie, tylko przyspieszyły procesy reformowania całego systemu stosunków międzynarodowych. Teraz znacząco rośnie rola państw i regionów, których interesy wcześniej po prostu ignorowano - przekonywał we wtorek Miszustin w swoim wystąpieniu wideo na konferencji „Współpraca gospodarcza: rodacy i regiony Rosji. W odpowiedzi na wyzwania czasu”.
Prezydent Rosji za „rozwiązywaniem problemów na międzynarodowej podstawie prawnej”. Nie na Ukrainie
Z takim apelem Władimir Putin zwrócił się do uczestników szczytu Ligi Państw Arabskich. Chodziło mu o Bliski Wchód i Afrykę Północną.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin w komunikacie, wystosowanym do uczestników szczytu Ligi Państw Arabskich podkreślił, że problemy na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej powinny być rozwiązywane „na międzynarodowej podstawie prawnej, z poszanowaniem suwerenności państw regionu”.
ONZ: Trzy statki z żywnością płyną z Ukrainy korytarzem na Morzu Czarnym
Trzy statki przewożące żywność wyruszyły we wtorek z Ukrainy w drogę korytarzem humanitarnym na Morzu Czarnym - poinformowała Ismini Palla, przedstawicielka ONZ we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym. W sobotę Rosja zawiesiła udział w umowie zbożowej, twierdząc, że „nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa statkom” poruszającym się korytarzem. Według Rosji to konsekwencja rzekomego ataku ukraińskich sił na okręty wojenne w Sewastopolu.
Rosyjscy zwycięzcy Eurowizji Junior nie przyjadą do Erywania
Europejska Unia Nadawców nie zaprosiła rosyjskich zwycięzców Eurowizji Junior na tegoroczny konkurs, który odbędzie się 11 grudnia w Erywaniu - skarżą się rosyjskie media. W 2006 roku Eurowizję dla dzieci wygrały Siostry Tołmaczowe, a 11 lat później Polina Bogusiewicz.
Organizatorzy konkursu informowali, że do Armenii zaprosili zwycięzców poprzednich Eurowizji Junior, ale nie sprecyzowali, w jakim charakterze. Rosja i tak nie weźmie udziału w konkursie, ponieważ Pierwyj kanał i Wszechrosyjska Państwowa Kompania Telewizyjna i Radiowa wycofały się z EBU po tym, jak kraj został zawieszony w „dorosłej” Eurowizji. Powodem zawieszenia była rosyjska inwazja na Ukrainę.
Były rosyjski mistrz świata w szachach i tajemniczy wypadek
Stan Anatolija Karpowa jest podobno ciężki, ale stabilny. Były mistrz świata jest deputowanym do Dumy od 2011 roku. Wsparł aneksję Krymu. Rada Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) po napaści Rosjan na Ukrainę pozbawiła go tytułu „ambasadora”.
Czytaj więcej
Były mistrz świata w szachach, a obecnie deputowany do rosyjskiej Dumy Anatolij Karpow miał tajemniczy wypadek. Trafił do szpitala, jest w stanie śpiączki farmakologicznej.
Erdogan planuje w najbliższych dniach rozmowy z Putinem i Zełenskim
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w najbliższym czasie będzie rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Rosji - Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem - poinformował szef tureckiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu. Tematem rozmowy ma być przede wszystkim umowa dotycząca eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, z której Rosja w ostatnich dniach się wycofała.
Prezydent Ukrainy rozmawiał z Macronem. „Dziękuję ci, mój przyjacielu”
We wtorkowe popołudnie Wołodymyr Zełenski poinformował też o rozmowie, przeprowadzonej ze swoim francuskim odpowiednikiem. Konwersację z Emmanuelem Macronem nazwał „niezwykle ważną i owocną”. „Konkretne decyzje dotyczące wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy. Konkretne inicjatywy odbudowy zniszczonej infrastruktury energetycznej. Dziękuję, przyjacielu, za twoje niezachwiane wsparcie” - napisał na Twitterze.
Zełenski rozmawiał z premierem Kambodży
Prezydent Ukrainy poinformował, że rozmawiał telefonicznie z premierem Kambodży Hun Senem. „Podziękowałem Kambodży, która przewodniczy Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) za wspieranie ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej, za wsparcie w ONZ. Zapewniamy, że pozostaniemy gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego dla krajów ASEAN” - napisał Wołodymyr Zełenski na Twitterze.
Szojgu: 87 tys. zmobilizowanych trafiło na front
W strefę działań wojennych nie będą natomiast wysyłani żołnierze poborowi - zapewniał rosyjski minister obrony w czasie wtorkowej telekonferencji.
Czytaj więcej
Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że 87 tys. osób z 300 tys. powołanych w ramach „częściowej mobilizacji” zostało wysłanych na obszary, na których toczą się działania wojenne.
Przywrócono działanie metra w Charkowie
Ruch na linii Chołodnohirśko-Zawodśka został przywrócony - poinformowało Metro Charkowskie. Pociągi będą kursować co 20 minut. W opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie zaznaczono, że z powodu niestabilnych dostaw prądu, po rosyjskich atakach na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie, występować mogą przejściowe utrudnienia.
Premier: Rosja będzie kontynuować dialog na temat eksportu ukraińskiego zboża
- Federacja Rosyjska została zmuszona do zawieszenia udziału w umowie dotyczącej eksportu zboża z ukraińskich portów, ale będzie kontynuować dialog z ONZ i Turcją na temat porozumień podpisanych w Stambule – powiedział premier Rosji Michaił Miszustin, po raz kolejny oskarżając Ukrainę o dokonanie „ataku terrorystycznego” na okręty w Sewastopolu. Stwierdził przy tym, że po tym zdarzeniu Rosja „nie może zagwarantować bezpieczeństwa korytarza zbożowego”.
Leonid Słucki: Powolna wojna przeciwko językowi rosyjskiemu
Odpowiedzialnością za zmniejszanie się liczby osób, używających języka rosyjskiego, deputowany Leonid Słucki obarczył Zachód, stwierdzając przy okazji, że „na Rosję nałożono ponad 10 tys. sankcji”.
Czytaj więcej
Leonid Słucki ocenił, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba osób mówiących po rosyjsku zmniejszyła się o 80 milionów.
Odblokowanie Facebooka w Rosji? „W żadnym wypadku, niszczy naszą młodzież”
Komisja Rady Federacji ds. Edukacji i Nauki jest przeciwny odblokowaniu w Rosji Facebooka i Instagrama. - Rosja musi stworzyć własne alternatywne platformy i promować własne interesy - powiedziała w rozmowie z RIA Nowosti przewodnicząca komisji Lilia Gumerowa. Wcześniej gazeta „Wiedomosti” donosiła, że Rada Blogerów przy Radzie Federacji rzekomo wysłała listy do Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa , prosząc ich o rozpatrzenie blokowania zachodnich portali społecznościowych.
Gumerowa stwierdziła, że zachodnie sieci społecznościowe „niszczy naszą młodzież, nasze dzieci”. - W żadnym wypadku nie powinniśmy robić takiego kroku - oceniła.
Podolak kpi z Rosjan. „Zło zawsze budzi się w Halloween”
„Dlaczego Rosja przeprowadziła w poniedziałek zmasowany atak rakietowy na infrastrukturę ukraińską? To proste. Zło zawsze budzi się w Halloween” - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Zełenskiego.
Mieszkańcy Lisiczańska i Kreminnej narzekają na brak jedzenia
Mieszkańcy okupowanych przez Rosję terenów obwodu ługańskiego skarżą się na brak produktów spożywczych - przekazała ukraińska administracja regionu. „Mieszkańcy Kreminnej są praktycznie pozostawieni samym sobie. Czasami w kranach pojawia się woda, nie ma prądu i gazu. Półki sklepowe są puste - prawie nie ma produktów, a ceny tych, które pozostały, rosną niemal z każdym dniem” – czytamy we wpisie na Facebooku.
Bułgaria kontynuuje program zakwaterowania uchodźców ukraińskich
Iwan Demerdżiew, minister spraw wewnętrznych Bułgarii, poinformował, że rząd zezwolił na kontynuację programu zakwaterowania ukraińskich uchodźców. Według ministra zamiast hoteli uchodźcy z Ukrainy będą zakwaterowani w obiektach państwowych.
Zaktualizowane dane Ukraińców. Rosjanie stracili w poniedziałek 650 żołnierzy
Sztab Generalny ukraińskiego wojska podał nowe, zaktualizowane statystyki dotyczące rosyjskich strat.
Wołodin: Wznowienie umowy zbożowej jest niemożliwe
Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin ocenił, że wznowienie porozumienia zbożowego „jest niemożliwe, dopóki korytarz bezpieczeństwa jest wykorzystywany do ataków terrorystycznych”. We spisie na Telegramie przekonywał, że „wykorzystanie korytarza bezpieczeństwa do ataków terrorystycznych na statki Floty Czarnomorskiej jest niedopuszczalne”, jednocześnie nie przedstawił jakichkolwiek dowodów na potwierdzenie swojej tezy.
Według Wołodina „Rosja zapewniła stronie ukraińskiej możliwość eksportu zboża, które miało trafić do najbardziej potrzebujących państw Afryki i Azji, a tylko 3-4 proc. trafiło do tych krajów, podczas gdy większość trafiła do bogatych krajów Unii Europejskiej”. Rosyjskie kłamstwa dementował wcześniej rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, który podkreślił, że wbrew rosyjskiej dezinformacji i manipulacjom 66 proc. żywności z Ukrainy trafia do krajów rozwijających się, zaś prawie 20 proc. do najuboższych państw świata.
Marganiec i Nikopol ponownie ostrzelane z „Gradów”
Rosjanie znów ostrzeliwali we wtorek dwie społeczności obwodu dniepropietrowskiego - Nikopol i Marganiec - z wyrzutni „Grad” i ciężkiej artylerii - poinformował szef dniepropietrowskiej administracji Wałentyn Rezniczenko. „W Nikopol trafiło 40 rosyjskich pocisków. W mieście zostało uszkodzonych 14 bloków i budynków prywatnych, przedszkole, apteka, salon fryzjerski, sklepy i placówki bankowe” – czytamy we wpisie na Telegramie. Z kolei w Marganiecu ostrzał uszkodził linię energetyczną i odciął dopływ prądu do stacji pomp. Według Rezniczenko ponad 40 tys. rodzin zostało bez wody, a ponad 10 tys. bez prądu.
Ukraiński dziennikarz: Poniedziałkowe ataki? Tydzień jak co tydzień
Ilja Ponomarenko, dziennikarz „Kyiv Independent”, że rosyjskie ataki rakietowe na cywilną infrastrukturę Ukrainy to już powtarzający się schemat, a mieszkańcy Ukrainy są na to „całkowicie przygotowani”.
„Rada Blogerów” prosi Putina o odblokowanie Facebooka i Instagrama
Działająca przy Radzie Federacji Rada Blogerów wysłała listy do Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa, prosząc ich o rozpatrzenie zakończenia blokady portali społecznościowych Instagram i Facebook, uznawanych w Rosji za ekstremistyczne - donosi dziennik „Wiedomosti”. Rada Blogerów, licząca 90 osób, w tym osoby posiadające ponad 2 miliony obserwujących internautów oraz artyści, zwraca uwagę, że rosyjskie odpowiedniki Instagrama i Facebooka nawet po sześciu miesiącach blokady zachodnich portali nie zyskały podobnej popularności. Autorzy zwrócili też uwagę, że blokując media społecznościowe „Rosja straciła skuteczny kanał kształtowania pozytywnego wizerunku kraju”
Rosja chce produkować drony we Władywostoku
Kraj Nadmorski, którego siedzibą jest Władywostok, będzie produkował drony na potrzeby prowadzonej przez Rosję wojny na Ukrainie - zapowiedział szef regionu. Gubernator Oleg Kożemjako w filmie, opublikowanym na Telegramie, zapewniał, że studenci lokalnych uczelni już produkują takie urządzenia, a do końca listopada zbudują 100 sztuk. - Jest to współpraca między przedsiębiorstwami, niektórymi z naszych fabryk, które m.in. produkują silniki, materiały kompozytowe. Znajdziemy również komponenty elektroniczne wśród rosyjskich przedsiębiorstw - przekonywał.
Zełenski: Wróg nie ma takich pocisków, które uderzyłyby w ukraińskie pragnienie życia
- Rosyjscy terroryści nie mają takich pocisków, które mogłyby uderzyć w ukraińskie pragnienie życia, cywilizowanego życia i dbania o siebie nawzajem. A jeśli ktoś tam na Kremlu posłuchał ich szalonych propagandystów i uznał, że ciemność na Ukrainie pomoże wywrzeć presję na Ukraińców, to niech się nie zdziwią poniesione przez nich straty, gdy zobaczy, jak Ukraińcy prowadzą „negocjacje” po ciemku - powiedział w poniedziałek, w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.
Po tym, jak w poniedziałek obrońcy zestrzelili 45 z 55 pocisków Ch-101, Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę, że „teraz na każde dziesięć trafień terroryści muszą przeznaczyć co najmniej cztery dodatkowe pociski”. - Rosja ma jeszcze gorszy wynik w odniesieniu do dronów, w tym dostarczanych przez jej irańskich partnerów. I świat to widzi. Widzi, że dawna „druga armia świata” nie jest już nawet 22. pod względem skuteczności. I zrobimy wszystko, aby znalazła się w drugiej setce. I tak będzie - zapowiedział.
Wczoraj Rosjanie wystrzelili łącznie 78 rakiet na obiekty cywilne Ukrainy
Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, przekazał w poniedziałek wieczorem, że tego dnia najeźdźcy wystrzelili 55 pocisków manewrujących Ch-101, jeden kierowany pocisk rakietowy Ch-59, 22 pociski S-300 (Rosjanie nadal używają systemów rakiet ziemia-powietrze do ostrzeliwania celów naziemnych) i pięć dronów w obiekty cywilne na Ukrainie. „Nie wiem jak, ale trzymamy się, przegrupowujemy, budujemy rezerwy, wzmacniamy obronę i stopniowo wyzwalamy naszą ojczyznę. Zwycięstwo jest dla nas bardzo trudne. Ale na pewno przyjdzie”- napisał na Telegramie.
Zapis poniedziałkowej relacji
Relację z 250. dnia wojny można znaleźć poniżej:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Ukraińcy, podczas odpierania natarcia Rosjan w obwodzie donieckim, mieli wziąć pewną liczbę rosyjskich żołnierzy do niewoli - wynika ze słów prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.