Nowelizacja zmieniła przepisy hiszpańskiego kodeksu cywilnego, postępowania cywilnego oraz ustawy o hipotece. Istoty czujące nie będą mogły zostać już porzucone, zajęte, czy obciążone hipoteką, ale także odebrane jednemu z właścicieli podczas separacji czy rozwodu, ale co najważniejsze właściciele będą zobowiązani do zapewnienia im dobrostanu "zgodnie z charakterystyką gatunku".
Ustawa wprowadza szereg zmian, jedną z nich rozszerzenie uprawnień sędziów podczas spraw dotyczących separacji i rozwodu - będą mogli ustalić warunki opieki nad zwierzęciem, a także jak będzie wyglądał podział kosztów jego utrzymania, a pod uwagę nie będzie brane jedynie dobro małżonków oraz dzieci, ale także zwierząt.
Czytaj więcej
W podwarszawskim nadleśnictwie Chojnów powstać ma placówka, do której pod opiekę lub na kwarantannę trafiałyby gatunki niebezpieczne, inwazyjne i chronione.
Zachowanie wobec "czworonożnych"podopiecznych może mieć również wpływ na przyznane prawo do opieki nad dziećmi, ponieważ jak wskazują przepisy, sędzia będzie mógł ograniczyć kontakty z dziećmi jeśli odnotowano, że rodzic znęcał się nad zwierzętami jeśli np. miało to charakter przemocy zastępczej lub w celu kontroli czy represji skierowanej wobec partnera, potomstwa.
Zwierzęta będą mogły być uwzględniane w testamentach. Jeśli ich właściciel tego nie dokona, to zostaną przekazane spadkobiercom. W sytuacji gdy nie będzie to możliwe, opiekę nad nimi przejmie organ administracji do czasu aż spadkobiercy nie zostaną ustaleni lub sąd nie zdecyduje o miejscu pobytu zwierzęcia. Jeśli ci odmówią opieki, organ będzie zobowiązany do znalezienia im nowego domu.