Budowa pomnika Bitwy Warszawskiej w Warszawie odłożona

Nie wiadomo kiedy, gdzie i czy w ogóle w stolicy zostanie zbudowany pomnik Bitwy Warszawskiej.

Publikacja: 26.10.2024 08:41

Wizualizacja pomnika Bitwy Warszawskiej zlokalizowanego na pl. Na Rozdrożu w Warszawie.

Wizualizacja pomnika Bitwy Warszawskiej zlokalizowanego na pl. Na Rozdrożu w Warszawie.

Foto: Materiały prasowe

Budowa pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. została rozpoczęta przez Miasto Stołeczne Warszawa w 2019 r. Monument ten miał powstać w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli w 2020 r. przy placu na Rozdrożu. Ówczesny minister kultury Piotr Gliński (PiS), aby wesprzeć miasto Warszawa w realizacji tego projektu i jego dofinansowaniu, wyznaczył do jego realizacji Biuro „Niepodległa”.

WSA uchyla pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej

Jednak w kwietniu 2024 r. instytucja ta decyzją ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza (PO) została włączona do Instytutu Adama Mickiewicza. Instytut przejął też realizację inwestycji. W kwietniu tego roku pozwolenie na budowę pomnika zostało uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na skutek odwołania złożonego przez Wspólnotę Mieszkaniową „Rozdroże”, gdzie planowane było postawienie monumentu.

Sąd uznał, że inwestor odpowiedzialny za budowę pomnika, czyli Biuro „Niepodległa”, nie uzyskał jednoznacznej zgody na dysponowanie gruntem. Z zapisów umowy użyczenia gruntu pomiędzy miastem stołecznym Warszawa a Biurem „Niepodległa” nie wynikało, aby umowa dopuszczała możliwość przeprowadzenia prac budowlanych związanych z postawieniem pomnika. Dlatego też Instytut Adama Mickiewicza cofnął wybór generalnego wykonawcy robót budowlanych oraz unieważnił przetarg.

Rozmowy na temat nowej lokalizacji pomnika?

„Z uwagi na stanowisko społeczności lokalnej, które wskazuje na potrzebę rozważenia innej lokalizacji pomnika, niezbędne procedury administracyjne, konieczność uregulowania kwestii prawnych oraz aspekty ekonomiczne, prace nad budową pomnika zostały wstrzymane. Obecnie trwają rozmowy z władzami Miasta Stołecznego Warszawy na temat nowego usytuowania monumentu” – napisał w odpowiedzi na interpelację poselską skierowaną do ministerstwa kultury przez Piotra Glińskiego – wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec (PO). Dodał, że w latach 2021-2024 z budżetu państwa wydano na inwestycję 1,7 mln zł.

Czytaj więcej

Poślizg z upamiętnieniem Cudu nad Wisłą

Decyzję o odwołaniu się od decyzji sądu leżała w gestii kierownictwa Instytutu Adama Mickiewicza. Zapytaliśmy o to, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Andrzej Wyrobiec zadeklarował jednocześnie, że „trwają prace nad poszukiwaniem odpowiedniego miejsca, w którym stanie pomnik”. „Brane są pod uwagę różne możliwości, również te zgłoszone przez obywateli” - napisał w odpowiedzi na kolejną interpelację złożoną przez posła PiS Piotra Glińskiego.

Instytut Adama Mickiewicza wstrzymał działania związane z budową pomnika

Rzeczniczka IAM Wioletta Łabuda–Iwaniak nie odpowiedziała na pytania „Rzeczpospolitej” czy kontynuowane będą działania związane z powstaniem pomnika, ale także czy w oparciu o zatwierdzony już projekt, czy zostanie rozpisany nowy konkurs, i jaka będzie nowa lokalizacja tego pomnika.

Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z Instytutu Adama Mickiewicza wynika, że Ministerstwo Kultury „podjęło decyzję o wstrzymaniu realizacji przedmiotowego zadania we wskazanej lokalizacji”.

„W związku z powyższą decyzją MKiDN Instytut Adama Mickiewicza (IAM) wstrzymuje wszelkie działania związane z budową Pomnika, w tym także procedury związane z pozwoleniem na budowę dla dotychczasowych wytycznych (pisownia oryginalna – dop. red.)” - napisała rzeczniczka IAM Wioletta Łabuda–Iwaniak. I dodała: „Niniejszym z uwagi na potrzebę zrewidowania dotychczasowych założeń dotyczących upamiętnienia, powstaje przestrzeń dla rozmowy z instytucjami rządowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi, której założeniem będzie wypracowanie przyszłej formuły upamiętnienia”.

Czytaj więcej

15 sierpnia, czyli liberałowie poczuli dumę narodową

Problemy z pomnikiem Bitwy Warszawskiej od początku inwestycji

Pierwotnie pomnik miał powstać do końca 2021 roku. Konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na jego koncepcję Warszawa ogłosiła w grudniu 2019 roku. W kwietniu 2020 roku sędziowie wybrali koncepcję autorstwa pracowni Nizio Design International Mirosław Nizio. Jednak ówczesny minister kultury prof. Piotr Gliński zaproponował jej rozszerzenie o dodatkowe treści edukacyjne oraz zwiększenie wysokości pomnika. W czasie negocjacji okazało się, że koszt projektu i budowy pomnika wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niego przewyższa kwotę zabezpieczoną w budżecie miejskim. Dlatego sprawę prowadzenia inwestycji w 2021 roku przejęło Biuro Programu „Niepodległa”, jako instytucja podległa resortowi kultury.

Sam projekt był zmieniany. Już po zakończeniu konkursu zwiększono jego wysokość do 36 metrów (wstępnie projekt zakładał 23 metry), obok kolumny miały stanąć wysokie na cztery metry stele i fontanna otoczona ławkami wyposażonymi w urządzenia pozwalające np. na odtworzenie muzyki.

Budowa pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. została rozpoczęta przez Miasto Stołeczne Warszawa w 2019 r. Monument ten miał powstać w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli w 2020 r. przy placu na Rozdrożu. Ówczesny minister kultury Piotr Gliński (PiS), aby wesprzeć miasto Warszawa w realizacji tego projektu i jego dofinansowaniu, wyznaczył do jego realizacji Biuro „Niepodległa”.

WSA uchyla pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej

Pozostało 92% artykułu
Wojsko
Strzały na granicy z Białorusią. Jak często wojsko musi odpierać ataki migrantów?
Publicystyka
Marek Kozubal: Kto stanie murem za Antonim Macierewiczem
Historia
Baza polskich zabytków za granicą jest w języku ukraińskim
Społeczeństwo
Fein, delulu, yapping i womb womb – można głosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2024
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Społeczeństwo
Jaka pogoda czeka nas do świąt? IMGW podało prognozę długoterminową
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje