Narges Mohammadi otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla 2023

Norweski Komitet Noblowski przyznał w piątek Pokojową Nagrodę Nobla. Laureatką została Narges Mohammadi, irańska działaczka na rzecz praw człowieka.

Aktualizacja: 06.10.2023 11:46 Publikacja: 06.10.2023 11:01

Narges Mohammadi otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla 2023

Narges Mohammadi otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla 2023

Foto: NARGES MOHAMMADI FOUNDATION / AFP

zew

Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana w Oslo. Ogłoszono, że wyróżnienie otrzymała Narges Mohammadi, irańska działaczka na rzecz praw człowieka. Wyróżnienie przyznano za walkę laureatki z uciskiem kobiet w Iranie oraz walkę na rzecz promowania praw człowieka i wolności.

W tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla nominowano 212 osób i 93 organizacje. Polski Senat zgłosił do prestiżowej nagrody Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Kim jest Narges Mohammadi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla?

Mohammadi to jedna z czołowych irańskich działaczek na rzecz praw człowieka, prowadziła kampanię na rzecz praw kobiet oraz zniesienia kary śmierci.

Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen nazwała Narges Mohammadi "bojowniczką o wolność", a swoje wystąpienie rozpoczęła od wymówienia w języku perskim słów "kobieta, życie, wolność" - jednego z haseł pokojowych protestów przeciwko irańskim władzom.

Czytaj więcej

Komu przypadła Literacka Nagroda Nobla 2023? Znamy decyzję

Według organizacji Front Line Defenders, tegoroczna laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Narges Mohammadi, odsiaduje obecnie karę ok. 12 lat pozbawienia wolności w więzieniu w Teheranie. Zarzuty wobec niej obejmują m.in. szerzenie propagandy przeciwko państwu.

Narges Mohammadi jest wiceszefową organizacji pozarządowej kierowanej przez Szirin Ebadi, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2003 r. za "wysiłki na rzecz demokracji i praw człowieka, zwłaszcza skupione na walce o prawa kobiet i dzieci".

Media wśród faworytów do tegorocznego Pokojowego Nobla wymieniały osoby działające na rzecz praw kobiet w Iranie i Afganistanie oraz aktywistów klimatycznych. Wśród kandydatów wymieniani byli także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg czy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Pokojowa Nagroda Nobla - zwycięzcy

W 2022 roku, gdy wśród faworytów do Pokojowej Nagrody Nobla wymieniani byli liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska i rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, uhonorowano jedną osobę i dwie organizacje. Laureatami zostali wówczas Aleś Bialacki - białoruski działacz społeczny, obrońca praw człowieka, dyrektor Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiosna", rosyjska organizacja praw człowieka Memoriał oraz ukraińska organizacja praw człowieka Centrum Wolności Obywatelskich.

W poprzednim roku laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali dziennikarze Maria Ressa i Dmitrij Muratow.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla otrzymuje medal. Na awersie znajduje się portret Alfreda Nobla, na rewersie umieszczono symbol międzynarodowego braterstwa oraz sentencję w języku łacińskim, "Pro pace et fraternitate gentium" (Za pokój i braterstwo między ludźmi).

Nagrody Nobla 2023 - lista zwycięzców

W czwartek 5 października Akademia Szwedzka ogłosiła, że Literacką Nagroda Nobla za 2023 rok otrzymał norweski pisarz i dramaturg Jon Fosse, wyróżniony "za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, czego nie sposób wypowiedzieć".

W środę Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za 2023 rok. Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Aleksiej I. Jekimow zostali uhonorowani za odkrycie i syntezę kropek kwantowych, najmniejszych cząstek w nanotechnologii.

W poprzednim roku Nagrodę Nobla z chemii za pracę, która zaowocowała "genialnym narzędziem do budowy cząsteczek" otrzymali Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal i K. Barry Sharpless.

Czytaj więcej

Nagroda Nobla 2023 z dziedziny chemii została przyznana

We wtorek 3 października Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier otrzymali Nagrodę Nobla z fizyki za "eksperymentalne metody generujące attosekundowe impulsy światła dla celów badania dynamiki elektronów w materii". Attosekunda to jednostka czasu równa jednej trylionowej części sekundy.

"Eksperymenty laureatów wytworzyły impulsy światła tak krótkie, że mierzone w attosekundach, co pokazywało, że impulsy te mogą być wykorzystywane do dostarczania obrazów procesów zachodzących wewnątrz atomów i cząsteczek" - podano w oświadczeniu. Przewodnicząca Komitetu Noblowskiego Eva Olsson zaznaczyła, że można teraz otworzyć drzwi do świata elektronów.

Z kolei w poniedziałek Instytut Karolinska w Sztokholmie zdecydował, że tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trafi do Katalin Karikó i Drew Weissmana za prace nad modyfikacją mRNA i opracowanie techniki, która przyczyniła się do stworzenia szczepionek.

Nagrody Nobla 2023 - co przed nami?

Tydzień noblowski dobiega końca. Nie dowiedzieliśmy się jeszcze jedynie, kto został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii - nazwisko zwycięzcy ma zostać ogłoszone w poniedziałek 9 października.

Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku z inicjatywy Alfreda Nobla, który dorobił się majątku na odkryciu dynamitu. Swoją fortunę Nobel przeznaczył na sfinansowanie fundacji przyznającej nagrody.

Nagroda Nobla - ile wynosi jej wartość?

Jak już informowaliśmy w połowie września, Fundacja Nobla podała, że laureaci tegorocznych Nagród Nobla otrzymają dodatkowo milion koron, co zwiększy całkowitą kwotę nagrody do blisko miliona dolarów.

W ostatnich latach finansowa wartość Nagrody Nobla była kilkakrotnie zmieniania. W 2012 roku z powodu kryzysu wypłatę dla laureatów tego prestiżowego wyróżnienia obniżono z 10 do 8 mln koron, ponieważ Fundacja Nobla chciała wzmocnić swoje finanse.

Czytaj więcej

Nagroda Nobla 2023 z fizyki przyznana

W 2013 roku, Nagrody Nobla za osiągnięcia w nauce, literaturze oraz na rzecz pokoju, po raz pierwszy przyznane w 1901 roku, były warto ok. 1,2 mln dolarów, mimo obniżenia kwoty nagrody do 8 mln koron.

Każdy z laureatów Nagrody Nobla nie tylko nagrodę pieniężną, ale także złoty medal oraz dyplom. W każdej kategorii może być więcej niż jedna osoba wyróżniona. Jeśli w danej kategorii jest więcej niż jeden zwycięzca, nobliści dzielą się nagrodą pieniężną po równo, W tym roku Nagroda Nobla to 11 milionów koron szwedzkich (4,4 mln zł).

Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana w Oslo. Ogłoszono, że wyróżnienie otrzymała Narges Mohammadi, irańska działaczka na rzecz praw człowieka. Wyróżnienie przyznano za walkę laureatki z uciskiem kobiet w Iranie oraz walkę na rzecz promowania praw człowieka i wolności.

W tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla nominowano 212 osób i 93 organizacje. Polski Senat zgłosił do prestiżowej nagrody Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Pozostało 93% artykułu
Społeczeństwo
Facebook i TikTok dozwolone od lat 16? Ustawa jest już w australijskim parlamencie
Społeczeństwo
Rosji brakuje pieniędzy na wojnę. Ale noworoczne imprezy będą huczne
Społeczeństwo
Samolot trafiony pociskiem. Ewakuowano pasażerów
Społeczeństwo
Agenci z Białorusi są w Polsce. Pokazujemy, jak działa wywiad Aleksandra Łukaszenki
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Ujawniamy, jak Aleksander Łukaszenko umieścił agentów w Polsce