Premier Elisabeth Borne skorzystała 16 marca z artykułu 49.3 konstytucji, by przeforsować podwyższenie wieku emerytalnego do 64 lat bez głosowania w Zgromadzeniu Narodowym. Rząd przekonuje, że podniesienie wieku emerytalnego o dwa lata - do 64 lat - jest kluczowe dla utrzymania obecnego systemu emerytalnego.
Artykuł 49.3 francuskiej konstytucji pozwala na ratyfikację ustawy bez głosowania, jeżeli większość posłów nie opowie się za obaleniem rządu. Borne sięgając po niego w przypadku ustawy reformującej francuski system emerytalny zasygnalizowała, że francuskiemu rządowi nie udało się zapewnić sobie większości w Zgromadzeniu Narodowym dla tej reformy.
Czytaj więcej
Po wieczornych i nocnych protestach przeciwko reformie emerytalnej, do których dochodziło w Paryżu i innych miastach Francji po wygranym przez rząd Elisabeth Borne głosowaniu ws. wotum zaufania w Zgromadzeniu Narodowym, aresztowano ponad 200 osób - informuje francuska policja.
W sondażu opublikowanym 20 marca przez BFMTV 68 proc. Francuzów deklarowało, że chciałoby upadku rządu. Jednak w głosowaniu w Zgromadzeniu Narodowym, które miało miejsce tego dnia, do odwołania rządu Borne zabrakło dziewięciu głosów.
Od wieczora 20 marca w Paryżu i innych miastach Francji dochodzi do protestów, w czasie których demonstranci ścierają się z policją, a na ulicach Paryża podpalają śmieci, piętrzące się na ulicach ze względu na strajk służb oczyszczania miasta.