Dziesiątki tysięcy wściekłych uczniów i studentów domagają się zmian w kodeksie karnym i prawie transportowym, paraliżując liczącą 17 milionów mieszkańców stolicę Bangladeszu. Powodem demonstracji jest wypadek z 29 lipca. Rozpędzony prywatny autobus wjechał w grupę nastolatków, powodując śmierć dwójki z nich.
- W poprawce zaproponowano wprowadzenie najwyższego wymiaru kary, jeśli dochodzi do zabicia w wypadku - powiedział agencji Reuters pragnący zachować anonimowość urzędnik z ministerstwa sprawiedliwości Bangladeszu.
Obecnie maksymalna kara to trzy lata więzienia. Kara śmierci za wypadki drogowe jest właściwie niespotykana nigdzie. Władze Bangladeszu, rozważając zmiany w prawodawstwie, zwróciły uwagę na dużą rozpiętość w karaniu na świecie - od 14 lat więzienia w ekstremalnych przypadkach w Wielkiej Brytanii, do dwóch lat w sąsiednich Indiach.
Sheikh Shafi, student politechniki w Dhace, który w 2015 roku stracił w wypadku drogowym brata, powiedział agencji Reuters, że problemem nie jest jednak tylko kodeks karny, a w dużej mierze prawo transportowe. Według niego kierowcy autobusów nie otrzymują stałej pensji, a zamiast tego zarabiają na prowizji od liczby zabranych pasażerów, co zmusza ich do pracy przez długie godziny. Dodatkowym efektem jest przeładowanie pojazdów i pospieszna jazda, bo szybkie zakończenie kursu oznacza, że szybciej można rozpocząć kolejny.
- Naszym żądaniem jest, aby kierowcy mogli pracować maksymalnie 10 godzin. System oparty na prowizjach musi zostać wyeliminowany - powiedział Shafi, który został ranny w czasie sobotnich protestów.