Darczyńca ma możliwość odwołania jeszcze niewykonanej darowizny, jeżeli po zawarciu umowy darowizny jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb lub bez uszczerbku dla ciążącego na nim ustawowego obowiązku alimentacyjnego. Celem takiego uregulowania jest ochrona sytuacji majątkowej darczyńcy oraz osób, wobec których pozostaje on ustawowo zobowiązany alimentacyjnie, mając na uwadze nieodpłatny charakter umowy darowizny. Inny cel przyświecał ustawodawcy, który wprowadził do kodeksu cywilnego również możliwość odwołania darowizny nawet już wykonanej, jeżeli obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Pozostawienie obdarowanego z przysporzeniem nieodpłatnie poczynionym na jego rzecz przez darczyńcę w sytuacji, gdy zachowanie obdarowanego wobec darczyńcy znacznie wykracza poza powszechnie akceptowane normy etyczne i moralne, kłóciłoby się z poczuciem sprawiedliwości. Stąd też w kodeksie cywilnym zawarto odpowiednie przepisy pozwalające na zniweczenie nawet dokonanej już darowizny w razie zaistnienia omawianej sytuacji.
Czytaj więcej
Mając na uwadze nieodpłatny charakter umowy darowizny, ustawodawca objął szczególną ochroną prawną osobę i sytuację finansową darczyńcy, którego świadczenie odbywa się kosztem jego majątku, bez ekwiwalentu ze strony obdarowanego.
Rażąca niewdzięczność
Pojęcie rażącej niewdzięczności obdarowanego, stanowiącej podstawę odwołania darowizny przez darczyńcę, celowo ujęte zostało przez ustawodawcę jako zwrot niedookreślony, którego możliwość zastosowania powinna być oceniana każdorazowo w zależności od zaistniałego stanu faktycznego. Przez rażącą niewdzięczność obdarowanego rozumie się takie jego zachowanie (działanie lub zaniechanie) wobec darczyńcy, które pozostaje w istotnej sprzeczności z powszechnie przestrzeganymi normami etycznymi i moralnymi, nakazującymi okazywanie szacunku osobie, która w sposób bezinteresowny poczyniła bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego. Ze względu na nadanie w ustawie omawianemu pojęciu kwalifikowanej formy, poprzez użycie słowa „rażąca”, należy przyjąć, że nie każda niewdzięczność obdarowanego stanowić będzie podstawę odwołania darowizny, a jedynie taka jej postać, która nie jest możliwa do pogodzenia ze wspomnianymi normami w stopniu znaczącym (zarówno w subiektywnej ocenie obdarowanego, jak i z obiektywnego punktu widzenia). Również wcześniejsze, naganne zachowanie obdarowanego, tj. przejawiane jeszcze przed zawarciem umowy darowizny lub przed jej wykonaniem przez darczyńcę, nie będzie stanowić podstawy odwołania darowizny, bo należy uznać, że nie mogło być ono dotkliwe dla darczyńcy, skoro zdecydował się zawrzeć umowę, a następnie wykonać darowiznę. W doktrynie przyjmuje się także, że poza zakresem pojęcia rażącej niewdzięczności znajdować się będą choćby istotnie naganne zachowania obdarowanego, do których doszło w sposób niezawiniony lub choćby z winy nieumyślnej. Rażąca niewdzięczność obdarowanego, będąca podstawą odwołania darowizny, musi być wymierzona w darczyńcę, co oznacza, że musi ona dotyczyć go bezpośrednio lub choćby pośrednio, np. gdy wymierzona jest w osobę bliską darczyńcy, a przez to oddziałuje negatywnie także na niego samego.
Przykłady przejawów rażącej niewdzięczności
Nie sposób przedstawić katalogu zamkniętego zachowań mogących stanowić przejaw rażącej niewdzięczności. Jedynie przykładowo, do sytuacji, w której obdarowany dopuszcza się rażącej niewdzięczności wobec darczyńcy, może dojść w przypadku popełnienia przez obdarowanego poważnego przestępstwa przeciwko osobie darczyńcy lub jego mieniu, istotnego i długotrwałego zaniedbywania obowiązków rodzinnych, w szczególności obowiązku alimentacyjnego wobec darczyńcy, lub choćby celowego i nasilonego działania na niekorzyść darczyńcy w sferze osobistej lub majątkowej. Każdorazowo jednak należy pamiętać o ocenie danego zachowania w ramach konkretnego stanu faktycznego, obowiązujących zwyczajów i stosunków, które mogą w danych okolicznościach modyfikować zarówno poczucie niewdzięczności, jak i poziom jej natężenia.