RPO Marcin Wiącek dostaje w tej sprawie sporo sygnałów. Ludzie mają wątpliwości co do przepisów nt. zwolnienia podatkowego dla osób najbliższych z tytułu przyjętej darowizny gotówkowej. Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w tym zakresie są niejasne, a efektem są spory podatników z fiskusem.
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, korzysta ze zwolnienia od podatku, ale pod następującymi warunkami:
- podatnik musi zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego,
- gdy przedmiotem nabycia są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza 9637 zł, należy udokumentować otrzymanie środków pieniężnych dowodem przekazania ich na rachunek płatniczy nabywcy.
I tu pojawiają się liczne wątpliwości. Chodzi o zwrot: „dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym”.