Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok w sprawie stosunkowo nowego tzw. exit tax, czyli podatku od wyjścia. Nie zgodził się z fiskusem, że można nim objąć darowiznę udziałów wchodzących w skład majątku osobistego matki przekazanych na rzecz syna.
Sprawa dotyczyła interpretacji indywidualnej. Podatniczka we wniosku wyjaśniła, że jest polskim rezydentem podatkowym i w Polsce rozlicza się z podatków. Jest wspólnikiem w polskiej spółce kapitałowej. Udziały w niej planuje jednak nieodpłatnie przekazać w sukcesji rodzinnej synowi. Wartość tych udziałów będzie przekraczała 4 mln zł. Kobieta zaznaczyła, że nie prowadzi działalności gospodarczej, a jej syn nie mieszka w Polsce i jest rezydentem podatkowym w kraju swojego zamieszkania.
Nie ma podstaw
Podatniczka chciała potwierdzenia, że darowizna udziałów w spółce na rzecz jej syna nie spowoduje dla niej obowiązku wniesienia podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków, tzw. exit tax.
Czytaj więcej
Z dyrektywy nie wynika, że podatek od wyjścia ma zastosowanie do darowizny majątku osobistego darczyńcy.
Fiskus odpowiedział jednak, że podatek mu się należy. Przypomniał, że od 2019 r. do ustawy o PIT dodano art. 30da –art. 30di dotyczące opodatkowania dochodów z niezrealizowanych zysków tzw. exit tax. Przepisy te stanowią transpozycję dyrektywy ATAD mającej na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania. Zdaniem urzędników opisana sytuacja będzie skutkować powstaniem – stosownie do art. 30dh ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT – obowiązku podatkowego.