W poniedziałek i wtorek w Polsce będzie przebywał prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron. Wizycie towarzyszyć będzie Polsko-Francuskie Forum Przemysłowe. W skład delegacji wejdzie m.in. szefowa francuskiego resortu obrony Florence Parly.
Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, jednym z kluczowych elementów, które mają zostać poruszane w trakcie dwustronnych rozmów polsko-francuskich ma być szeroko pojęta tematyka obronności obu państw, a w tym współpracy politycznej, przemysłowej i wojskowej oraz wspólnego umacniania swoich pozycji w Europie i na świecie, a także w strukturach Unii Europejskiej i NATO.
Możemy założyć, że będą one dotyczyły m.in. naszego uczestnictwa w budowie nowego czołgu, a także udziału francuskiego partnera w programie Orka, czyli zakupu nowoczesnego okrętu podwodnego.
Strona francuska jest gotowa nie tylko sprzedać nam nowy okręt, ale także uczestniczyć w modernizacji okrętu podwodnego ORP Orzeł, który od wielu miesięcy nie może w pełni realizować swoich zadań. Jak niedawno podawał portal Defence24, taka propozycja została złożona MON wspólnie przez: spółkę Polska Grupa Zbrojeniowa, spółkę PGZ Stocznia Wojenna oraz francuski koncern Naval Group. Zakłada ona możliwość zachowania ciągłości szkolenia personelu Dywizjonu Okrętów Podwodnych i jednocześnie wykonywania w przyszłości za pomocą tego okrętu zadań operacyjnych.
„Zakres prac zaproponowany MON przez polsko-francuskie konsorcjum ma na celu nie tylko doprowadzenie ORP „Orzeł" do pełnej sprawności technicznej (z wymianą lub naprawą elementów wyposażenia), ale również zmodernizowanie systemów pokładowych tej jednostki, z dodaniem zupełnie nowych systemów uzbrojenia. Lista prac dotyczących przywrócenia sprawności mechanizmów okrętowych została wcześniej uzgodniona z przedstawicielami Marynarki Wojennej RP" – czytamy w Defence24. Naprawa ma być realizowana w stoczni PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni, ze wsparciem specjalistów koncernu Naval Group.