MON przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie korpusów osobowych, grup osobowych i specjalności wojskowych żołnierzy w czynnej służbie wojskowej. Ten akt prawny dokonuje podziału żołnierzy w służbie czynnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na korpusy osobowe (KO), grupy osobowe (GO) oraz specjalności wojskowe (SW).
Projekt ten reguluje działania WOT, a także możliwości kształcenia żołnierzy dla tego rodzaju sił zbrojnych.
Nowością jest wprowadzenie specjalności wojskowych, w związku z wdrażaniem programów WISŁA i NAREW. Nowe stanowiska wojskowe utworzono zatem w pododdziałach rakiet taktycznych nowej generacji (Homar) w tym związanych z obsługą wyrzutni rakiet operacyjno -technicznych. Analogicznie w korpusie osobowym przeciwlotniczym w grupie osobowej przeciwlotniczych zestawów rakietowych utworzono nowe specjalności wojskowe dla żołnierzy obsługujących zestawy rakietowe krótkiego zasięgu oraz średniego zasięgu. Szkolenie żołnierzy w tych specjalnościach – wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji, realizowane będzie w Wojskowej Akademii Technicznej i w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych Koszalin.
Do Sił Powietrznych wprowadzono specjalność m.in. identyfikacja bojowa, która umożliwi szkolenie w Lotniczej Akademii Wojskowej oficerów identyfikacji bojowej z umiejętnością „tworzenia kompleksowego produktu w sposób tożsamy z NATO, z którego będą korzystali wszyscy uczestnicy Sytemu Obrony Powietrznej, w tym załogi statków powietrznych mogące odebrać RAP". Utworzono też specjalność steward/stewardessa co ma pozwolić na poprawę (opartego dotychczas wyłącznie o personel cywilny) systemu zabezpieczenia obsługi pokładowej lotów w tym w samolotach VIP.
Zaś w grupie osobowej radiotechnicznej wykreślono specjalność obsługa stacji radiolokacyjnych sondowania wiatru, z uwagi na to, że taki sprzęt już nie znajduje się na wyposażeniu Sił Zbrojnych. W grupie bezzałogowych statków powietrznych i wskazywania celów dodano specjalizację pilot - operator bezzałogowych statków powietrznych i specjalność eksploatacja urządzeń treningowych i symulatorów. Miejscem szkolenia podoficerów i szeregowych będzie Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie.