- Rozmawialiśmy wcześniej o organizowaniu sesji rad z pomocą środków komunikowania się na odległość. Czy podobne zasady znajdują zastosowanie do posiedzeń zarządów powiatów i województw?
W mojej ocenie nie ma przeszkód, żeby organizować posiedzenia zarządów w sposób zdalny. Co prawda, można usłyszeć głosy (jak już wspominałem w przypadku organizowania posiedzeń Sejmu), że przepisy nie pozwalają na takie procedowanie. Wydaje mi się jednak, że w tak nadzwyczajnych okolicznościach, warto by w procesie wykładni przepisów uwzględniać także zdrowy rozsądek.
Jestem także przekonany, że po ustaniu trwającej epidemii wiele osób zrozumie, że zmiany w sposobie pracy (w tym również organów administracji publicznej) są nieuniknione – będą powodowały oszczędność czasu a także realne oszczędności finansowe. Wydaje mi się, że częściej będziemy mogli spotkać się z dokumentami cyfrowymi niż z tradycyjnym „papierem", co usprawni obieg dokumentacji. Te rozwiązania są dostępne dzisiaj, ale ciągle mamy pewną barierę psychologiczną przed korzystaniem z nich. Dzisiaj epidemia wymusza tę zmianę, niezależnie od naszego stosunku do tego rodzaju rozwiązań. Stąd też po tym wszystkim, te nowe formy komunikacji i organizacji pracy po prostu z nami zostaną.
– rozmawiał Jakub Dorosz-Kruczyński
dr Jacek Piecha, adiunkt w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert prawa samorządu terytorialnego
Zdalne obrady
Sejm uchwali nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zmiany dotyczą m.in. funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego – w tym zagadnień omawianych w rozmowie (przeprowadzonej przed uchwaleniem ustawy). Nowelizacja umożliwia m.in.:
? podejmowanie rozstrzygnięć i uchwał przez organy stanowiące JST, oraz kolegialne organy wykonawcze JST z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość lub korespondencyjnie (zdalny tryb obradowania). Taki tryb jest dopuszczalny także w odniesieniu do prac komisji i zespołów takich organów. O jego zastosowaniu decyduje osoba uprawniona do przewodniczenia danemu organowi (art. 15zzy ww. ustawy);
? podjęcie decyzji przez kolegialne organy administracji publicznej (w tym także kolegialne organy JST) o odbyciu swoich posiedzeń przy użyciu środków komunikacji elektronicznej (art. 15zzzj ww. ustawy). Wówczas konieczne jest zapewnienie z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa:
– transmisji posiedzenia w czasie rzeczywistym pomiędzy uczestnikami posiedzenia danego organu;
– wielostronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy posiedzenia danego organu mogą wypowiadać się w toku jego posiedzenia.