Koronawirus: plan ratunkowy dla gmin
Mimo to, działania ustawodawcy nie są konsekwentne. Rozwiązania wymaga kwestia budżetów obywatelskich. Wiążą one część samorządowych wydatków, które obecnym stanie prawnym mogą być przeznaczone tylko na sfinansowanie wybranych w tej procedurze projektów. Tymczasem przymus wydatkowania pieniędzy na ławki, ścieżki rowerowe, place zabaw i wydarzenia kulturalne (to przykłady typowych projektów wybieranych w budżetach obywatelskich) wydaje się w obecnej sytuacji niecelowy. Samorządy mogą mieć w tym roku budżetowym problemy z finansowaniem wydatków bieżących i niezbędnych inwestycji.
Problem na dwóch poziomach
Przyjęta w styczniu 2018 r. ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, umożliwiała utworzenie budżetów obywatelskich w jednostkach samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Z kolei miasta na prawach powiatu zostały zobowiązane do realizowania budżetów obywatelskich na podstawie art. 5a ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym (u.s.g.). Przy czym muszą one przeznaczyć na ten cel co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.
Problemy dotyczące funkcjonowania budżetów obywatelskich pojawiają się na dwóch poziomach – na etapie zgłaszania projektów i ich wyboru, oraz na etapie realizacji wybranych projektów. Faktycznie jedna edycja budżetu obywatelskiego realizowana jest w ciągu dwóch kolejnych lat – w pierwszym roku prowadzona jest procedura „wyborcza", w drugim realizowane są wybrane projekty.
Stan epidemii ogłoszony w związku z COVID-19 faktycznie uniemożliwia realizację pierwszej części procedury. Z uwagi na ograniczenia w poruszaniu się, nie jest możliwe zbieranie podpisów poparcia pod projektami zgłaszanymi do budżetu obywatelskiego. Praktycznie niemożliwa staje się także ich promocja wśród mieszkańców danego samorządu. Problemy te są w znacznej mierze analogiczne do tych związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej w tym samym czasie. Natomiast samo głosowanie w budżecie obywatelskim nie musi być problemem, gdyż często odbywa się z użyciem dedykowanej aplikacji lub strony internetowej.
Z kolei konieczność przeciwdziałania epidemii COVID-19 zarówno w zakresie skutków epidemicznych jak i jej skutków finansowych jest ograniczona przez usztywnienie wydatków przeznaczonych na projekty wybrane w budżecie obywatelskim.