Zgodnie z projektem ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy m.in. organizacje pozarządowe, urzędy pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, samorządy, agencje zatrudnienia będą mogły starać się o pozyskanie z Funduszu Pracy pieniędzy na organizację działań wspierających aktywizację zawodową, integrację i aktywność społeczną cudzoziemców. Do działań integracyjnych można zaliczyć np. pomoc w nauce języka osobom podejmującym pracę.
Nowe rozwiązanie umożliwi korzystanie z kursów osobom pracującym (a nie jedynie bezrobotnym jak aktualnie) oraz pozwoli na pozyskanie pieniędzy na przeprowadzenie kursów nowym podmiotom m.in. organizacjom pozarządowym. Obecnie pieniądze na organizowanie kursów mogą otrzymywać powiaty. Adwokat Karolina Schiffter, partner w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler, podkreśla, że zgodnie z obowiązującym art. 40b ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy starosta inicjuje, organizuje i finansuje z Funduszu Pracy szkolenia z języka polskiego dla osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy cudzoziemców. Aby z takiego szkolenia skorzystać, bezrobotny musi przedstawić skierowanie z urzędu pracy, w którym jest zarejestrowany.
Małgorzata Stafijowska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy, podkreśla, że także urzędy pracy otrzymują na początku roku pieniądze z Funduszu Pracy na aktywizację osób bezrobotnych poszukujących pracy, z których mają możliwość finansować organizację szkoleń z języka polskiego dla cudzoziemców. W ciągu roku pojawiają się także środki z rezerwy czy też z programów specjalnych i pilotażowych. Dla przykładu Urząd Pracy m.st. Warszawy po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie zorganizował z Funduszu Pracy szkolenia z języka polskiego dla ponad 1200 osób. Cudzoziemcy, także z innych krajów niż Ukraina, nadal mają możliwość uczestnictwa w takich kursach, nawet specjalistycznych, adresowanych do pracy w konkretnej branży.
Spadek liczby cudzoziemców zarejestrowanych w polskich urzędach pracy
Także Błażej Siedlich z KBZ Żuradzki Barczyk & Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. k. przypomina, że w już minionych latach podmioty publiczne organizowały kursy z języka polskiego. W latach 2022–2023 starostwo powiatowe w Poznaniu zorganizowało łącznie cztery kursy języka polskiego dla Ukraińców. Z racji, że ostatnia edycja nie cieszyła się dużym zainteresowaniem, zaprzestano organizowania kolejnych edycji, które w całości były opłacone ze środków własnych powiatu.