Takie rozwiązanie przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej, który przyjął rząd. Na podstawie tych przepisów Rada Ministrów będzie mogła przyjąć programy dofinansowania pensji m.in. pracowników jednostek pomocy społecznej (w tym domów pomocy społecznej), samorządowych żłobków i klubów dziecięcych oraz jednostek organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Rząd planuje, że dodatki dla pracowników przewidziane w programach będą wynosić 1 tys. zł brutto i mają być wypłacane od 1 lipca 2024 roku. Rozwiązanie obejmie ok. 190 tys. osób.
Dodatek, ale bez wliczania do innych wypłat
Tym samym samorządy dostaną dodatkowe pieniądze, które będą mogły przeznaczyć na zwiększenie wysokości wynagrodzeń pracowników wspomnianych jednostek. Dofinansowanie będzie wypłacane zatrudnionym w formie dodatku motywacyjnego. Jeśli rząd uchwali wspomniane programy przekazane samorządom środki w całości będą przeznaczane na zwiększenie wynagrodzeń oraz kosztów składek od wynagrodzeń pracowników.
To dobra informacja dla zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej i opieki nad dziećmi, ale planowana formuła wypłat ma też minusy. Pracownicy dostaną dodatek, wypłacany w ramach czasowego programu, a nie stałą podwyżkę swojego wynagrodzenia. Nie będzie on wliczany do innych świadczeń przysługujących pracownikowi, czyli np. nie wpłynie na wysokość trzynastek (dodatkowego wynagrodzenia rocznego) lub nagród rocznych (nie podwyższy ich wysokości). W tym kontekście lepszym rozwiązaniem dla zatrudnionych byłoby po prostu podwyższenie ich pensji, bo wtedy wyższe wypłaty nie zależałyby od woli politycznej (przyjmowania kolejnych programów).
Czytaj więcej
Samorządy chcą zmian w sposobie wynagradzania medycznych pracowników domów pomocy społecznej. Ich zdaniem trzeba wyrównać płace w pomocy społecznej i w ochronie zdrowia.