Czy podatnik ma prawo się pomylić?
Marcin Łoboda: Oczywiście, że może. Ma prawo skorygować swoje zeznanie podatkowe. Urząd skarbowy może mu w tym pomóc. W tym celu można osobiście przyjść do urzędu, ale my zachęcamy do różnych elektronicznych form kontaktu z administracją skarbową. I takie właśnie widzimy zadania urzędów skarbowych: pomóc tym 99 procentom podatników, którzy są uczciwi. Natomiast inne są zadania Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie zwalczania patologii szkodzących przedsiębiorcom i równej konkurencji. Tam, gdzie podatek jest swoistym „towarem”, a nie wynikiem działalności gospodarczej, powinny działać wyspecjalizowane urzędy celno-skarbowe, które takie patologie muszą eliminować z rynku.
Rozdzielenie tej funkcji „obsługowej” od kontrolno- -represyjnej zapowiadano jeszcze przed wyborami. Jak w praktyce będzie to wyglądało?
Zbigniew Stawicki: Funkcja zwalczania tych patologii ma służyć szeroko rozumianemu bezpieczeństwu finansowemu państwa. Są bowiem przestępstwa gospodarcze nawet niekoniecznie związane z podatkami. Pracujemy nad koncepcją specjalizacji urzędów celno-skarbowych, tak aby zajęły się one wyłącznie zwalczaniem przestępczości ekonomicznej. Ich zadania będą polegały na analizach, kontroli i dochodzeniach. Docelowo na bazie UCS-ów powstanie nowa służba. Zresztą już dziś wiele zadań KAS nie dotyczy bezpośrednio podatków, na przykład egzekwowanie sankcji nałożonych na Rosję. W tych działaniach położymy nacisk nie tylko na kontrole, ale przede wszystkim na analizę ryzyka, by działać wyprzedzająco, a nie dopiero wtedy, gdy już dojdzie do przestępstwa. UCS-y odejdą zatem od kontroli zwykłych przedsiębiorców, nastawiając się raczej na ściganie przestępców. Oczywiście będzie się pewnie zdarzało, że UCS skontroluje uczciwą firmę, ale raczej w celu zbierania dowodów, a nie utrudniania jej działalności. Taka kontrola nie będzie oznaczała, że przedsiębiorca jest podejrzany o przestępstwo.
A czy będą zmiany w „zwykłych” urzędach skarbowych i izbach administracji skarbowej?