Materiał powstałe współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA
To właśnie tam, przy wsparciu lokalnego samorządu, zaangażowaniu Miejskiej Biblioteki Publicznej i licznych organizacji pozarządowych podpisano Deklarację współpracy. Ma ona jeden podstawowy cel – wprowadzenie zmiany w podejściu i mentalności nie tylko urzędników, ale także mieszkańców.
Sygnatariusze Deklaracji wierzą, że „wzajemne działania pozwolą spojrzeć na czytelnictwo przez pryzmat narzędzia rozwoju i modernizacji społeczeństwa. Mając na względzie dobro mieszkańców, dbając o ich poziom edukacji, zamożności, zadowolenia z życia, stan zdrowia, dążąc do likwidacji ubóstwa, prewencji uzależnień, niwelowania różnic w możliwościach rozwojowych, pragniemy wspólnie podjąć wysiłek na rzecz promocji i wsparcia rozwoju czytelnictwa w naszym mieście”.
„Czytająca Polska”
Uczestnicy przez dwa dni pracowali – w ramach akcji „Czytająca Polska” - nad strategiami wsparcia czytelnictwa na poziomie szkoły, firmy, gminy i całego państwa. Warsztaty Koalicji zainicjowane zostały przez Fundację Powszechnego Czytania, Krakowski KBF, Polską Izbę Książki i Wrocławski Dom Literatury; prowadzone są już trzeci rok, a do koordynatorów działań na rzecz propagowania czytelnictwa dołączyło Biuro Prezydenta Gdańska ds. Kultury. Warto dodać, że Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, skupiająca największe miasta polskie wspiera od samego początku wszystkie działania Koalicji.
Czytaj więcej
Poziom czytelnictwa w mniejszym bądź większym stopniu spada w całej Europie. Do rzadkości należą takie „wyspy”, jak Czechy, gdzie według najnowszych badań czyta aż 83 proc. społeczeństwa. Polska od lat zajmuje miejsce mniej więcej w połowie europejskiej stawki.