W Zabrzu zmieniają podejście do czytania

„Czytelnictwo w Polsce jest na znacząco niższym poziomie niż w wielu innych krajach Europy. Negatywne skutki tego stanu rzeczy są nie zostały w Polsce przez nas dokładnie zbadane, ale na podstawie naszej wiedzy na temat badań o analizach innych rynków sądzimy, że Polska rocznie traci kilka, a może nawet kilkanaście miliardów złotych ze względu zbyt mały odsetek czytających. Polepszenie tej sytuacji jest polską racją stanu. Dlatego spotykamy się, dlatego uczestnicy gotowi są przyjeżdżać z najróżniejszych miejsc w Polsce – wszyscy rozumiemy, że temat jest bardzo istotny” – napisali uczestnicy Koalicji „Czytająca Polska”, którzy zakończyli dwudniowe warsztaty w Zabrzu.

Publikacja: 22.03.2024 10:03

W Zabrzu zmieniają podejście do czytania

Foto: AdobeStock

Materiał powstałe współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA

To właśnie tam, przy wsparciu lokalnego samorządu, zaangażowaniu Miejskiej Biblioteki Publicznej i licznych organizacji pozarządowych podpisano Deklarację współpracy. Ma ona jeden podstawowy cel – wprowadzenie zmiany w podejściu i mentalności nie tylko urzędników, ale także mieszkańców.

Sygnatariusze Deklaracji wierzą, że „wzajemne działania pozwolą spojrzeć na czytelnictwo przez pryzmat narzędzia rozwoju i modernizacji społeczeństwa. Mając na względzie dobro mieszkańców, dbając o ich poziom edukacji, zamożności, zadowolenia z życia, stan zdrowia, dążąc do likwidacji ubóstwa, prewencji uzależnień, niwelowania różnic w możliwościach rozwojowych, pragniemy wspólnie podjąć wysiłek na rzecz promocji i wsparcia rozwoju czytelnictwa w naszym mieście”.

„Czytająca Polska”

Uczestnicy przez dwa dni pracowali – w ramach akcji „Czytająca Polska” - nad strategiami wsparcia czytelnictwa na poziomie szkoły, firmy, gminy i całego państwa. Warsztaty Koalicji zainicjowane zostały przez Fundację Powszechnego Czytania, Krakowski KBF, Polską Izbę Książki i Wrocławski Dom Literatury; prowadzone są już trzeci rok, a do koordynatorów działań na rzecz propagowania czytelnictwa dołączyło Biuro Prezydenta Gdańska ds. Kultury. Warto dodać, że Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, skupiająca największe miasta polskie wspiera od samego początku wszystkie działania Koalicji.

Czytaj więcej

Czasy AI nie wykluczają książki i czytania

Jesteśmy zaskoczeni, że jako pierwsi w Polsce doszliśmy do takich wniosków – przecież dostępne są tak liczne badania i publikacje pokazujące, że czytanie wzmacnia kompetencje obywatela w najróżniejszych dziedzinach – tworzy społeczności silniejsze intelektualnie, ekonomicznie i społecznie. Inwestycja w czytanie jest po prostu w najlepiej pojętym interesie każdej społeczności – podkreślają zgodnie Tomasz Iwasiów, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu oraz Małgorzata Giela, Naczelnik Miejskiego Wydziału Rozwoju Urzędu.

Zabrze wspiera czytelnictwo

Wspieranie rozwoju czytelnictwa w Zabrzu jest działaniem na rzecz dobra wspólnego, dlatego ważne jest, aby wszystkie instytucje i podmioty działały w tym zakresie, podejmując wspólne inicjatywy oraz tworząc strategie rozwoju czytelnictwa. Czytanie, rozumienie i analiza tekstu to umiejętności, z którymi się nie rodzimy, musimy je wykształcić, ważna jest zatem nie tylko odpowiednia edukacja, ale przede wszystkim pokazanie, że jest to kompetencja kluczowa dla sukcesu w życiu osobistym i zawodowym każdego mieszkańca.

To przesłanie podpisanej Deklaracji powinno znaleźć licznych naśladowców w lokalnych społecznościach Polski.

I gdy udałoby się skoordynować działania oddolne, ludzi kultury, samorządów, bibliotek z wsparciem instytucji państwa (na przykład wprowadzenie stawki zerowej VAT na książki), to być może wreszcie zaczęlibyśmy wychodzić z tego zaklętego od lat kręgu spadającego czytelnictwa.

Sejmowa podkomisja ds. czytelnictwa

Powstała w Sejmie podkomisja do spraw czytelnictwa i praw autorskich jeszcze w kwietniu planuje zorganizować szeroką debatę nad stanem czytelnictwa w Polsce. I, miejmy nadzieję, że dyskusja z udziałem resortu kultury, być może edukacji, ale przede wszystkim z partnerami społecznymi pozwoli wypracować politykom spójne i szybkie działania na rzecz promocji czytelnictwa i dostępności książek.

Czytaj więcej

Czytanie treści na papierze bardziej wartościowe niż "czytanie cyfrowe". Rozwija ważną umiejętność

Materiał powstałe współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA

To właśnie tam, przy wsparciu lokalnego samorządu, zaangażowaniu Miejskiej Biblioteki Publicznej i licznych organizacji pozarządowych podpisano Deklarację współpracy. Ma ona jeden podstawowy cel – wprowadzenie zmiany w podejściu i mentalności nie tylko urzędników, ale także mieszkańców.

Pozostało 91% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach