- Rada gminy, uzupełniając zasady rozmieszczenia punktów sprzedaży alkoholu w gminie, chce ustalić wymagania dotyczące wyglądu ogródków piwnych w centrum miasta. Czy przysługuje jej takie uprawnienie?
Nie. W art. 18 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej u.w.t.) przewidziano, że detaliczna sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży, może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Takie zezwolenia wydaje się oddzielnie na następujące rodzajów napojów: do 4,5% zawartości alkoholu i na piwo, powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz powyżej 18% zawartości alkoholu. Wójt wydaje zezwolenie po uzyskaniu pozytywnej opinii gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o zgodności lokalizacji danego punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy, w których ustalono liczbę punktów sprzedaży alkoholu i ich usytuowanie (art. 18 ust. 3a oraz art. 12 ust. 1 i 2 u.w.t.).
W orzecznictwie podkreśla się, że decyzja w sprawie omawianego zezwolenia jest decyzją częściowo związaną, o ograniczonym zakresie uznania administracyjnego. Spełnienie przez wnioskodawcę warunków określonych w u.w.t. wiąże się z koniecznością wydania zezwolenia. Tylko w sytuacji, gdy wnioskodawca nie uzyska pozytywnej opinii gminnej komisji, możliwa jest decyzja odmawiająca udzielenia zezwolenia (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 15 kwietnia 2015 r., sygn. I SA/Bk 19/15, LEX nr 1712839). W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 maja 2016 r. (sygn. II GSK 2995/14, LEX nr 2065419) podkreślono, że zakres opinii wydawanej przez gminną komisję wynika z art. 18 ust. 3a u.w.t. Odnosi się ona tylko do kwestii zgodnościlokalizacji punktu sprzedaży z aktami prawa miejscowego. Komisja nie może brać pod uwagę żadnych innych przesłanek.
W myśl art. 12 ust. 1 i 2 u.w.t. rada gminy ustala, w drodze uchwały:
- dla terenu gminy (miasta) liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży oraz