Mowa o projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania karnego złożonym przez Polskę 2050, który jest odpowiedzią na petycję Naczelnej Rady Adwokackiej. To bowiem palestra na początku roku skierowała petycję w tej sprawie wraz z propozycją gotowych rozwiązań.
W konsekwencji projekt, którym w przyszłym tygodniu zajmą się posłowie, zakłada zniesienie art. 99a Kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z tym przepisem uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji, w tym wyroku nakazowego i wyroku łącznego, oraz wyroku sądu odwoławczego i wyroku wydanego w postępowaniu o wznowienie postępowania, sporządza się na formularzu według wzoru ustalonego przez resort sprawiedliwości.
Formularze wprowadzono do procedury karnej w 2019 r. Ich celem miało być skrócenie i skonkretyzowanie uzasadnień orzeczeń, tak aby były bardziej zrozumiałe dla stron postępowania. Miały też przyśpieszyć i ułatwić sędziom sporządzanie uzasadnień.
Adwokaci i sędziowie: formularze się nie sprawdziły
Czy cel ten udało się osiągnąć? Raczej nie. Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzanej przez NRA wśród 227 sędziów oraz 382 adwokatów. Obie te grupy generalnie negatywnie oceniają obowiązek uzasadniania wyroków na formularzach. Twierdzi tak 51 proc. przepytanych sędziów i 85 proc. adwokatów.
Czytaj więcej
Uzasadnienia sporządzanie na formularzach nie ułatwiają ani wyjaśnienia motywów orzeczenia, ani polemizowania z nim. Mogą za to naruszać prawo do rzetelnego procesu. Dlatego też palestra postuluje ich zniesienie, składając petycję do Senatu.